Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Zájezd do Bučovic k Miroslavovi Sedláčkovi

2. července 2007 v 16:34 | Eman |  Včelařské události v okresu a jinde ve světě
V neděli 1.7. jsme si udělali výlet do Bučovic na Moravu. Vyjelo se po páté a v 9 h jsme byli pohodlně na místě. Připojili se včelaři z Heřmanova Městce a 1+1 z Nasavrk. Pár fotek.

Dále heslovitě jen co jsem si ze zájezdu zapamatoval pouhou hlavou bez zápisníku. Je toho málo, ale asi si to budu pamatovat zase déle (kdo si pamatuje něco další, přidejte to do komentářů):

Delší článek vyšel o provozu Sedláčka v Moderním včelaři 3/2007. Má 3 různé rámkové míry, i 39x24, Optimal a Lanstroth.
Vysoké dno u úlu není potřeba. Kdo má takovou potřebu, může si na dno dát prázdný nástavek. Z diskuze: Jan Jindra má u úlu dole nízký nástavek se soušemi, pak vysoké plodiště a na něm mednou komoru. Ta působí jako mřížka a na ní jsou pak medné nástavky pro snůšku a vytáčení.

Jakmile se včely dotknou dna, "už mohou uvidět skrze česno strom na který se usadí" a pak se proto vyrojí.

Jarní prohlídky dělá koncem února nejpozději 1. března. Nátěr plodu dělal postřikem.

Plemenáče na 5-6 rámků z tvrzeného PS jsou super. Lze jím zachránit a ozdravit na jaře slabé včelstvo. V tepelné izolaci se rozvoj rozjede (je to vlastně něco jako komorování u Dadanta).

V sezoně problematické včelstvo se špatnou nebo žádnou matkou nemá cenu řešit přidáváním matky. Lépe je rozházet ho a na jeho místo dát oddělek. O nic se nepřijde, zásoby a včely zůstanou a oddělek má šanci se stát solidním produkčním včelstvem.

Chov matek dělá bez matky. Osiří včelstvo a vrazí tam rámek se sérií. Přijímání je téměř 100%. Několikrát to lze opakovat.

Vyvíječ páry (2500 Kč vyvíječ a 2500 velká nádoba z tvrzeného plastu) je rychlá metoda jak naložit s plásty. Vytaví se, očistí a hned se mohou zatavovat mezistěny. Rámky dělá z louček širokých 2.5 cm (kvůli odvíčkování), nepoužívá hranolek na spodní loučku. Používá vyhřívaný odvíčkovací nůž.

Používá metody přemetení včelstva na mezistěny. Rychle staví a do zimy má nové dílo bez zdrojů nákazy.

Zimuje na 3 nást. 39x24. Nepoužívá očka, ta včely dezorientují.

Používá sponkovačku. Hofmanovy rámky. Mezerníky u nehoffmanových rámků má na horní loučce a dole na spodní aby nebyl problém když narazí takový rámek na Hoffmanův.

Používá metody odtáčení medu, jak je to možné. Ne nárazové vytočení všeho medu.

Mřížku vkládá podle nástavků zezhora, neví na kolikátem nástavku zespoda ji má. Používá plastovou mřížku žlutou z Německa.

Přechází na stabilních několik stanovišť. Převážení včel přináší ztráty.

Jemný cukr méně sladí. Lepší je krystal. Přechází pomalu na krmení medem. Přednost dává postupnému krmení po menších dávkách, není přítelem krmení z kbelíku velkou dávkou.

Používat rojové matečníky (matečníky z vyrojeného včelstva) je zločin. Tím se rozmnožují rojová včelstva.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 G. Pazderka G. Pazderka | 4. července 2007 v 1:13 | Reagovat

Zdravím.

Jestli má na Bučovicku umístněné včely na katastrech spadající do pásem moru, tak ani kočovat nemůže. Ani prodávat matky ani oddělky prostě nic. Ale protože jsem (před 5-ti lety) měl jedno trvalé stanoviště z bučovické strany (Klobouky), mohu říci, že med je v těch polohách velice chuťově atraktivní.

_gp_

2 Eman Eman | Web | 4. července 2007 v 11:33 | Reagovat

Při výkladu se tím morem nechlubil. pochlubil se ale bohatostí místní krajiny na zdroje pylu po celý rok. k tomu dobré včely a to se to pak včelaří.

myslím, že je to naše včelařská špička. inteligentní, pracovitý a zná řemeslo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama