Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Nejnovější zpráva o situaci s vymíráním včel v USA.

14. května 2007 v 18:00 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
--- Následující zpráva z webu odborných zprávse mi zatím jeví jako nejobjektivnější a relativizuje senzační nádech předchozích recyklovaných novinových článků.

Vypadalo to nejdřív, jako by včely měly úplně zmizet. Z různých náznaků a komentářů v konferenci BEE-L vyplývá, že počet uhynulých včelstev je značně nadsazen, a místo nějaké záhady za tím může být nezvládnutá varroáza, nosema apod. Budeme tedy v klidu sledovat další vývoj vyšetřování příčina a snažit se z toho poučit i v chápání problémů našich včeliček. Neškodí být ve střehu a nic nepodceňovat. Také si uvědomit, že novináři jsou lidi, kteří pořádně nerozumí ničemu a píší o všem. (včetně mě :-)) a to nemyslím bulvár "Ještě pár takových zpráv a mám maturitu" ---

Vymírání včelstev má různé možné příčiny.Paraziti, patogeni a pesticidy jsou možní podezřelí v ohromujícím úbytku včel, řekl mimořádný profesor entomologie Cornellovy university, Nicholas Calderone, během telekonference 10. května.

Vědci tvrdě pracují aby pochopili zdroje ohromujícího úbytku včel v 27 státech USA a zemích v Evropě a Asii tuto zimu.

Ve Spojených státech, půl milionu (25%) až milion (40%) z celkového počtu 2.4 milionů zemřelo tuto zimu. Roztočík (Acarapis woodi) a roztoč Varroa (Varroa destructor) ohrožují včelařský průmysl od roku 1980 a způsobily podobné katastrofální vymírání v zimách 1995-96 a 2000-01. Roztoči se živí na včelách a působí jako přenašeč mnoha včelích virů, proto jsou roztoči zvláště smrtelně nebezpeční. Zatímco mnoho včel tento rok vykazují symptomy poškození roztoči, asi 25% úmrtí tento rok nemůže být připsáno roztočům nebo jiným známým škůdcům, řekl Calderone.

Nalezení příčiny problému je životně důležité pro zemědělství USA. Mnoho ovoce, zeleniny a úrody semen, s cenou mezi 8 miliard do 12 miliard dolarů na rok, závisí s opylením na včelách.

"Tak jako v bezprostředním následku přírodních katastrof," řekl Calderone, "je zde hodně rozporuplných a nepřesných zpráv" obíhajících v médiích. "Co opravdu víme je to, že je strašné množství mrtvých včel. Hledáme souvislosti."

Geneticky modifikované plodiny, roztoči, patogeny, pesticidy a elektromagnetické záření z mobilů se nabízely jako možné příčiny úbytků včel. Ale skutečné příčiny jsou doposud neznámé.

Řáda studií nabízela, že roli může hrát jednobuněčný patogen Nosema ceranae. Nosema infikuje střeva včel. Někteří včelaři si všimli, že ošetření úlů gamma paprsky používanými pro ozařování potravy dovolily návrat zdravých včelstev do úlů. To vedlo ke spekulaci že patogen jako Nosema by mohl být tento rok zapletena do úmrtí včel.

Další možný pachatel je třída insekticidů známých jako neonicotinoidy, které byly zjištěny na pylech v nízké koncentraci v jiných zemích, kde se objevilo vymírání včel.
Do jisté úrovně mohou tyto insekticidy narušit schopnost včel se učit, vedlo některé vědce k víře, že exponované včely mohou opustit úl a ztratit se. Studie se nezdají indikovat že dávky, které se zjistily na včelách mají detekovatelný efekt na chování včel při snůšce, ale zde je přesto potřeba další výzkum.

Je málo důkazů, že by insekticidy nebo elektromagnetické záření vedly k vymírání včel.

Ale pokud by příčina nových úmrtí byla zítra vyléčena, stále bychom pracovali v krizovém režimu kvůli poškození včel roztoči.

Akaricidy, látky používané k boji s roztoči, a přesto si časem roztoči na ně vyvinuly odolnost, což vyžaduje vývoj nových chemikálií. Také akaricidy se mohou používat pouze v jistou dobu v roce protože kdyby se používaly během snůšky nektaru, mohly by kontaminovat medovou sklizeň. Je dokázáno, že akaricidy se mohou akumulovat ve včelích voskových plástech v úrovních, které mohou být pro včely škodlivé.

V současnosti výzkumné experimentální stanice na státních universitách jako Cornell dávají dohromady plány výzkumu k vyšetřování příčiny letošního úbytku včel. Take federální vláda USA uvažuje o přidělení desítek milionů dolarů pro dlouhodobé konkurenční granty na programy které zasahují celkové zdraví včel.

Calderone sám stráví toto léto cestováním přes severovýchod na oblasti kočovných včel aby sbíral vzorky pylu ze včelpoužívaných pro opylování borůvek, brusinek a vinné révy aby si posvítil na výživné hodnoty pylu, roztoče, nosemu, neonicotinoidy a jiné pesticidy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 zdenke zdenke | E-mail | 18. března 2008 v 9:17 | Reagovat

Napadlo někoho, zaúmrtím včel bymohlybýt geneticky modifikované zemědělské plodiny?

Díky

Z.Vondrasek

2 Eman Eman | E-mail | Web | 18. března 2008 v 11:18 | Reagovat

Napadlo, ale neprokázalo se to. Hlavně v souvislosti s pylem z GMO kukuřice.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama