Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Kongres USA byl požádán, aby překontroloval farmářské praktiky jako příčiny vymírání včelstev

17. května 2007 v 6:51 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Apiterapeuté vydali Pasovskou deklaraci k nemoci zhroucení včelstev.
(Pasov, Německo, 25.3.2007) - Mezinárodní skupina badatelů a praktiků apiterapie, lékařského využití včelích produktů, která se sešla v Německu vyzvala kongres USA k vyšetření nových farmářských praktik jako možné příčiny nemoci zhroucení včelstev (Colony Collapse Disorder - CCD).

CCD, která vyústila v masivní vymírání včelstev, byla původně omezena na včely v Severní americe, ale včelaři v několika Evropských zemích hlásili podobnou situaci. Příčiny CCD nebyly zjištěny. Odborníci říkají, že příčiny mohou zahrnovat stres z prostředí, podvýživu, neznámé nemoci, parazitní roztoče, zneužívání pesticidů, nebo pyl a nektar sbíraný z geneticky modifikovaných plodin, které produkují Bacillus thuringiensis (Bt). Problém by mohl ovlivnit třetinu výroby z plodinových farem a může mít závažný ekonomický dopad.

Viz: Are GM Crops Killing Bees? (Spiegel Magazine)

viz: Bee Shortage Could Sting Food Production (Fayetteville Observer)

29. března, podvýbor zahradnictví a biozemědělství v zemědělském výboru měl slyšení nazvané "Přehled nemoci zhroucení včelstev ve včelstvech v celých Spojených státech."

Pasovská deklareace na CCD byla vydána na závěr 5. mezinárodního kongresu o včelích produktech, apiterapii a apipunktuře v Pasově, Německo. Říká se v ní:

1. My, vědci, lékaři, zdravotníci a včelaři, kteří se zúčastnili na pátém mezinárodním kongresu o včelích produktech, apiterapii a apipunktuře,
2. shromážděni v Pasově, Německo, v březnu 2007,
3. určené k pokroku v pochopení a v používání včelích produktů, apiterapie a apipunktuře, aby podporovala lidské zdraví a léčení nemocí,
4. uznávajíce důležitou roli včel hrají nejenom v lidské výživě a opylení úrody, ale také v předcházení a léčení mnoha nemocí,
5. věnujeme se bezezbytku zdraví a pohodě včel, čistotě včelích produktů, a obživě včelařů, všemu co je stále více na celém světě ohroženo.

Jsme přesvědčení že:

1. Masivní ztráty včelstev v USA jsou varující a měli bychom je brát velmi vážně,
2. Rychlá změna zemského klimatu, ekosystémů a zemědělství je stále více nepříznivá k přežití včel,
3. Nové pesticidy a geneticky modifikované rostliny jsou zaváděny do prostředí bez dostatečného výzkumu jejich potenciálně škodlivých účinků na včely a čistotu včelích produktů.
4. Je vážný nedostatek nezávislého výzkumu v dopadech na prostředí nových produktů a farmářských metod, protože je příliš mnoho vědců a regulátorů v této oblasti úzce svázáno s chemickým a biotechnickým průmyslem.
5. Velké ztráty včel nejenom ohrožují dodávky potravin, ale také připravuje nás o mnoho látek, které mají stále větší důležitost v lékařské komunitě. Jako se baktérie stává více a více rezistentní k dostupným antibiotikám, nemocnice se musí být schopny uchýlit se ke včelím produktům, jako med, ke zvládnutí infekcí.
6. Některé z nejvíce slibných antivirových látek se nacházejí ve včelích produktech jako je Propolis a mateří kašička. Současně jsou včelí produkty mezi nejefektivnějšími metodami posílení lidského imunitního systému. S rostoucím nebezpečím globální pandemie novými virovými kmeny jako H5N1, dostupnost takových produktů ve větších množstvích a vysoké kvalitě bude klíčový faktor naší schopnosti omezit šíření takových nemocí.

Jsme rozhodnuti:
1. Informovat veřejnost a strůjce rozhodnutí o lékařských následcích pokračujícího úbytku populace včelstev.
2. Obrátit pozornost k zemědělským praktikám které ohrožují zdraví včelstev a čistotu včelích produktů.

Žádáme vládu aby:
1. Založila nezávislý výzkum dopadů na prostředí nových farmářských praktik, předtím než se schválí k širokému použití.
2. Změnila schvalovací proces pro zemědělské chemikálie a geneticky modifikované plodiny a vyžadovat dlouhodobé studie, které také vezmou do úvahy subletální účinky na včely.
3. Zpřísnila pravidla tak, aby se vyhnulo konfliktu zájmu ve výzkumných a regulačních komunitách, kdy jde o hodnocení rizik spojených s novými produkty a metodami.
4. Zajistila prostředky na výzkum a výcvik udržitelného hospodaření a včelařských metod..

Kontakt: Walter Haefeker, člen výboru ředitelů Německého svazu včelařů

(http://berufsimker.de/site/content/vorstand.php), (Haefeker je také místo president Evropského sdružení profesionálních včelařů.), walter@haefeker.de; Dr. Stefan Stangaciu, E-Mail: DrStangaciu@apitherapie.de nebo drstangaciu@gmail.com (www.Apitherapie.de)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama