Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Sexuální nevázanost vytváří produktivnější včelstva

20. července 2007 v 19:30 | Eman |  Biologie a šlechtění včel
Odpověď na záhadu prostopášných včelích královen
Susan Lang

Proč se včelí královna páří s tuctem samečků? Slouží její extrémní promiskuita snad nějakému účelu?

Odpověď na letitou záhadu je nabídnuta v červencovém vydání vědeckého magazínu vědci z Cornellovy university: Promiskuitní matky vytváří geneticky rozličná včelstvakteré jsou mnohem produktivnější a robustnější než geneticky jednotná včelstva vytvářená monogamními matkami.

"Zajímavá vlastnost včely medonosné na celé světě je to, že každá včelí matka se páří s mimořádně vysokým počtem samečků," řekl Heather R. Mattila, odborný asistent neurobiologie a chování na Cornellově universitě a spoluautor článku s Thomas D. Seeley, profesorem neurobiologie a chování.

V každém druhu včel, říkají vědci, se matky páří s mnoha samečky. Evropská včela -- běžný druh v Severní americe -- se páří od šesti do 20 samečky průměrně, například, zatímco obří včela v Asii i se 102 samci.

Při studiu důvodů včelí promiskuity, biologové inseminovali 12 matek spermatem z 15 trubců (různá směs pro každou) a devět dalších matek spermatem z jednoho trubce (ale jiného v každém případě). Potom je podnítili k vyrojení v časném červnu aby vytvořili nová včelstva.

"Po pouhých dvou týdnech stavby nových hnízd, geneticky různorodá včelstva konstruovala o 30 procent více plástů, ukládala o 39 procent více potravy a udržovaly snůškovou úrovně o 27 až 78 procent vyšší než geneticky jednotná včelstva," řekl Mattila.

Ke konci léta, geneticky různorodá včelstva měla pětkrát více včel, osmkrát více reproduktivních samečků a těžší průměrnou váhu, většinou kvůli většímu množství uložené potravy.
Ke konci zimy 25 procent geneticky různorodá včelstva přežila po roce (pouze asi 20% nových včelstev to dokázala na severu New Yorku). Ale všechna z geneticky jednotných včelstev vyhladověla.

"Tyto rozdíly jsou pozoruhodné, když se uvažují včelstva mající podobně velké dělničí populace když jsou poprvé vytvořeny," řekl Mattila. "Nepochybně naše výsledky odhalují mimořádné výhody genetické diversity pro produktivitu včelstev."

Například, vědci zjistili že včely v geneticy různorodých včelstvech používají sofistikované mechanismy pro komunikaci, včetně natřásavých tanečků, častěji než včely v geneticky jednotných včelstvech aby odhalily zdroje potravy a sourozence ke krmení. Protože bylo více informací k dispozici mezi sourozenci ve včelstvu o objevech potravy, rozmanitá včelstva získala větší váhu než to udělala geneticky jednotná včelstva.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama