Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Vyčištění čínského medu

9. května 2007 v 18:47 | Eman |  Med
FUFENG, Čína - Po dva roky se Sun Baoli pokoušel vyčistit špinavý obchod s medem. Setkal se s protivnými žihadly od včel, ale to nebylo nic ve srovnání s ranami a kletbami od jejich chovatelů.

52-letý podnikatel zaplatil místním úřadům asi 5,000 $, aby si najal část přírodní rezervace s mnoha nektarodárnými akáty. Nabízel včelařům, aby na pozemcích produkovali med a vše co po nich chtěl bylo to, aby dodržovali několik jednoduchých hygienických pravidel. První bylo nepoužívat antibiotika ve včelách; tento lék může způsobit lidem zdravotní problémy. Druhé bylo, neskladovat med v kovových kontejnerech; protože ty mohou nakazit sladkou pochoutku jedovatým železem a olovem.

Někteří ze 45 včelařů to podepsali. Ale mnoho ostatních byli nepřátelští k jeho úsilí, které chápali jako hrozbu jejich desítky let starým laciným zvykům a snadnému zisku...

Med a tisíce dalších čínských produktů se objevuje stále více na jídelních stolech celého světa.

V roce 2002 byl čínský med nejdříve blokován Evropskou unií a potom v USA po dodávkách positivně testovaných na chloramphenicol, antibiotikum zakázané v potravinách v mnoha zemích protože bylo prokázáno, že způsobuje zhoubnou chorobu krve.

Později ten rok, čínské ministerstvo zemědělství postavilo používání chloramphenicolu v produkci potravin mimo zákon. A minulý rok byl zařazen spolu s 9 dalšími léky, včetně penicilinu, na seznam zakázaných léků v potravinách.
Úsilí Číny pomohlo obnovit dodávky medu na západ a v roce 2006 export čínského medu do USA vzrostlo o 14% na 27.3 milionu dolarů. Med je široce používán jako přísada do chleba, sušenek, omáček na pečeně a marmelád.

Ale pro mnoho včelařů jsou staré zvyky železná košile...

Moje poznámka:
Pamatuji si, jak krátce po tom, kdy došlo k zákazu medu v západní Evropě, se objevila ve větší míře antibiotika v medu v našich obchodech. Mám za to, že levný čínský med se provezl podvodně k nám a smíchal se s naším medem. Naši čeští včelaři antibiotika zásadně nepoužívají. Bohužel je možné, že naše hraniční kontrola závadu v dovezeném medu neodhalila - možná proto, že neměla dostatečně citlivé přístroje.
Na
včelařské konferenci se o tomto tématu rozvinula nepěkná diskuze s p. Lubomírem Češkou - Moravia produkt z Jižní Moravy - v jehož medu se antibiotika objevila. Ten obvinil české včelaře, že od nich kontaminovaný med vykoupil. Ještě v roce 2004 tvrdil....."Nedokážeme uhlídat všechny drobné včelaře, aby v jejich medu antibiotika nebyla,"
O jakých drobných včelařích mluvil, mi není jasné. Tvrdit se dá cokoli, ale otázka je, kdo tomu uvěří.
Článek byl převzat z webu o apiterapii.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 G. Pazderka G. Pazderka | 10. května 2007 v 21:56 | Reagovat

Emanuel Veselý: >Na včelařské konferenci se o tomto tématu rozvinula nepěkná diskuze s p. Lubomírem Češkou - Moravia produkt z Jižní Moravy - v jehož medu se antibiotika objevila. Ten obvinil české včelaře, že od nich kontaminovaný med vykoupil. Ještě v roce 2004 tvrdil....."Nedokážeme uhlídat všechny drobné včelaře, aby v jejich medu antibiotika nebyla," <

Emane. K článku z 2/2005. Neomlouvám Češku, ale Peroutka by měl také trochu procitnout a on to vlastně moc dobře ví jako veterinář, čeho jsou včelaříci schopni ve svých chovech.

Co je na Včelařské konferenci nepěkného natom co Češka napsal? Vyznívá to tak z tvé formulace. Prosím odpověz přesně v citaci, ... velice by mě to by mě zajímalo. Doufám, že si před tím sundáš(nebo nasadíš) brýle. L.Češka komunikoval velice slušně a přesně, neslušní byly snad "včelaři", kteří si nevidí ani na špičku nosu a neví jak stočit řeč aby ho pošpinili. Ne?

V souvislostech s průsery s medy:

Mám obavy, že mnoho z včelařů neví jak se mají chovat preventivně v morových oblastech. Mnoho včelařů může projít například velmi podrobným školením a přesto nebudou vědět jak reagovat při moru. Včelaři mnohdy kašlou na základní obměnu díla, kašlou na léčení včelstev proti varróze, mohou řečnit o ekologickém chovu, a dají klidně včelstva např. na sjeté pneumatiky a  roje nasypou do sraček, kde uhynuly včely. Takoví jsou včelaři machři.

Mohu ti i aktuálně popsat to, jak se dokážou "svazoví včelkaři" s třebas s 30 včelstvy zachovat, když naleznou při své prohlídce nějaké divné plásty. Klidně je pohodí a vyhodí opodál do lesa. Nebýt veterinářů a alespoň trochu uvědomělých kolemdoucích, A DIV SVĚTE SE  - LAIKŮ na vycházce!!!, tak by se ani nikdo nedozvěděl kdo to tam vyvezl.   Stanoviště takového "včelaře" je již zlikvidováno narozdíl od jeho svědomí. Ještě si zjistím a budu hodně řvát, jestli tam byla u takového chování včelaře i uplatněna jeho žádost o náhradu na MZe.

Toliko k tomu, že uhlídat včelaře s tím co provádí ve svých chovech NELZE!

Gusta

2 Eman Eman | Web | 11. května 2007 v 6:33 | Reagovat

Co je na Včelařské konferenci nepěkného natom co Češka napsal?

Napsal jsem, že byla "nepěkná diskuze", to znamená taková, která na mě nepůsobila dobře. Nechal jsem se strhnout k tvrdým výpadům, jak mě rozlítilo tvrzení Češky, že antibiotika mu dodali v medu drobní včelaři. Píšu tak, jak to vidím a cítím. Někomu se stejné věci líbí a mě zase ne. To je život. Antibiotika prý už nejsou problém ani v pravém čínském medu.

Kdyby nepadla ta věta ".."Nedokážeme uhlídat všechny drobné včelaře, aby v jejich medu antibiotika nebyla,", tak jsem s Češkou neměl žádný problém.Chápu, že si do medu ta antibiotika sám úmyslně nenasypal a že analytický přístroj na zjišťování AB nemá, ale házet to na nejméně pravděpodobné viníky je nefér..

Píšu sem věci, o kterých čtu a chci být objektivní. Zásadně uvádím zdroje, aby si lidé mohli sami věci ověřit a posoudit - i tu diskuzi s Češkou.

Mimo téma - k cenám medu v konferenci:.

Zcela chápu tvoji obchodní politiku s medem. Tvoje know-how je v tom, jak se dokážeš zbavit tolika medu za rozumné ceny. V konferenci jsem to nechtěl rozebírat, protože bych se zase necitlivě dotknul těch včelaříků, co náhodou rozprodají pár set kg za 100 Kč v příznivém obchodním prostředí a chtějí poučovat profíka. Jsem na ně alergický.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama