Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Může včelař zabránit nákaze morem včelího plodu?

12. května 2007 v 10:11 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Ve včelařské konferenci se vyskytl okrajový dotaz v diskusním vlákně o ceně medu týkající se moru včelího plodu a jeho rozšiřování.

Protože si myslím, že takových informací není pro včelaře nikdy dost, vytáhl jsem odpověď, kterou považuji za užitečné připomenutí některých známých i méně známých zásad. O pravidlu "Nevracet proto včelám nic co pochází od nich." by mohl někdo pochybovat, jakkoli se mi to nejdřív zdálo příliš paranoidní, tak s tím nyní souhlasím. Mám za to, že v mnoha včelstvech proběhne latentní nástup moru, který včely dokáží samy zlikvidovat aniž si toho kdo všimne. Výšeuvedené pravidlo do určité míry snižuje pravděpodobnost propuknutí klinické formy moru.


Eman:>... jak mohu vzniku moru spolehlivě zabránit?<


G.Pazderka:
Moru se spolehlivě ubránit nelze. Dokonce i v dobách fungujicího Statního statku v Tachově měli malý problém s morem, ale to bylo z vyměněnýho díla, kde jim nějaký filiškrýn zlodějsky vyměnil dílo. Toho si dokáže ošetřovatel všimnout velmi brzy a také všimnul podle měděných drátků. Nákaza se neroztahala po stanovišti a mor se v tomto případě velmi dobře zdolal. Viník se nalezl a samozřejmě postavil na veřejný pranýř. Je to jak z úst p. Krabce, tak toto bylo publikováno tč. ve Včelařství.

Mor se může a také šíří těsty, do kterých se velmi dodává řepkový med.

Mor se může šířit vypláchnutými zbytky z vrácených konví z výkupu.

Mor se může šířit víčky ponechané k vylízání. Víčka jsou přímo absorbentem spor.

Mor se šíří snadno a člověk - včelař tomu může napomáhat a často napománá velmi.

Dá se ale vypěstovat u chovatele postup a vlastnosti, kdy bude ZÁSADNĚ dělat nebo nedělat při úkonech to nebo ono. Toho se chytí ovšem jen ale malé skupiny, protože ti jsou většinou uvědomělí a umí zareagovat. Ostatní co neví nebo nechcou znát, jsou v pásmech rizikovější skupina včelařů.

Nedá mi to s tím medem.
Jednou z možností o které se moc nemluví, je podle mě i u domělé "výhody" krmení řepkou.
Řepkové plásty ať někdo chce nebo nechce obsahují část- malé věnce zimních medových zásob. Takové zimní zásoby jsou podle logického uvažování u některých včelstev na stanovištu mnohem méně "naředěny", vlastně u zavíčkovaných zásob těsně před dodáním zásob vůbec. Takže můžeme mít i
velmi malé věncové medné plochy se silnou koncentrací spor.

To znamená, jestli nejen že dojde u nějakého silného včeltva k "importu loupeže" z nakaženého včelstva v podletí(kdy není ani tolik plodu), tak ale i s časem, kdy včelař takový odebraný med odvíčkuje při návratu, vzniká to největší riziko při velké koncentraci spor, k propuknutí nákazy a k přenosu a k zamoření- roznosu spor včelařem po celém stanovišti. Jde vlastně o velmi velkou pravděpodobnost při takovém mechanismu, že si včelař morových pásmech roznese po včelstvech mor, kde mohou a s nějakou pravděpodobností jsou ohniska za kopci.

Nevracet proto včelám nic co pochází od nich. To platí hlavně i pro pyl. Není to ze zdravotního hlediska a hlavně v pásmech moru v vhodné.

Proto existují doporučení ve vyhláškách SVS a ty jsou úředně nařízena. Jde o standartní zjišťování při řešení a při pálení ohnisek moru. Otázkou je to uvědomnění včelaře při jednání. Může lhát a zapírat a nikdo neví potom co popravdě dělal. Takto se mor drží léta a léta a až se na toto dojde při jednání při schvalování třeba změn zákona v parlamentu, tak se včely vypustí a může být úplně utrum a bez náhrad. K tomu musí fungovat dobře ZO a OV a hlavně musí být ty možné informace jak se mor šíří. SVS chorobu už jen řeší jako lékař člověka.

Existuje opravdu mnoho informací v dostupných zdrojích v knihovnách ČSV o moru.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Milan Šindelář Milan Šindelář | E-mail | 28. června 2007 v 7:23 | Reagovat

Příspěvek je prima . . .

G.Pazderka:

Jde vlastně o velmi velkou pravděpodobnost při takovém mechanismu, že si včelař morových pásmech roznese po včelstvech mor, kde mohou a s nějakou pravděpodobností jsou ohniska za kopci.... . . . . . . ale ta příšerná nedbalostní čeština!!! Nejsem pedant, jen některé unikátní věty musím číst vícekrát, abych pochopil sled myšlenek autora. Asi jsem tupý synek . . .

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama