Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Čůrají včely?

7. května 2007 v 17:22 | Eman |  Zajímavé zprávy o včelách a jejich produktech
Nemám na mysli legrácku na obrázku vpravo, na dotaz "Proč je med žlutý?"
Ale vážně míněnou otázku v odkazu zvědavé otázky na stránce Pollinator Paradise (Ráj opylovačů)

Otázka: Ahoj, jmenuji se Laura a mám otázku, o které si pomyslíš, že je opravdu hloupá. Přesto se vážně zeptám. Čůrají včely? Jestli ano, jak a kde? Jestli můžeš odpovědět, byla bych moc vděčná, díky moc.

Odpověď:
Ahoj Lauro, ve skutečnosti to není tak hloupá otázka. Proč bychom se neměly zajímat jak funguje tělo zvířete?
A doporučuji ti dobrou knihu kde najdeš odpověď na "hloupé" i ne tak hloupé otázky o hmyzu. Napsal ji James K. Wangberg, "Do Bees Sneeze? And Other Quesions Kids Ask About Insects"; Fulcrum Publishing, Golden, Colorado. (Kýchají včely? a další otázky na které se děti ptají o hmyzu.)
Otázka 27 je tam "Močí hmyz?"
Hmyz žijící na zemi obvykle potřebuje uchovat vodu v těle aby zabránil vysušení. Nemůže si dovolit ztratit moc vody při vylučování výkalů z těla a tedy nemočí. Vylučuje výkaly z těla ve formě kyseliny močové, která neobsahuje moc vody. Hmyz, který žije ve vodě nemá se zachováním vody problém. Je obklopen vodou a může si dovolit propustit hodně vody tělem aby zabránil ztvrdnutí. Vylučuje výkaly jako čpavek s vodou.

Hmyz produkuje výkaly orgány nazývanými Malpighické trubice (pojmenované po muži jménem Malpighi). V člověku se moč vytváří v ledvinách. Malpighické trubičky jsou hmyzí ledviny. Kyselina močová a čpavek je vylučován hmyzím tlustým střevem a míchán s ostatními výkalovými produkty, místo aby putoval zvláštní trubicí, jako moč."

U včel jsou hlavní výkalové produkty kromě kyseliny močové prázdná pylová zrna, která odchází z larvy předtím než se zavine do kokonu. Mnoho z těchto pylových zrn zachovávají původní tvar a mohou být identifikována pro určení z jakých květů je včely přinesly. Včely často vypouštějí kapičky kyseliny močové hned jak se vylíhnout ze zámotku jako dospělci. Jsou bělavé a vypadají jako ptačí trus.

V uvedené knize jsou odpovědi na další "hloupé otázky".
Plivá hmyz?
Má hmyz krev?
Vypouští hmyz plyn?
Potí se hmyz?
Chrápe hmyz? a další
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 eva eva | 30. května 2007 v 12:32 | Reagovat

Kadí vcely????

2 Eman Eman | Web | 4. prosince 2007 v 17:36 | Reagovat

Jasně že ano. Zvláště na jaře při prvním výletu dokážou znečistit hnědým postřikem pověšené vyprané prádlo. Jinak zdravé včely kálí zásadně mimo úl. Mohou onemocnět zácpou i úplavicí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama