Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Ještě něco k problému zhroucení včelstev (CCD)

25. června 2007 v 18:00 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Otázka na experta, co soudí celému tomu mediálnímu vření kolem mizení včel, různých názorech na příčiny vymírání včel od globálního oteplování, přes roztoče k mobilním telefonům. Citát Alerta Einsteina o tom, že 4 roky po zmizení včel následuje lidstvo..

Nechci se chvástat, ale díky Wikipedii jsem se stal autoritou na mizení včel. Napište si "colony collapse disorder" do Google a klepněte ENTER - naskočí vám stránka Wikipedie, kterou udržuji.

Za prvé a to nejdůležitější: Na světě je 20,000 druhů včel a o mnoho tisíc druhů opylujícího hmyzu. To, o čem slyšíte, nemoc zhroucení včelstva "CCD", napadá jeden druh - evropskou včelu medonosnou. Tento druh je náhodou ten, na který se globální zemědělství spoléhá s asi 30% opylovacích požadavků. Takže nemluvíme o ztrátě všech světových opylovačů, ale mluvíme o významné části z nich. To je nejhorší scénář s kompletním vymizením druhu.

Za druhé, není důvod si nyní myslet, že budou někdy Evropské včely vyhlazeny. Současné vymírání jak se ukazuje, postihlo některé včelaře více než jiné, někdy ve stejné oblasti. To je důvod, proč jsou vědci zmateni, ale to silně napovídá, že ztráty mají co dělat s tím, jak se individuální včelaři starají o své včely. Významná část ztracených včelstev je kapka v kbelíku z pohledu na globální populaci včely medonosné, a je mnoho včelařů (dokonce v USA, kde byl nejtvrdší úder), kteří neměli a asi nikdy nemají významné ztráty včelstev. Spousta včel zůstane, aby nahradily ty co vymřely. Není čas křičet, že padá nebe.

Za třetí, je téměř nemožné získat spolehlivé počty kolik včelstev v poslední době vymřelo, a jak moc současný zmatek v mediích je založen na domněnkách, odhadech a anekdotických číslech od hrstky včelařů, kteří měli největší ztráty. Když mluvíte s jinými včelaři, většina připouští že ztratí každou zimu včelstva, ale neudržují si vždy záznamy o počtech. Hodně zpráv co slyšíme je více založeno na osobních vzpomínkách, než na pečlivé dokumentaci. Jinými slovy, hrůzná čísla o kterých slyšíme by mohla být přehnaná.

Za čtvrté, dokonce původní zpráva popisující a pojmenující fenomen explicitně říká že je to něco co bylo vidět předtím (opakovaně), dříve pojmenováno, dříve studováno - ve všech případech bez závěru o příčině. Výzkumníci nemají rádi stará jména pro syndrom (to obvykle zahrnuje slovo onemocnění - (anglicky disease), což má vedlejší význam jako infekce a to se nezdá být tady aplikovatelné), takže to přejmenovali na poruchu (colony collapse disorder). Tento bod tisk převážně obešel, následkem čeho si většina lidí myslí, že jde o nový jev, když ve skutečnosti výzkumníci, kteří to popisovali, zaznamenávají zprávy o podobných vymíráních od roku 1890.

Za páté, jestli je to co vidím opravdu návrat ke stoletému jevu, je to opravdu dobrý argument proti teoriím příčin, které už tady dlouho nebyly. Ano, je to domněnka, že současné a minulé vymírání mají společnou příčinu. Někteří výzkumníci nepřijímají tuto domněnku - jsou to ti co nabízejí jako možné příčiny pesticidy, a možná se to prokáže jako správné, jelikož některé moderní pesticidy mohou opravdu zabíjet včelstva do jisté míry s podobnými symptomy. Ale převládající hypotéza mnoha výzkumníků je to, že včelstva umírají v první řadě kvůli stresu. Stres znamená něco jiného pro včelstva, než pro člověka, ale základní idea není tomu cizí. Pokud je včelstvo infikováno plísní, nebo roztočem, nebo má v medu pesticidy, nebo je přehřáté, nebo podvyživené, nebo ztrácí dělnice kvůli postřikům, nebo jakákoli jiná taková věc, potom zakouší včelstvo stres. Stres střídavě může způsobit změny v chování, které zhorší problém a vede k horšímu jevu, jako je selhání imunitního systému. Stres včelstva existoval v různých formách a z různých příčin, tak dlouho jako lidstvo chová včely, takže se to mohlo opravdu stát v roce 1890. Mnoho moderních "vymožeností", jako pesticidy nebo nákaza roztočem mohla také způsobit stres (ve skutečnosti mnoho věcí teoreticky mohou způsobit stres, takže je možných více faktorů přispívajících k problému, nejenom jeden). Bohužel stres je obtížné kvantifikovat a ovládat experimentálně, takže se nedá vědecky dokázat, že stres vysvětluje všechna letošní vymírání.

Za šesté, není dobré věřit všemu co vám média navykládají. Alespoň jednou v tomto případě média něco zcela vylhala a vytvořila velký zmatek: Povídačka o mobilních telefonech byl zásadní blábol tak jak to dva reportéři napsali o studii, kterou dezinterpretovali. V kostce - původní výzkum nezahrnoval mobilní telefony, a výzkumníci nikdy něřekli, že jejich výzkum se vztahuje na vymírání včelstev.
Dokonce maličkost jako je údajný Einsteinův citát je pochybná. Nikdo dosud nenašel důkaz, že Einstein něco takového řekl o vymírání včel - první dokumentovaný objev jeho "citátu" byl v roce 1994 a to už byl Einstein mrtev.

Co na závěr? Nikdo si není jist co se děje a spousta teorií nemůže sama o sobě objasnit všechno co vidíme. Důležitější je, že situace dosud nedosáhla úrovně katastrofy (kromě, bohužel, u některých postižených včelařů). Kdyby se podobná věc měla stávat každou zimu v příštích letech, pak bychom se mohli začít obávat. Ale nyní bylo realističtější hodnocení, že je to "problém s potencionálně silným ekonomickým dopadem".
___________________________________________________ pod čarou
(Projev zemědělského tajemníka ministerstva zemědělství USA Mike Johannse k oslavě vydání nové poštovní známky - 29. června 2007.)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Retro Jordan Retro Jordan | E-mail | Web | 16. prosince 2010 v 7:33 | Reagovat

*The more you learn, the more you know.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama