Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Jaká je situace na světovém trhu s medem?

14. května 2007 v 17:00 | Eman |  Med
Nemyslím si, že situace na světovém trhu s medem je to co by mělo našeho včelaře mimořádně zajímat.Přesto může být následující zpráva o situaci ve světě velkých obchodů s medem pro někoho zajímavá. A také všechno souvisí se vším, i ceny medu. Jedná se o překlad Zprávy o trhu medu 13. duben 2007.
Pro srovnání, naše včelařství vyprodukuje maximálně 10,000 mt medu. Exportuje se z ČR řádově 2,000 mt medu. 50x méně než vyváží Argentina. O cenách importovaných medů píšu v jiném článku.

Pro našeho většího včelaře je zajímavá cena, za jakou může med prodat u nejbližšího výkupce. Ta není pro včelaře nijak lákavá a tak naši včelaři přechází jak to jde na "prodej ze dvora" - přímo zákazníkovi. Větší včelaři mohou nabídnout pro zákazníka hledajícího kvalitní med dobrou cenu se zaručenou kvalitou, někde mezi cenou v maloobchodu a cenou výkupní. Nejsou výjimkou někde ani ceny kolem 60 Kč/kg. Samozřejmě by bylo pro velkovčelaře nejjednodušší naložit konve medu a přivézt je k výkupci. Prodej v malém dá jistou práci, má své limity a každý není ochoten se ze včelaře změnit v obchodníčka. A každý má jiné podmínky, jiný okruh známých. Nedají se srovnávat odbytové podmínky nemocničního lékaře, včelaře, který má v práci kolem sebe poučený zdravotnický personál a jejich rodiny a známé a naprotitomu dědečka ze zapadlé vesničky, kde za den projede 5 škodovek. To, že je med přímo od včelaře není také samo o sobě zárukou kvality. Slyšel jsem už dost stížností od známých na zkvašený med od včelaře. Někdy včelař ani neví co vytáčí a dá do sklenice nevědomky med s vyšším obsahem vody. Jisté ale je, že antibiotika v takovém medu nejsou - a v medu ze světa mohou být, jak se dočtete dále. Investice
Článek:
Od začátku roku je největší pozornost soustředěna na Argentinskou sklizeň, která se vyvíjela od dobré ke špatné. Otázka je, zda nebyly špatné zprávy přehnané.
V posledních několika měsících 2006, podmínky sklizně v největších produkčích oblastech Argentiny - zvláště v centrálním pásmu mezi provincií Buenos Aires a Cordoba - se považovaly za vynikající a velmi dobrá úroda se zdála zajištěna. Mluvilo se o celkové sklizni přes 100,000 mt (metrická tuna = 1000kg), 20% nad úrodou 2006. V únoru však trh ukázal že skutečné výnosy na včelsvo byly zklamáním a tedy byla slibována úroda pouze 80,000 mt. Přesto je to slušná úroda, avšak jak se Argentinská sklizeň natáhla do dubna, byl to v tu dobu odhad. Co se stalo nyní, je to, že úroda (převážně eukalyptus) ve východní provincii Entre Rios selhala kvůli mimořádným dešťům. To zejména ovlivnilo tmavé medy, které se produkují v těchto oblastech. Praticky odhadovaná argentinská úroda na rok 2007 musí být nyní opravena pod 80,000 mt na možná ne více než 60,000 mt.

Následkem toho tedy přenesené zásoby z roku 2006, které činí 10-15,000 mt, celkové množství exportovatelného medu tento rok činí až 70-75,000 mt, ale to nevyhnutelně povede k nepřenesení zásob do 2008. V těchto faktech a číslech je také tradiční faktor emocí, vždy velká síla v argentinském medu. Včelaři neprodávají svůj med jakmile tuší silný trh a tato tendence bude pokračovat tváří v tvář jakékoli poptávce. Pokud jde o ceny, tento scénář bude nevyhnutelně vést k vyšším cenám. Poptávka se především zvedla z USA a Německa, a to povzbuzuje další růst cen.

Ale v určité etapě tato argentinská síla se bude muset změnit, ale to je těžké vědět přesně co přinutí tuto změnu nálady. Dobrá čínská úroda pomůže ale ta není delší dobu považována za velkou konkurenci Argentině. Brazilský med se zdá pravděpodobně dostane ze zákazu EU někdy v tomto roce: je očekáváno politické rozhodnutí z Bruselu. Ale obnovení brazilských dodávek do EU nezmění samotný situaci protože celkový brazilský export (před uložením zákazu) činil asi 30,000 mt, přibližně 40% argentinského exportu. Opět to pomůže. Co by bylo skutečně potřeba aby se stalo je snížení poptávky ze severní polokoule (nepravděpodobné) nebo dobrá úroda na severní polokouli. Ale to je příliš brzy. Potřebujeme ještě více jak 3 měsíce.
Příznivá zpráva pro obchodníky je, že předběžné náznaky čínské úrody jsou slibné, nicméně musí být vykonáno mnoho práce - včetně řádné analýzy antibiotik. Tento rok začala sklizeň trochu dříve než normálně pro lepší, teplejší počasí v hlavních produčních oblastech Číny. Na začátku dubna, však chladnější podmínky zpomalily medovou snůšku a následkem toho vyhlídky na úrodu v provinciích Anhui, Jangsu a Hubei se pokazily. Očekává se však že úroda v Anhui a Hubei bude činit 12,000 mt na provincii, ve srovnání s přibližně 6,000 mt v roce 2006. Vše závisí na úrodě v důležité provincii Jiangsu, kvůli začátku v polovině dubna 2006, a poslední informaci se ukazuje že chladné počasí sníží výnos, ale v tomto ohledu potřebujeme více informací. Více zájmu je ovšem o analýzu antibiotik nové sklizně medu a zprávy z Hubei a Anhui jsou zklamáním, dávají vysokou úroveň kontaminace sulphonamidy (antibiotiky). Očekáváme další informace.

Krátkodobě tedy jsme v periodě silných a rostoucích cen medu a to bude pokračovat jistě dokud se nevyjasní čínská sklizeň (co se týká množství a kvality), a také další problémy severní polokoule.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama