Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Včelaři USA čelí zániku včelstev

2. dubna 2007 v 8:35 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Publikováno: 4. Březen, 2007
Včela medonosná, jejíž sešikované úly a silné roje připomínají malé vojenské formace, bojují o přežití proti dvěma nepřátelům v New Jersey: Záhadné nemoci, která zabila miliony včel ve 20 státech USA, a následky nezvykle teplého podzimu a začátku zimy.

Bob Hughes, 73, z Yardville, řekl, že nynější hrozba včelám byla větší než ostatní, se kterými se setkal za 20 let jako včelař. Zatímco napadení parazity v minulosti zabilo tisíce jeho včel, řekl, 125 včelstev na jeho farmě se potkalo s jiným nebezpečím: Jeho včely vyhladověly k smrti.
Teplé, vlhké počasí vytrvalo mnohem později v sezóně než normálně, řekl pan Hughes, což bránilo včelám sbírat suchý nektar z květů, který je nezbytný k tvorbě medu. Teplé počasí také vedlo ke zvýšené aktivitě včel, takže úly spotřebovaly příliš mnoho svých medových zásob co měly na zimu příliš brzy v sezoně.

Pan Hughes, president včelařské organizace v New Jersey odhaduje, že ztratil 30% včelstev. Ale hladovění včel není jeho největší obava. Více se bojí následků takzvané "nemoci zhroucení včelstva", takzvanému mizení včel, pohromy, která vede k bezpříkladnému hynutí včelstev v celé zemi a ohrožující farmáře, kteří se spoléhají na opylování své úrody včelami. Řekl, že ne hladovění, ale záhadná nemoc je velký problém, kterým se zabývají všichni výzkumníci.

Maryann Frazier, výzkumnice na Pennsylvania State University studující "nemoc zhroucení včelstva" řekla, že to byla závažnější hrozba včelám než nenormálně teplé počasí. "Měli jsme roky s vymíráním kvůli počasí i předtím," řekl, ale nikdy to nebylo nevysvětlené nebo tak kruté jako nemoc zhroucení včelstva.
Slečna Frazier řekla že nemoc vytváří největší problém pro profesionální včelaře, kteří často pronajímají včelstva na velkoplošné farmy kvůli opylování. Příčina je nejistá, řekla, ale může být spojena s neznámým virem rozšířeným migrováním včelařů, kteří převážejí svoje včely do farem z Kalifornie na Floridu během opylovacích sezon.
Opylování včelami je kritické pro úrodu jablek, okurek, brusinek a mandlí.
"V nejlepším scénáři je to, že spotřebitelé budou platit vyšší ceny za ovoce v obchodech protože pěstitelé platí více za včely," řekla slečna Frazier. "Nejhorší případ je takový, že některé potraviny nebudou vůbec, protože nebude dost včel k potřebnému opylení."

Ministerstvo zemědělství New Jersey odhaduje, že je ve státu více než 10,000 včelstev. Ministerstvo nemá počty napadených včelstev hladověním nebo nemocí, řekl mluvčí; Včely utěsní úly v zimě, aby udržely teplo a otevření na kontrolu jejich podmínek by mohlo vést k horšímu přežití zimy.

Stejně jako mnoho jiných států na severovýchodě, New Jersey čelí nedostatku včel před posledními hrozbami. Nyní je to jenom horší.

Bea Tassot, která vlastní Tassot Apiaries v Califon s manželem, Jean-Claude Tassot, řekla, že ztratili 91 z jejich 141 včelstev na "nemoc zhroucení včelstev". S průměrným počtem 20,000 včel v úle, toto množství je téměř dva miliony včel ztracených v jedné sezóně. Řekla, že je jasné, že jejich včely nehladověly, ale byly zasaženy nemocí.

Zatímco výzkumníci hledají odpovědi, pan Hughes se pokouší nalézt řešení pro státní včelaře. "Nemáme v tomto okamžiku včelařům co říci," řekl, "protože nikdo žádnou zásadní informaci nemá."
________________________________________________________________________
Aktuální reportáže na téma nemoci (Nemoc zhroucení včelstev -Colony Collapse Disorder):
New York Times. 2007a. Honeybees vanish, leaving keepers in peril. Feb. 27, 2007, by A. Barrionuevo.
New York Times. 2007b. Losing their buzz. March 2, 2007, New York Times Op-Ed. By M. Berenbaum.
New York Time.2007c. Beekeepers Confronted by Demise of Colonies . March 4, 2007. by D.K. Randall
Kalamazoo Gazette. 2007. Mysterious bee die-off imperils fruit crop. Feb 25, 2007, by R. Parker.
Lansing State Journal. 2007. 'Dwindle disease' threatens to put sting on Michigan's honeybee hives. Feb 27, 2007, by C. Rook.

The mysterious deaths of the honeybees

Das grosse Bienensterben Das mysteriöse Verschwinden ganzer Bienenvölker, das in vielen Ländern schon seit einigen Jahren anhält, könnte bald gravierende Auswirkungen auf unsere Nutzpflanzen haben. (dost odkazů na jiné zdroje)

Dopady na včelaře:
Hunt, G. 2007. What is colony collapse disorder?
Huang, Z. 2007. CCD and its Impact on Midwest, A similar version was published on Midwest Beekeeper, 1(2):8.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama