Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Duben: "Pečou" mobily včelám mozková centra?

21. dubna 2007 v 7:19 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Josef Duben, tiskový mluvčí SVS napsal v dubnu článek o vlivu mobilů.

Ve skutečnosti ale je to trochu článek o včelařství obecně a spíše o nevlivu záření na včely - v závěru je to ironicky zlehčeno. Je to podle mne dobrá reakce na senzační článek v novinky.cz o vymírání včelstev vinou mobilních telefonů, který jsem tu ani nezmiňoval, i když jsem o něm věděl hned po jeho vyjití. Ten článek byl založen na jedné pilotní studii o možném vlivu netermálního vlivu na včely "Může elektromagnetická expozice způsobit změny v chování?" a vycházel také z článků v německém tisku.
Němečtí výzkumníci strčili do 4 úlů k česnu základnovou stanici bezšňůrového telefonu (vysílá na frekvenci 1900 MHz s průměrným výkonem 10 mW a špičkovým 250 mW a do 4 úlů ji nedali. Potom porovnávali vývoj včel a měřili jejich vlastnosti. Sledovali přibývání na váze a plochu medových zásob a měřili včelám čas, za jak dlouho se vrátí domů ze vzdálenosti 800 m, kam 25 označených odvezli. Některá včelstva z těch ozařovaných prý zkolabovala.
Nechci popírat výsledky studie, ale byl to první takový pokus a musí se to ještě ověřit a vyloučit jiné vlivy a chyby metody. Jeden experiment nic neznamená. Ze zpráv o nemoci CCD z USA vyplývá, že včelstva se tam hroutí stejným způsobem i mimo dosah elmg záření a mobilních základnových stanic BTS. Tato příčina nebyla zcela vyloučena, ale zařazena ve výzkumných prioritách až na konec spolu s vlivem GMO plodin.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Honza B. Honza B. | 2. srpna 2007 v 21:19 | Reagovat

http://www.milanhein.cz/zero.htm

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama