Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Američtí vědci určili patogeny, které mohou způsobovat hromadné úhyny včelstev

3. května 2007 v 8:02 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Výzkum záhadných úhynů pokračuje vysokým tempem s nasazením špičkových technologií a množství vědeckých kapacit USA. Nyní se objevila další stopa, patogeny způsobující úhyny včelstev. Jedna věc je zjistit příčinu, ale mnohem důležitější je stanovit postup, jak takovým katastrofám předcházet. Nemusím být žádný expert, abych nebyl daleko od pravdy, že za vším stojí kriticky snížená schopnost imunitního systému včely. V přírodě se vyskytují spousty patogenů od nosemy, přes bacil moru včelího plodu až po desítky objevených virů. Zdravé včely se s nimi dokáží vypořádat. Podlehnou jen oslabená včelstva, geneticky, nebo stresujícím prostředím.
Přečtěte si
tiskovou zprávu Chemicko biologického centra z Edgewoodu o nejnovějším objevu.

Vědci identifikovali potenciálního pachatele stojícího za rozsáhlými katastrofálními úhyny včelstev v Severní Americe a Evropě. Tým vědců z Edgewood Chemical Biological Center (ECBC) a University of California San Francisco identifikoval jak vir tak i parazita, který pravděpodobně stojí za posledním náhlým vymíráním včelstev.
Použili novou technologii nazývanou Integrated Virus Detection System (IVDS), která byla vyvinuta pro potřebu armády k rychlému určení vzorků na patogeny. Vědci z ECBC izolovali minulý týden přítomnost virálních a parazitických patogenů, které se mohou podílet na ztrátách včelstev. Potvrzovací testování prováděli vědci z University of California San Francisco. Vědci ECBC předvedli výsledky svých studií včera na narychlo svolané pracovní skupině Ministerstva zemědělství USA, aby se určil následující postup.
Minulý rok odbornící pozorovali znatelný úbytek populace včel, při němž se hroutila bez varování celá včelstva. Přibližně 50 procent včelstev zmizelo a vědci z celé země se snaží zjistit proč. Vědci nazvali tento jev "Nemoc zhroucení včelstva" a obávají se, že výpadek opylování ovoce, zeleniny a mandlí včelami by mohlo mít mimořádný pěstitelský a ekonomický vliv na celém světě.
ECBC je jeden z mnoha akademických, komerčních a vládních koncernů, který studuje úbytky populace včelstev. Role ECBC bude v identifikaci rozsahu problému a vedení dalších pátrání. ECBC je armádní centrum základního výzkumu pro chemickou a biologickou obrannou technologii, vývoj a služby. ECBC dosáhlo velký technologický pokrok v národní obraně, civilních potřebách a průmyslové konkurenci s dlouhou a významnou historií v podpoře vojenských sil kvalitními systémy a vynikajícím zákaznickým servisem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 G. Pazderka G. Pazderka | 3. května 2007 v 9:16 | Reagovat

Jestli prokazatelně zmizelo 50 % včelstev, je to problém. Ale vzal někdo v úvahu i jiný sociologický element a tím je světově-lokální ekonomika chovů a prevence a praktiky proti včelím nemocem?

Co jižní americký kontinent a jejich chovy? Co třeba Asie? Jsou tam také takové problémy? Nemá CCD (včelí AIDS :) přímou souvislost s lokální ekonomickou stagnací, protože prostě jsou vyvíjeny ekonomické tlaky na včelaře? Jsou skutečně výhodné podmínky při opylování v USA jak se tvrdí?

Ono takový tlak vzniká i u nás s morem. Obtížný odbyt medu u výrobců medu, tlaky v importu a snadné falzifikaci medu a s takovou při celkovém snižování počtů včelstev nelogické zvyšování celkové množství vyprodukovaného medu v ekonomikách a obratech v obchodě - to může včelaře v obtížné situaci dovést k nejedné myšlence jak se udržet existenčně na nohou a nepřijít při krizi o vše.

Opylování stagnuje ve velkém i u nás. Řepková pole zejí prázdnotou a nájezdy kočovných včelařů se po zákazech a nejen v morových pásmech nekonají. A to nemluvím jen o moru, ale také celkově o odbytu. Proto si dovolím ještě zamíchat do takového souboru  informací i Předboj, protože ten, kdyby fungoval má přímo klíčový vliv i na ekonomiku malých i velkých chovů a potažmo na prevenci proti nemocem včel. Hold jemu - byl rozkraden.

Zajímavý web. Díky za informace Emane. Jen tak dál. G. Pazderka

2 Eman Eman | Web | 3. května 2007 v 12:23 | Reagovat

Určitě tady nějaké souvislosti jsou. Nikde na světě se nevčelaří tak jako v USA. Tržní ekonomika v čisté podobě. Stáhl jsem si dotazníky na včelaře, kde byly všechny používané léky, včelařské techniky atd. v USA, aby se tam jen křížkovalo ve formuláři. Nepředstavitelné množství technologií a metod léčení. Nikdo tam netouží mít nějaké superzdravé včely, ale jen do té míry, aby to přineslo zisk. Tam jde skutečně o bytí a nebytí farem. Investice jsou tak velké, že záleží na všem. Léky jsou relativně drahé, času málo.

U CCD je například zajímavé, že z dotazníkové akce vyplynulo, že byly postiženy oddělky a ne kmenová včelstva. Souvisí to možná s kvalitou výživy. Tvorba oddělků možná padla do nějakého období sucha a kmenová včelstva to lépe přečkala. Jsem zvědav jak se to bude všechno vyvíjet.

3 G. Pazderka G. Pazderka | 4. května 2007 v 0:17 | Reagovat

U CCD je například zajímavé, že z dotazníkové akce vyplynulo, že byly postiženy oddělky a ne kmenová včelstva. Souvisí to možná s kvalitou výživy. Tvorba oddělků možná padla do nějakého období sucha a kmenová včelstva to lépe přečkala. Jsem zvědav jak se to bude všechno vyvíjet.<

Tak to je nějaké divné zase pro mě proč by neměly být většinou postižena kmenová včelstva? Možná jde o nepochopení podstaty chovu včel ve velkém a ten údaj je zřejmě správný z těch dotazníků. Vlastně také velmi úspěšně praktikuji oddělkový systém a kmenová včelstva v období rozvoje prakticky neznám, poněvaž jsou vyzimovaná včelstva systematicky dělena. Dá se říci, že to ani u mě nelze, protože rojení a termín "kmenové včelstvo" si logicky odporuje, obzvláště při vysokých stavech kde není určen jedinec - včelstvo jako trvalá jednotka, ale jako souborný včelí celek, který je nutný rozdělit za každou cenu, jinak velký včelař zapříčiní lokální invazi rojů a to by mohl být v nějakých legislativách - státech americké federace asi problém dost velký. Prostě termín kmenová včelstva mi je vlastně cizí a je to nelogický termín když vezmu v potaz prostě i přirozený chov včel jako takový.  

Je možné, že jsou včelstva a stanoviště určená na chov matek a jejich plemenitbu. To je ale maximálně obdoba jak u chov včel u malochovatele v ČR - jedno stanoviště nejčastěji v místě domova. Takové stanoviště např. o 20 - 40 včelstvech stačí produkovat materiál pro tak  1 000 včelstev po rozdělení.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama