Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Jsou skutečně včely nepostradatelné?

17. května 2007 v 18:00 |  Zajímavé zprávy o včelách a jejich produktech
Nejdřív pár slov k okřídlenému citátu A. Einsteina v tom smyslu, že "...kdyby zmizely včely z naší planety, tak by lidstvu zbývaly 4 roky na přežití,...". Tento údajný Einsteinův výrok se opakuje všude možně, aby se zdůraznil nenahraditelný význam včel pro lidstvo. Jako včelaři se mi to pěkně poslouchá a také nevčelař ví kdo je Albert Einstein, a tak zbožně pokývá hlavou a vezme to jako neodiskutovatelný fakt (přeci takový génius by neplácal hlouposti).
Jenže je to pravda?

A řekl to vůbec geniální Albert Einstein? Ukazuje se, že to může být legenda, kterou jeden od druhého přebírá, opisuje a tak si spolehlivě vylepšuje svoje články a přednášky o včelách. Na této stránce se celá legenda v souvislosti se slavným fyzikem zpochybňuje.Nebudu rozebírat podrobnosti, kdo tomu chce věřit ať věří dál, pro včelaře jenom dobře.V Einsteinově díle se takový citát nenašel a objevil se dlouho po jeho smrti v souvislosti s nějakým protestem francouzských včelařů. Einstein byl především fyzik a ne entomolog. Nebyla by to první legenda, kterou si někdo vymyslil a připsal ji někomu slavnému.
Ukažte mi dnes včelaře, který se lopotí se včelami, nechává se bodat, dře se s nástavky plnými včel jen proto, aby zachránil lidstvo opylováním zemědělské úrody a udržením diversity rostlinných druhů? Já takového neznám a přiznám se, že kdyby mě včely nedávaly med, našel bych si snadnějšího koníčka. Zásoby medu mi pomáhají zapomenout na některé průvodní nezdary. Takto se vždy rouhám, když obcházím v zahradě kvetoucí višně a jabloně a hledám na květu včely. Najdu sem tam jednu včelu a 20 čmeláků. Včely si létají kam se jim líbí a ignorují stromy na mé zahradě. Asi si říkají "Co je v domě není pro mě :-)". Kvůli opylování chovají včely v USA a tam si za to nechají dobře zaplatit jak se dočtete v následujícím článku.
Z dalších včelích produktů věřím na účinky propolisu. Pyl je nestravitelný, včelí jed a mateří kašička jsou pravděpodobně účinné, ale jen v rukách specialistů a voskové svíčky nepotřebuju. Na mě, amatérského léčitele, opravdu prokazatelně funguje jen med, medovina a propolisová tinktura.
Přináším další zajímavý článek z Los Angeles Times o souvislostech včelí nemoci a bohaté úrody plodin. Nemusíte tomu věřit, ale můžete o tom přemýšlet.

Ano, včely mizejí, ale úroda je celkem pěkná.

Nemoc zhroucení včelstev možná není problém apokalyptických rozměrů.
Russ Parsons, - 16. května 2007
Je to jako scéna z románu Stephena Kinga: Slunečný den, šťastné bzučení včel, které dělají na jaře to co mají, slábne do ticha. Včely zmizí, opuštěné úly a neopylené květy, nikdy neposkytnou plody a zeleninu. Postupně svět vyhladoví.

Tento obrázek někdo maloval toto jaro při vědomí těžkých nenormálních ztrát u včelařů. "Pokud to někdo nebo něco brzo nezastaví," spekulovala jedna zpráva, "budeme žít všichni o chlebu a vodě."

Ale ačkoli tento obraz může mít jistou apokalyptickou výzvu, ignoruje některá nepohodlná fakta.

Pro začátek, kalifornští farmáři pěstující mandle - s nejintenzivnějším využíváním včel v zemi - předpovídají tento rok rekordní úrodu. Ve skutečnosti, poslední odhad vydaný před týdnem, je pro tento rok úroda téměř o 20% větší než minulý rok. Pěstitelé švestek, broskví a nektarinek říkají, že jejich strom jsou také plné ovoce. A také třešně ve státu Washington, i pěstitelé hrušek a jablek.
Ačkoli opylení stále pokračuje na několika plodinách, doposud se neukazuje, že zmizení včel bude mít nějaký efekt na úrodu v tomto roce.
To jistě neříká že není problém, ale pouze to říká, že je příliš brzy začít se zásobovat konzervovaným ovocem.

Rozhodně se děje něco velmi divného. Tuto zimu a jaro mimořádný počet včel dělnic opustilo úly a nechaly zdravé včelí matky a plod vyhladovět. Nikdo neví proč se to stalo; vědci to pojmenovali nemoc zhroucení včelstev.

Většina zemědělského opylení se nedělá divokými včelstvy ale komerčními včelaři kteří tahají včely a prodávají své služby tomu, kdo je žádá. Od počátku let 1970 se počet včelstev ve Spojených státech snížil téměř na polovinu, kvůli různým faktorům včetně urbanizace, použití pesticidů, znečištění, různým škůdcům, a včelařům, kteří šli do důchodu a odešli od byznysu.

