Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Mám za humny mor včelího plodu

28. června 2007 v 7:18 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Tedy přesně 860 m vzduchem, ale i tak to není příjemný pocit. Mor se objevil v Rohovládově Bělé, 15 km od Pardubic a 11 km od Chlumce nad Cidlinou.

Až bude vydáno nařízení KVS, přinesu o této události další podrobnosti. Nechci z toho dělat nějakou senzaci, není to tak nebezpečné jako ptačí chřipka, protože baktérie Paenibacillus larvae člověku vůbec neškodí, ale informace se hodí z preventivních důvodů. Med obsahující spory bacilu je nezávadný pro lidskou konzumaci, ale nevymytá sklenice je velké lákadlo pro slídící včely a tudíž i vysoce infekční materiál. O co méně je bacil nebezpečný lidem, o to více je zákeřný pro mladé včelí larvičky. Larva do stáří 24 hodin se může nakazit desítkami spor - naprotitomu larva starší než 50 hodin se už nenakazí. Napadené včely mohou 3 roky s bacilem žít a roznášet ho po okolí. Spory bacilu jsou mimořádně odolné proti vysoké teplotě (+120 st.C) a běžným dezinfekčním prostředkům. Řešení nakaženého stanoviště je v totálním spálením všeho na stanovišti kolem včel, co hoří. Úly, rámky, zásoby, med, vosk .... jeden veterinář v žertu nadhodil, že včetně rodinného domku včelaře, aby se na něco nezapomnělo. Zatím uvádím odkaz na metodický návod SVS.
Organisation Mondiale de la Santé Animale Manual of Diagnostic Tests and Vaccines for Terrestrial Animals
Pěkné a poučné obrázky, jak vypadají plásty zasažené morem včelího plodu jsou zde.
Všimněte si na obrázku morového plástu velké mezerovitosti plodu, děravých víček a v místě sirek se vyskytla ona pověstná táhnoucí se hmota. Plást vůbec nepáchnul, jak se píše v literatuře a nezkušený včelař by toto stádium mohl lehce přehlédnout.
Jen pro představu, kam bude zasahovat ochranné pásmo: Na severu k zámku v Dobřenicích, na západ do středu Chýště, za sopřečský rybník, na východ to zabere Rohoznici, k benzinové pumpě u Lázní Bohdaneč, za Neratov a za Přelovice.
Vychytrale jsem si zřídil 2. stanoviště (Kasaličky), tak je větší pravděpodobnost, že se to aspoň na jednom nenajde (doufám, že na žádném).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama