Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Srpen 2007

Zabijácké včely

30. srpna 2007 v 17:47 | Eman |  Biologie a šlechtění včel
V pondělí 27.8.2007 uvedla ČT pořad o útočných včelách, které jsou prý vážným problémem v některých oblastech Jižní i Severní Ameriky. Rakouský odborník (Kastberger ?) ze Štýrského Hradce zkoumal vlastnosti divokých včel v USA - město Tucson v Arizoně a v Brazílii. Když skončil asi půlhodinový pořad, šel jsem se zeptat na zahradu svých "bobečků" jestli nemají hlad. Nic neříkali, jen provokativně lezly po prázdné láhvi. Trošku jsem jim fouknul kouř pod folii a dal poslední dávku krmení. Žádné žihadlo a já se tak těšil... - bolí mě koleno a myslím že by mi pár žihadel neškodilo.

Další ohnisko moru na Jižní Moravě

28. srpna 2007 v 17:25 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Na Jižní Moravě je již letos celkem 22 výskytů moru včelího plodu. Tentokráte se objevila nákaza ve Střelicích. Nedaleko je Rosice (asi 5-6 km), kde má Výzkumný ústav včelařský Dol chovnou stanici včel. V blizkosti jsou také Ivančice, rodiště geniálního herce Vladimíra Menšíka. Úrodná Jižní Morava má problémy. Je to blízko dálnice D1 - to jen že jsem kdysi slyšel teorii o výskytech moru, že prý na tom mají vinu cizinci co cestují po dálnicích. Bylo to tehdy v souvislosti s morem kolem Berouna. Ale nic věrohodného se neprokázalo, tak je to asi jen jedna z mnoha starých pověstí českých.


Oslavy 100 let organizovaného včelařství na Přeloučsku

17. srpna 2007 v 9:20 | Luboš |  Včelařské události v okresu a jinde ve světě
Letošní rok je pro základní organizaci Českého svazu včelařů, o.s., Přelouč rokem velice významný, neboť uplyne právě 100 let od doby, kdy se započala psát historie organizovaného včelařství na přeloučsku.

Další výskyt moru včelího plodu v moravskoslezském kraji

16. srpna 2007 v 10:28 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Ve zprávě karvinského deníku se píše o nově objevených ohniscích nákazy.
Také se mezitím objevila zpráva o kubánském medu kontaminovaném sporami moru.

Ovlivňuje matka chování včel také "on-line"?

9. srpna 2007 v 7:27 | Eman |  Biologie a šlechtění včel
nebo je to pouze biologický "kombajn" na kladení vajíček s genetickou informací v DNA? "On-line" znamená bezprostředně - v živém přenosu, nikoli z playbacku. Pokud vás to zajímá, přečtěte si názor našeho předního včelařského výzkumníka Ing. Květoslava Čermáka, CSc. na včelařské konferenci o OPTIMALu.

Změna Nařízení č.3/2007 Krajské veterinární správy Hradec Králové

8. srpna 2007 v 19:57 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Doplňuje nařízení č.3 - v souvislosti s morem v.p. v Rohovládově Bělé. V podstatě se tím stanoví rozšíření ochranného pásma na obce Dobřenice a Michnovka. Včelaři tam odevzdají zimní měl ve speciálních vzorkovnicích a bude provedeno bakteriologické vyšetření na začátku roku 2008.

Podporujte naše opylovače

3. srpna 2007 v 18:48 Zajímavé zprávy o včelách a jejich produktech
Včely mají na světě hodně nepřátel a škůdců. Od těch nejmenších, virů, bakterií, plísní, přes roztočíky, roztoče destruktory, brouky lesknáčky až po ptáky, myši, medvědy, včelaře a počasí. Nemám na mysli pouze včely medonosné, které jsou u nás většinou v úlech a pod kontrolou včelařů. Myslím všechny včelí opylovače, včely samotářky, čmeláky a další užitečný hmyz.

Nařízení Krajské veterinární správy pro Pardubický kraj

3. srpna 2007 v 9:38 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
ve věci výskytu nebezpečné nákazy moru včelího plodu, Nařízení č. 8/2007 - strana 1, str.2, Důvodová zpráva - str.1, str. 2

Nové výskyty moru včelího plodu 2007

2. srpna 2007 v 18:00 | Eman
Pro poučení o tom, co je to mor včelího plodu se můžete podívat do anglického manuálu nemocí zvířat sem. Český popis je například tady.
Ze stránek Státní veterinární správy ČR jsem si vyzobal následující informace o stavu moru v českých včelách.