Dlouhodobé mizení včelí populace vyústilo do ceny pro farmáře najímající si včelstva z 50 nebo 60 dolarů, až na 125 a více dolarů. Ale farmáři říkají že se suma ustálila posledních několik let.

Tento nový problém začal v listopadu když komerční včelaři podél východního pobřeží začali hlásit náhlá a drastická vymírání včelstev. Ve skutečnosti byly podobné jevy dobře dokumentovány od konce 19-tého století. Ve včelařsém světě je celý lexikon popisů takových událostí, včetně "jarního mizení", "podzimního mizení", "podzimní kolaps, a "květnové nemoci".
"Když se podíváte do minulosti, něco podobného se stalo v roce 1890" říká Eric Mussen, včelař na UC Davis a přední státní expert na včely. "V období 1963, 64, 65 se takové věci stávaly rok po roku. A pak znovu v roce 1975 to bylo opravdu tvrdé. Nazývali to "nemoc mizení". V roce 1980, napadení malým roztočem Varroa zdevastovalo komerční včelstva a zničeny byly i divoké včelí populace ve Spojených státech.

"V starých dobrých časech" včelaři mohli ztratit 5 až 10% svých včelstev každý rok," říká Mussen. "Potom jsme měli roztoče a to nás natlačilo do rozsahu 20 až 25%. Včelstva by mohla ještě zvládnout takové ztráty a zotavit se. "Ale nedávno vidíme ztráty v rozsahu 35 až 40% a někteří jednotlivci až 75-80%. Moje největší obava je, pokud bude situace pokračovat, že včelaři se rozhodnou, že nemá cenu usilovat o udržení se a opustí byznys. To by bylo špatné."

Je několik věcí, které odlišují toto nové vymírání od těch v minulosti. Při normálním úhynu jsou úly plné mrtvých včel, které se mohou vyšetřit a najít zdroj problému; v tomto případě včely jednoduše zmizely, a zanechaly perfektní včelstva.

Poslední úhyny se zdají být rychlejší než ty v minulosti a stalo se jich velké množství. Jsou více rozšířené, dosud v 27 státech, včetně Kalifornie. Podobný jev byl hlášen v Evropě, ačkoli není jasné zda tyto případě skutečně souvisí.

Vědci neznají příčiny nemoci zhroucení včelstev, a mnoho jich pochybuje zda je to jedna příčina. Nazývají to spíš "syndrom" než "nemoc" kvůli podezření že to může být několik činitelů současně. "Je velmi dlouhý seznam věcí které se včelám mohly stát a jsou velmi negativní" říká Mussen.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Michal Michal | E-mail | 20. května 2007 v 22:40 | Reagovat

Souhlasim s tim ja kdyz jsem hledal svoje vcelky na kvetech stromu tak jsem nalezl 4 čmelaky a 2 včelky. Jednou jsem se dival na dokumet o pestovani nejakych rostlin ve sklenicich... trapilo je nedostatek opyleni.... zkouseli vsechno mozne od trepani po ruzne metody... nakonec zjistili ze cmelaci jsou na opyleni nejlepsi. Nevim proc ne vcely...

2 eman eman | Web | 22. května 2007 v 13:25 | Reagovat

Čmeláci jsou pracanti. A možná ještě pilnější jsou včely samotářky (solitary bees). Jsou nenáročné, každá včela se snaží, je dělnicí a matkou zároveň. A nemusí se o ně nikdo starat. Jen jim dát  podmínky k usídlení. V sobotu jsem vytáčel med a včely příšerně otravovaly a slídily po vůni medu, pronásledovaly plásty s medem a rozkvetlých jahod si žádná nevšimla.

3 Sova Sova | 19. července 2011 v 1:59 | Reagovat

[1]: no pokud vím tak ve sklenících používají čmeláky kvůli orientaci. Prý včela pokud nemá UV světlo (které sklo pohlcuje) tak se není schopná orientovat, zmateně lítá a nakonec hyne.

4 Včelař Fascinovaný Včelař Fascinovaný | 19. července 2011 v 11:45 | Reagovat

[3]:
Já si myslím, že čmeláci se ve sklenících používají pro jejich malá hnízda, snadný chov, manipulovatelnost a malý dolet. Včelstvo by ve skleníku živořilo, neuživilo se a má taky perimetr snůšky několik km. Hnízdo čmeláků čítá několik set, včelstvo má až 50000 včel. Včelstva se prý v USA rozchovávají do papírových krabic (paketyú a na rozsáhlá pole je rozhází a pak je zaořou.

5 Luk Luk | 30. října 2014 v 12:00 | Reagovat

Ono ani nejde o to, jestli onen výrok skutečně patří Einsteinovi, ale spíše o to, kde se ho lidi ve své zpitomělisti pokusí vyvrátit. Včelstvo je přirozeným přírodním reprodukčním prvkem, který se stará o opylovací činnost u 98% hmyzosnubných rostlin. A jestli někdo napočítá 4 čmeláky a 1 včelu na jednom stromě, je to samozřejmě důkaz jak prase, těch zbylých 50 000 dělnic se asi jen tak válí v úle 8-O a čmeláci se k opylování skleníků používají proto, že k orientaci v prostoru nevyužívají přímé sluneční světlo, tak jako včely a proto se tam dokáží orientovat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama