Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Extrakt propolisu účinkuje efektivně proti ústním patogenům

10. května 2007 v 17:26 | Eman |  Apiterapie
Propolis je činidlo s antimikrobiálními vlastnostmi, ale jeho složení se může měnit v závislosti na oblasti, kde je sbírán.

Ve studii je hodnoceno 5 vzorků propolisu, sesbíraného ze 4 různých regionů v Turecku a Brazílii, proti anaerobním kmenům. Lihové výtažky propolisu byly připraveny ze vzorků propolisu a určili jsme minimální koncentraci inhibitorů (MIC) a minimální baktericidní koncentraci výtažků na růstu testovacích mikroorganismů pomocí metody ředění agaru. Všechny kmeny byly vnímavé na hodnoty MIC od 4 do 512 mug/ml pro propolisovou aktivitu...

Bylo ukázáno, že vzorky propolisu byly efektivnější proti Gram positivním anaerobním bakteriím než Gram negativním. Organické chemické složky výtažků propolisu byly určeny pomocí plynové chromatografie s vysokým rozlišením spojeným s hmotovým spektrometrem. Hlavní složky výtažků byly flavonoidy jako pinobanksin, quercetin, naringenin, galangin, chrysin a aromatické kyseliny jako kyselina kávová. Pro zvětšený antimikrobiální odpor, můžeme o propolisu uvažovat v léčení nemocí ústní dutiny.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pavel Pavel | 5. června 2007 v 17:11 | Reagovat

Propolis obsahuje bohatou škálu vitamínů: А, В1, В2, В6, Вс, С, РР, Е, Р, biotin, pantotenovou a benzoovou kyselinu; stopové prvky: kalcium, jód, mangan, železo, měď, křemík, vanad, stroncium, zinek, stříbro ad.

Bohužel, do určité doby existovala pouze lihová nebo ne zcela efektivní forma propolisu, což výrazně ochuzovalo spektrum uplatnění této skutečně unikátní látky (například nebylo možné použít lihovou formu jako prevenci proti nemocem u dětí). Ale byl vyvinut vodní výtažek, což bylo bez přehánění revolucí v lékařství.

Vodní extrakt propolisu (VEP) pomáhá našemu organizmu v boji s nejrůznějšími nemocemi a je organizmem lehce přijímán díky vodní formě.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama