Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

9 důvodů k tomu, že med je opravdu zázračná potrava

24. května 2007 v 14:09 | Eman |  Med
Med byl používán lidmi po 2500 let a stále se osvědčuje. Vyzkoušejte ho:
1. Med je většinou známý jako sladidlo. Obsahuje asi 69% glukózy a fruktózy.

2. Med je universální zdroj energie, který dává 64 kalorií na polévkovou lžíci. (Jedna lžíce cukru dává asi 50 kalorií). Cukry v medu se snadno přeměňují na glukózu i v nejcitlivějších žaludcích.

3. Med obsahuje paletu vitaminů a minerálů. Obsah vitaminů a minerálů v medu závisí na typů květových pylů, ze kterých se sbírá.

4. Je dobrý na pleť: mléko a med se často podává dohromady. Obojí pomáhá k hladké a klidné pleti.

5. Med má antibakteriální a protiplísňové vlastnosti. Tradičně se používá jako přírodní léčivo na rány, popáleniny a vředy. V posledních letech se obnovil zájem o léčebné vlastnosti medu na ošetření ran.

6. Med je vynikající ergogenický prostředek a může zvýšit výkon atletů. Med pomáhá udržet hladinu cukru v krvi, zotavení svalstva a obnovení glykogenu po vyčerpání. Během starověkých olympiád jedli atleti med a sušené fíky, aby tak zvýšili svoji výkonnost.

7. Antioxidanty: Med obsahuje nutraceutika, které jsou efektivní při odstraňování volných radikálů z těla. Výsledkem toho je zlepšená imunita organismu.

8. Med pomáhá kontrolovat úroveň cholesterolu a cukrovku typu II. V řadě experimentů zahrnující zdravé subjekty a ty s vysokým cholesterolem nebo cukrovkou typu 2, med se prokázal jako nejzdravější sladidlo.

9. Fytonutrienty, které se nacházejí jak v medu tak v propolisu (včelí tmel, obsažen i v surovém medu) prokázaly preventivní účinky před rakovinou a nádory.
_______________________________________
To všechno je o medu pravda, ale jen pokud se jedná o pravý včelí med - nepadělaný. Levné medy v supermarketech to pravděpodobně nebudou. Přeci ale nechcete za pouhých 70-80 Kč kupovat nějaký zázrak, jaký med ve skutečnosti je :-).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama