Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Působí parazitické houby a pesticidy synergicky při zabíjení včel?

12. června 2007 v 18:21 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Profesor Joe Cummins uvádí důkazy, že parazitické houby mohou zabíjet hmyz, pokud jsou přítomny nízké, jinak nesmrtící koncentrace pesticidů.

Spolupracující pachatelé

Včely čelí dosud nevídané hrozbě od něčeho, co je nutí opouštět úly a nevracet se. Vědci to nazývají "kolaps včelstva" "colony collapse disorder" (CCD). Velké podezření je také na systémových insekticidech (neonicotinoidy používané po celém světě k ošetření semen a plodin), včetně geneticky modifikovaných plodin a parazitických hub. (poznámka: Nosema je houba)

Je nepravděpodobné, aby podezřelí pracovali nezávisle na sobě, a jsou důkazy napovídající tomu, že parazitické houby a pesticidy působí synergicky při hubení včel. (Pozn.: Synergický účinek několika faktorů znamená, že výsledek je mnohem větší, než by byl pouhý součet účinků)

Parazitické houby se používají v rozsáhlém měřítku jako bio přípravky a jsou zesíleny subletálními (nikoli smrtícími) úrovněmi neonicotinoidních pesticidů.. Spory hub se aplikují ve sprejích nebo návnadách, a bylo pozorováno, že parazité často spolupůsobí synergicky s pesticidy, zvláště imidaclopridem, při zabíjení hmyzu. Když jsou spory přeneseny jako suspenze spolu s nízkými úrovněmi pesticidů, které nejsou smrtelné, aktivita spor se významně zesílí. Spory Beauveria bassinia použité k ošetření proti pidikřískovi (brown leafhopper) pokud jsou spojeny se subletální dávkou imidaclopridu, zabíjí škůdce dříve a ve velkém rozsahu. Také včely sbírající pyl se vystavují insekticidu, a stávají se vnímavější na houbové patogeny. Parazitická houba Nosema ceranae, jednobuněčný parazit byl skutečně nalezen ve včelstvech napadených CCD v USA. Parazitické houby tak zesilují zabíjecí schopnost BT biopesticidů. Infekce nosemy mohou snížit smrtelnou dávku biopesticidu až 45x.

Výzkumy nejsou ještě u konce, ale tato cesta se jeví nadějná při odhalování skutečných příčin bezpříkladného vymírání včel v USA.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama