Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Včelaři USA čelí zániku včelstev

2. dubna 2007 v 8:35 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Publikováno: 4. Březen, 2007
Včela medonosná, jejíž sešikované úly a silné roje připomínají malé vojenské formace, bojují o přežití proti dvěma nepřátelům v New Jersey: Záhadné nemoci, která zabila miliony včel ve 20 státech USA, a následky nezvykle teplého podzimu a začátku zimy.

Bob Hughes, 73, z Yardville, řekl, že nynější hrozba včelám byla větší než ostatní, se kterými se setkal za 20 let jako včelař. Zatímco napadení parazity v minulosti zabilo tisíce jeho včel, řekl, 125 včelstev na jeho farmě se potkalo s jiným nebezpečím: Jeho včely vyhladověly k smrti.
Teplé, vlhké počasí vytrvalo mnohem později v sezóně než normálně, řekl pan Hughes, což bránilo včelám sbírat suchý nektar z květů, který je nezbytný k tvorbě medu. Teplé počasí také vedlo ke zvýšené aktivitě včel, takže úly spotřebovaly příliš mnoho svých medových zásob co měly na zimu příliš brzy v sezoně.

Pan Hughes, president včelařské organizace v New Jersey odhaduje, že ztratil 30% včelstev. Ale hladovění včel není jeho největší obava. Více se bojí následků takzvané "nemoci zhroucení včelstva", takzvanému mizení včel, pohromy, která vede k bezpříkladnému hynutí včelstev v celé zemi a ohrožující farmáře, kteří se spoléhají na opylování své úrody včelami. Řekl, že ne hladovění, ale záhadná nemoc je velký problém, kterým se zabývají všichni výzkumníci.

Maryann Frazier, výzkumnice na Pennsylvania State University studující "nemoc zhroucení včelstva" řekla, že to byla závažnější hrozba včelám než nenormálně teplé počasí. "Měli jsme roky s vymíráním kvůli počasí i předtím," řekl, ale nikdy to nebylo nevysvětlené nebo tak kruté jako nemoc zhroucení včelstva.
Slečna Frazier řekla že nemoc vytváří největší problém pro profesionální včelaře, kteří často pronajímají včelstva na velkoplošné farmy kvůli opylování. Příčina je nejistá, řekla, ale může být spojena s neznámým virem rozšířeným migrováním včelařů, kteří převážejí svoje včely do farem z Kalifornie na Floridu během opylovacích sezon.
Opylování včelami je kritické pro úrodu jablek, okurek, brusinek a mandlí.
"V nejlepším scénáři je to, že spotřebitelé budou platit vyšší ceny za ovoce v obchodech protože pěstitelé platí více za včely," řekla slečna Frazier. "Nejhorší případ je takový, že některé potraviny nebudou vůbec, protože nebude dost včel k potřebnému opylení."

Ministerstvo zemědělství New Jersey odhaduje, že je ve státu více než 10,000 včelstev. Ministerstvo nemá počty napadených včelstev hladověním nebo nemocí, řekl mluvčí; Včely utěsní úly v zimě, aby udržely teplo a otevření na kontrolu jejich podmínek by mohlo vést k horšímu přežití zimy.

Stejně jako mnoho jiných států na severovýchodě, New Jersey čelí nedostatku včel před posledními hrozbami. Nyní je to jenom horší.

Bea Tassot, která vlastní Tassot Apiaries v Califon s manželem, Jean-Claude Tassot, řekla, že ztratili 91 z jejich 141 včelstev na "nemoc zhroucení včelstev". S průměrným počtem 20,000 včel v úle, toto množství je téměř dva miliony včel ztracených v jedné sezóně. Řekla, že je jasné, že jejich včely nehladověly, ale byly zasaženy nemocí.

Zatímco výzkumníci hledají odpovědi, pan Hughes se pokouší nalézt řešení pro státní včelaře. "Nemáme v tomto okamžiku včelařům co říci," řekl, "protože nikdo žádnou zásadní informaci nemá."
________________________________________________________________________
Aktuální reportáže na téma nemoci (Nemoc zhroucení včelstev -Colony Collapse Disorder):
New York Times. 2007a. Honeybees vanish, leaving keepers in peril. Feb. 27, 2007, by A. Barrionuevo.
New York Times. 2007b. Losing their buzz. March 2, 2007, New York Times Op-Ed. By M. Berenbaum.
New York Time.2007c. Beekeepers Confronted by Demise of Colonies . March 4, 2007. by D.K. Randall
Kalamazoo Gazette. 2007. Mysterious bee die-off imperils fruit crop. Feb 25, 2007, by R. Parker.
Lansing State Journal. 2007. 'Dwindle disease' threatens to put sting on Michigan's honeybee hives. Feb 27, 2007, by C. Rook.

The mysterious deaths of the honeybees

Das grosse Bienensterben Das mysteriöse Verschwinden ganzer Bienenvölker, das in vielen Ländern schon seit einigen Jahren anhält, könnte bald gravierende Auswirkungen auf unsere Nutzpflanzen haben. (dost odkazů na jiné zdroje)

Dopady na včelaře:
Hunt, G. 2007. What is colony collapse disorder?
Huang, Z. 2007. CCD and its Impact on Midwest, A similar version was published on Midwest Beekeeper, 1(2):8.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 LouisDaync LouisDaync | E-mail | Web | 27. září 2017 v 10:56 | Reagovat

?Beginning the Academic Essay
The writer in the academic essay aims to persuade readers of an idea dependant on evidence. The beginning of your essay is definitely a crucial number one step in this particular system. In order to engage readers and establish your authority, the beginning of your essay has to accomplish certain organization. Your beginning should introduce the essay, focus it, and orient readers.
Introduce the Essay. The beginning allows your readers know what the essay is about, the topic . The essay's topic does not exist within a vacuum, however; part of letting readers know what your essay is about implies establishing the essay's context . the frame in just which you will procedure your topic. For instance, in an essay about the To start with Amendment guarantee of freedom of speech, the context may be a particular legal theory about the speech right; it may be historical knowledge concerning the creating on the amendment; it may be a contemporary dispute over flag burning; or it may be a question raised by the textual content itself. The point right here is, in establishing the essay's context, that you're also limiting your topic. That is certainly, you will be framing an solution to your topic that necessarily eliminates other approaches. Thus, while you determine your context, you simultaneously narrow your topic and take a big step toward focusing your essay. Here's an example.
When Kate Chopin's novel The Awakening was published in 1899, critics condemned the book as immoral. A single typical critic, producing from the Providence Journal . feared that the novel might probably "fall into the hands of youth, leading them to dwell on things that only matured persons can understand, and promoting unholy imaginations and unclean desires" (150). A reviewer inside the St. Louis Post- Dispatch wrote that "there is substantially which is very improper in it, not to say positively unseemly."
The paragraph goes on. But as it is possible to see, Chopin's novel (the topic) is introduced inside of the context for the critical and moral controversy its publication engendered.
Focus the Essay. Beyond introducing your topic, your beginning must also let readers know what the central issue is. What question or problem will you be thinking about? You might pose a question that will lead to your idea (in which case, your idea will be the answer to your question), or else you can make a thesis statement. Otherwise you can do the two: you can easily ask a question and immediately suggest the answer that your essay will argue. Here's an example from an essay about Memorial Hall.
Further analysis of Memorial Hall, and of your archival resources that describe the routine of building up it, suggests that the past may not be the central subject from the hall but only a medium. What message, then, does the producing convey, and why are the fallen soldiers of this kind of importance to the alumni who constructed it? Part on the answer, it looks, tends to be that Memorial Hall is really an educational instrument, an attempt by the Harvard community of your 1870s to influence the long run by shaping our memory of their times. The commemoration of those students and graduates who died for your Union during the Civil War is one particular aspect of this alumni message to the longer term, nevertheless it may not be the central idea.
The fullness of your idea will not emerge until your summary, but your beginning must clearly indicate the direction your idea will take, must established your essay on that road. And whether you focus your essay by posing a question, stating a thesis, or combining these approaches, by the conclude of your beginning, readers should know what you're creating about, and why -and why they would probably would like to examine on.
Orient Readers. Orienting readers, locating them as part of your discussion, will mean providing specifics and explanations wherever necessary for the readers' understanding. Orienting is important throughout your essay, however it is crucial during the beginning. Readers who don't have the facts they demand to follow your discussion will get lost and quit reading. (Your teachers, of course, will trudge on.) Supplying the necessary guidance to orient your readers may be as rather simple as answering the journalist's questions of who, what, where, when, how, and why. It may mean providing a brief overview of events or a summary of your textual content you'll be analyzing. If the source textual content is brief, this sort of since the Earliest Amendment, you may very well just quote it. If the textual content is clearly known, your summary, for most audiences, won't demand to be a lot more than an identifying phrase or two:
In Romeo and Juliet . Shakespeare's tragedy of `star-crossed lovers' destroyed by the blood feud around their two families, the minor characters.
Often, however, you will choose to summarize your source greater fully so that readers can follow your analysis of it.
Questions of Size and Order. How very long should the beginning be? The size should be proportionate to the size and complexity with the whole essay. For instance, if you're composing a five-page essay analyzing an individual textual content, your beginning should be brief, no greater than a particular or two paragraphs. Over the other hand, it may take a couple of internet pages to put in place a ten-page essay.
Does the enterprise on the beginning ought to be addressed in the particular order? No, but the order should be rational. Usually, for instance, the question or statement that focuses the essay comes for the close for the beginning, where it serves given that the jumping-off point for that middle, or main body, from the essay. Topic and context are often intertwined, but the context may be established before the particular topic is introduced. In other words, the order in which you accomplish the organisation from the beginning is versatile and should be determined by your purpose.
Opening Strategies. There exists continue to the further question of how to begin. What makes a brilliant opening? You may commence with unique facts and facts, a keynote quotation, a question, an anecdote, or an image. But whatever sort of opening you choose, it should be directly related to your focus. A snappy quotation that doesn't help establish the context on your essay or that later plays no part into your thinking will only mislead readers and blur your focus. Be as direct and particular as you can actually be. This will mean you should avoid two sorts of openings:
The history-of-the-world (or long-distance) opening, which aims to establish a context to the essay by becoming a lengthy functioning initiate: "Ever since the dawn of civilized life, societies have struggled to reconcile the will need for change with the will be needing for order." What are we talking about below, political revolution or a new brand of soft drink? Get to it.
The funnel opening (a variation within the same theme), which starts with something broad and general and "funnels" its way down into a certain topic. If your essay can be an argument about state-mandated prayer in public schools, don't start off by generalizing about religion; begin with the distinct topic at hand.
Remember. After working your way through the whole draft, tests your thinking against the evidence, perhaps changing direction or modifying the idea you started with, go again to your beginning and make sure it continue to will provide a clear focus to the essay. Then clarify and sharpen your focus as needed. Clear, direct beginnings rarely existing themselves ready-made; they must be written, and rewritten, into the sort of sharp-eyed clarity that engages readers and establishes your authority.
Copyright 1999, Patricia Kain, for that Crafting Center at Harvard University <a href=http://handball.sg/?p=166>http://handball.sg/?p=166</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama