Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Čůrají včely?

7. května 2007 v 17:22 | Eman |  Zajímavé zprávy o včelách a jejich produktech
Nemám na mysli legrácku na obrázku vpravo, na dotaz "Proč je med žlutý?"
Ale vážně míněnou otázku v odkazu zvědavé otázky na stránce Pollinator Paradise (Ráj opylovačů)

Otázka: Ahoj, jmenuji se Laura a mám otázku, o které si pomyslíš, že je opravdu hloupá. Přesto se vážně zeptám. Čůrají včely? Jestli ano, jak a kde? Jestli můžeš odpovědět, byla bych moc vděčná, díky moc.

Odpověď:
Ahoj Lauro, ve skutečnosti to není tak hloupá otázka. Proč bychom se neměly zajímat jak funguje tělo zvířete?
A doporučuji ti dobrou knihu kde najdeš odpověď na "hloupé" i ne tak hloupé otázky o hmyzu. Napsal ji James K. Wangberg, "Do Bees Sneeze? And Other Quesions Kids Ask About Insects"; Fulcrum Publishing, Golden, Colorado. (Kýchají včely? a další otázky na které se děti ptají o hmyzu.)
Otázka 27 je tam "Močí hmyz?"
Hmyz žijící na zemi obvykle potřebuje uchovat vodu v těle aby zabránil vysušení. Nemůže si dovolit ztratit moc vody při vylučování výkalů z těla a tedy nemočí. Vylučuje výkaly z těla ve formě kyseliny močové, která neobsahuje moc vody. Hmyz, který žije ve vodě nemá se zachováním vody problém. Je obklopen vodou a může si dovolit propustit hodně vody tělem aby zabránil ztvrdnutí. Vylučuje výkaly jako čpavek s vodou.

Hmyz produkuje výkaly orgány nazývanými Malpighické trubice (pojmenované po muži jménem Malpighi). V člověku se moč vytváří v ledvinách. Malpighické trubičky jsou hmyzí ledviny. Kyselina močová a čpavek je vylučován hmyzím tlustým střevem a míchán s ostatními výkalovými produkty, místo aby putoval zvláštní trubicí, jako moč."

U včel jsou hlavní výkalové produkty kromě kyseliny močové prázdná pylová zrna, která odchází z larvy předtím než se zavine do kokonu. Mnoho z těchto pylových zrn zachovávají původní tvar a mohou být identifikována pro určení z jakých květů je včely přinesly. Včely často vypouštějí kapičky kyseliny močové hned jak se vylíhnout ze zámotku jako dospělci. Jsou bělavé a vypadají jako ptačí trus.

V uvedené knize jsou odpovědi na další "hloupé otázky".
Plivá hmyz?
Má hmyz krev?
Vypouští hmyz plyn?
Potí se hmyz?
Chrápe hmyz? a další
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 eva eva | 30. května 2007 v 12:32 | Reagovat

Kadí vcely????

2 Eman Eman | Web | 4. prosince 2007 v 17:36 | Reagovat

Jasně že ano. Zvláště na jaře při prvním výletu dokážou znečistit hnědým postřikem pověšené vyprané prádlo. Jinak zdravé včely kálí zásadně mimo úl. Mohou onemocnět zácpou i úplavicí.

3 Michael Moore Michael Moore | E-mail | Web | 12. prosince 2017 v 14:54 | Reagovat

OK, so they pee. There is just one thing I didn't quite get. Do bees pee once in their life? Great gif by the way. The venomous look on her face, like if she found the best essay service or writer and won't tell you.. Uhh.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama