Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Něco o alergii na včelí jed

11. května 2007 v 14:00 | Eman |  Apiterapie
Na konferenci včelařů OPTIMAL KLUBU se objevil 17.5. tento zajímavý příspěvek
Dobrý den vespolek,

mám začátečnický dotaz. Včelařím třetím rokem a pořád se ještě včel bojím tak do nich chodím převážně s kombinézou. Vzhledem k tomu, že jsem "kolenovrt", tak mám kombinézu vlastní výroby a má konstrukční nedostatek okolo krku a síťovina tam přiléhá na tělo (naboku a vzadu (a když skloním hlavu tak i na bradu)). Obvykle jsem tam dostal tak jedno, dvě žihadla, tak jsem to nikdy neřešil a nepředělával kombinézu. V sobotu jsem dělal přídával nástavek, převěšoval rámky a mřížku a asi byly holky nějaké agresivní, tak se to celé vyšplhalo tak na 20-30 žihadel do krku. Nevím přesně. Když jsem se svléknul, tak jsem měl krk jak jehelníček.

Byl jsem v pohodě a nepřikládal jsem tomu žádnou váhu. Ale asi za půl hodiny mě začalo bolet u srdce a to jsem si to ještě nespojoval.

Střídavě to bolelo víc a míň a bolest se pomalu rozšiřovala po spodní části hrudníku. Asi po půl hodině už se to nedalo vydržet. (Kdybych věděl, že to nic není, tak bych to vydržel, ale měl jsem strach, aby to nebyl třeba infarkt.) Puls byl nepravidelný, ale ne mezi jednotlivými tepy, ale v delších intervalech. Prostě chvílemi jsem měl tak 80-90 a chvílemi normálně pod 60.

Radší jsem zajel na pohotovost. To už ale bolest ustupovala. (To jsem ale nevěděl, protože to kolísalo, chvíli to bolelo, chvíli ne). Když jsme tam přijeli, tak už to bylo výrazně lepší. Dostal jsem kalciovku a dva prášky dithiaden a presdison.
Po kalciovce jsem necítil vůbec žádnou změnu a po prášcích taky ne, ale to už mě to skoro nebolelo. Jinak celý den jsem to cítil při zvýšené námaze (rychlá chůze).

Myslím, že si budu předělávat kombinézu. :-)

Stalo se Vám někomu něco podobného? Mám to čekat i příště při víc žíhadlech nebo si "zvyknu"?

Víte někdo, proč to bolí u srdce? Musí se toho človék bát? Co dělají ty prášky? Na pohotovosti mi to nebyli schopni vysvětlit. Prostě se to tak prý dělá.
Mějte se všichni pěkně.
Jaroslav Bernkopf
Odpověď na tento námět diskuze:
Snad nebudu příliš vedle,když napíši...
Calcium inj. se podává kdy hrozí anafylaktický ok - tj. reakce těla na nějakou látku(např. včelí jed).A je to na povzbuzení krevního oběhu.
Dithiaden a Prednison jsou léky ze sk. Antihystaminik - potlačují alergické reakce.
Asi je dobré mít je někde po ruce,kdy u jste takovouto alergickou reakci prodělal a vzít si v případě nutnosti některý z léků...(popř.Zyrtec,Claritin,Zodac...)
Vaše reakce nemusí znamenat nic ale také může být předzvěstí něčeho horšího.
Pozorujte,co s Vámi budou dělat další žihadla a v případě jakýchkoli "nenormálních" reakcí vyhledejte svého alergologa!!!Nepodceňujte to!!!
Dušan Konečný
Můj komentář:
Vidím, že reakce na včelí jed je stále populární.Po přečtení různých materiálů a zážitků a po mnoha vlastních zkušenostech si myslím toto:

Není včelí jed jako jed. Různé včely mají různě složený jed a také různé dávky v žihadle. Imunitní systém člověka, reakce na různé látky jsou taky různé. Mění se také časem a v závislosti na okamžité kondici. Dále reakce na stejný jed ve stejný čas ale v různých částech těla je někdy velmi rozdílná. Zálibu některých včel jít včelaři po krku znám a pořídil jsem si proto drátěnou kuklu. Sám jsem jednou dostal žihadlo do prsní kosti, a za chvilku jsem cítil píchání v plicích a lapal jsem po dechu. Patrně tam došlo k lokálnímu otoku tkáně. Podobně mohlo dojít u Vás k něčemu podobnému, ale v jiné tkáni a vy jste to cítil jako bolest u srdce.
Vloni prý po žihadle zemřel zkušený včelař. Nevím o tom nic bližšího.
Je to každého věc, ale myslím, že dobrý oblek a kukla je rozumná prevence - včel je hodně a někdy stačí jedna bláznivka a mít smůlu. Lidské tělo a jeho chemie, jeho reakce, různé signální dráhy, imunitní systém atd. jsou složité věci, dosud dobře neprobádané. S tím souvisí otázka stále většího počtu alergií mezi lidmi na všechno možné. Mění se životní prostředí, vznikají nové chemické látky a materiály a geneticky na to nejsme všichni dostatečně připraveni. Někdo to zvládne, jiný ne. S tím souvisí průmyslová výroba potravin, nové pesticidy, fungicidy, konzervační látky.atd, Včely to mohou sesbírat a přidat z toho něco do jedu. Tak jako se vyvíjí obranné a útočné mechanismy u hmyzu, tak se vyvíjí i imunitní systémy zvířat a lidí a někdy se to nesejde. Jsou to ale spekulace, nepodložené vědecky. Eman

Ve včelařské konferenci se zase objevil tento příspěvek, který spolu s reakcemi může osvětlit problémy alergie.

Lukáš (83.69.56.215) --- 8. 5. 2007
Alergie na včelí bodnutí

Zdravím!

Včera se mi stalo něco zvláštního. Byl jsem u včel a protože byly nervózní (přišla změna počasí, moc jich nevyletovalo a většina jich tedy byla v úle), obdržel jsem něco kolem sedmi žihadel do pravé ruky a to přes rukavici. Dložno podotknout, že ke včelám chodím jak Gagarin, bez obleku, kukly a rukavic nedám ani ránu - bez toho bych dneska vypadal jak Zeppelin... Po práci jsem se svlékl a uklidil nářadí a asi tak hodinu po práci ve včelách jsem začal mít sucho v ústech, začalo mi být tak trochu mdlo a znejistěly mi nohy. ihned jsem si vzal dva Dithiadeny. Po chvíli jsem si radši zavolal 155, mám se rád a abych se začal někdy v noci třeba dusit, nemám zapotřebí. Dostal jsem kalcium a asi tak po dvou hodinách se to všecno zklidnilo. Puls i tlak mi naměřili normální. Včelařím dva roky a nikdy jsem podobnou reakci neměl, obdobný množsví prdelkovejch pozdravů jsem už párkrát obdržel. Zpětně jsem si pak uvědomil, že jsem celý den nejedl a možná byl i trochu dehydrovanej, což na to mohlo taky mít vliv.

Soused-takyvčelař byl asi před měsícem v pátek u včel bez dýmáku a dostal šest píchanců taky do ruky a dcera jedno pod oko. Všechno v pohodě, jenom krapet otekli. V sobotu celý den dělali dřevo a večer jim bylo taky jako mně mdlo, měli v puse sucho a soused měl pocit, že se mu hůř dýchá. Druhý den ráno si vzali každý pro jistotu Dithiaden, tím to všechno skončilo.

Zajímalo by mně, jestli se vám někomu někdy stalo něco podobného.

S pozdravem
Lukáš
Další příspěvek s reakcí MUDr. Hajduškové, známé lektorky o včelích produktech v léčitelství.
Lukáš (83.69.56.215) --- 10. 5. 2007
Re: Alergie na včelí bodnutí (22566)

Zdravím!

Vidím, že téma reakce organismu na včelí bodnutí dost lidí zajímá...

Posílal jsem e-mail MUDr. Hajduškové (lékařka-včelařka, také učitelka včelařství) o tom, co se mi stalo (viz můj předchozí příspěvek). Odpověděla následovně:

"Pozorovala jsem stejné problémy v horkém počasí, po námaze nebo vůbec tehdy,když tělo nebylo v pohodě.
S první pomocí jste postupoval správně,jen Dithiaden bych nahradila nějakým novějším lékem proti alergii bez "uspávacího" efektu / Claritin,Analergin,Zodac,Zyrtec - balení po 7 tabl lze koupit v lékárně bez receptu /.
Nejde určitě o alergickou reakci,spíše oběhový kolaps,který
odezní sám. "

Na závěr napsala úžasnou věc:

"Příště ke včelám jako k milence - jen v dobré kondici."

Což mluví za vše... :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama