Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

V Británii čeká pohroma květiny a výnosy plodin, protože nemoc vybíjí včely

5. dubna 2007 v 18:35 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Jasper Copping
Uveřejněno: 11:25pm BST 31/03/2007 Devastující nemoci vybíjí ohromné množství včel napříč celou zemí a hrozí velkými ekologickými a ekonomickými problémy. Včelstva byla zničena tuto zimu v některých oblastech dvakrát hůře jak obvykle.

Ztráty jsou výsledkem buď nemocí zhroucení včelstev, nemoc která již zdecimovala včelí populace v USA a části Evropy, nebo novou rezistentní formou roztoče Varroa destructor, parazita napadající včely.
Včely se starají o 80% všeho opylení. Ztráty jsou výsledkem nemoci zhroucení včelstva (Colony Collapse Disorder = CCD), nemoci, která již decimuje včelí populaci v USA a části Evropy, nebo novou, rezistentní formou parazita včel, Varroa destructor.
Odborníci se obávají toho, že květiny, ovoce a úroda plodin by mohla být ekologický problém, protože včely během sbírání nektaru pro včelstvo obstarávají 80% opylování.
Opylování včelami se hodnotí pro britské farmáře každý rok na 200 milionů Liber(£). Avšak celkový příspěvek včel pro ekonomiku, včetně zisku z prodeje potravin je až 1 miliarda £iber.
V Londýně se odhaduje, že asi 4,000 včelstev - dvě třetiny včelstev v hlavním městě - tuto zimu vyhynulo.
Normální zimní úmrtnost je asi 15%. John Chapple, předseda londýnské včelařské organizace, který ztratil 30 ze 40 včelstev, řekl: "Je to děsivé. Úmrtnost je největší, co kdo pamatuje a nikdo zdá se neví, co za tím je."
V 23 ze včelstev pana Chapple nebyla stopa po včelách - což je charakteristika nemoci mizejících včelstev (CCD). Úředníci z Národní včelařského útvaru při ministerstvu životního prostředí, potravin a venkova (Defra) v Hutton, blízko Yorku, vyšetřují případ ztráty včelí populace.
Obavají se s mnoha včelaři, kteří nyní kontrolují po zimním klidu včel - což je forma hibernace - se rozsah problém může prohloubit. Doposud téměř 30 % úlů zkontrolovaných útvarem bylo ztraceno, dvakrát více, než normální zimní ztráty.
V Worcestershire a Hereford, z 20 kontrolovaných úlů, pouze jeden přežil. Ve West Sussex, více než 80% včelstev bylo ztraceno. V Cambridgeshire, byl počet větší než 50%.
Mluvčí Defra řekl:"Je příliš brzy k přijímání nějakých závěrů. Někteří jednotliví včelaři utrpěli velké ztráty, jiní žádné. Kterýkoli včelař, kdo má obavy by měl kontaktovat místního včelařského inspektora."
Zdroj z Defra řekl: "Lidé právě začínají prohlížet svá včelstva a my se již dovídáme o ztrátách. Jsme znepokojeni. Myslíme si, že ztráty budou vyšší" Britský průmysl produkce medu zajišťuje více než pětinu z ročního prodeje medu - až 6,000 tun a v ceně mezi 10 až 30 miliony liber.
Minulý rok, britové spotřebovali více jak 34 milionů sklenic medu, ve srovnání s 31 miliony rok předtím. Mluvčí Tesco, řetězce supermarketu, řekl že monitorují situaci.
Včelaři se obávají, že škrty ve fondech Defra pro včelařský výzkum - z 250,000 liber v roce 2004 na 180,000 liber příští rok - je ohrožují. Plánují se setkat tento měsíc a jednat o nových hrozbách.
Tim Lovett, předseda britské včelařské organizace, řekl: "Bylo neúprosné snížení investic do včelařského výzkumu. Pokračující práce jsou dost omezeny. Všechno to zelené povídání z vlády je o recyklování ale ani zpoloviny to nestačí pro to, co má skutečně vážnou roli v životním prostředí.
V roce 1990, byla populace včelstev ošklivě zasažen roztočem Varroa destructor. Právě tak jako téměř vyhubené britské divoké roje, mnoho včelařů skončilo s živností a členství v BBKA se snížilo z 16,000 v roce 1990 na 8,000 deset let později. Potom byly vyvinuty chemikálie k vytvoření podmínek, vedoucích k obnovení počtu včelstev.
Norman Carreck, včelařský výzkumník, řekl: "Po 10 let jsme byli poněkud uspokojení a mysleli si že s Varroa bylo snadné se vypořádat. Najednou zjišťujeme, že to není tak snadné jak jsme si mysleli." V USA, bylo 50% včelstev zničeno nemocí zhroucení včelstev, zatímco stovky tisíc bylo vyhlazeno ve Španělsku.
Včelaři v Polsku, Řecku, Chorvatsku, Švýcarsku, Itálii a Portugalsku také hlásí těžké ztráty. Mezitím vědci na universitách v Southamptonu a Stirling, kteří se obávají poklesu počtu divokých čmeláků - ti také pomáhají v opylování - se chystají tento rok používat psy k vyhledávání včelstev ve Skotsku a Hertfordshire.
Je to příšerný úkaz, který zasáhl včelstva: Vědci ho nazývají "Colony Collapse Disorder" (nemoc zhroucení včelstva) - umírání, které nezanechává stopy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 kala kala | Web | 14. července 2007 v 20:33 | Reagovat

to je z těch mobilů

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama