Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Co se děje včelám?

26. dubna 2007 v 16:03 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Poslední aktuální článek v New York Times o stavu vyšetřování záhadného vymírání včel v USA.
24. duben 2007
Více než čtvrtina z 2.4 milionů včelstev se vytratila - desítky miliard včel, podle odhadu včelařských inspektorů Ameriky. Doposud nikdo nemůže říct, co způsobuje, že včely jsou dezorientovány a nevrací se do svých úlů.

Jako u každé velké záhady se objevilo množství teorií a mnoho z toho se jeví výzkumníkům více science-fiction než věda (science). Lidé z mizení včel obviňují geneticky modifikované plodiny, vysílače pro mobilní telefony a vysokonapěťové vedení. Nebo to má být tajné spiknutí Ruska nebo Usama bin Ladina, co ničí americké zemědělství? Nebo, jak některé blogy tvrdily, je to Boží odvolání včel do nebe? Tohle všechno výzkumníci slyšeli.
"Nad mnoha teoriemi zůstává rozum stát", řekla Diana Cox-Foster, entomolog na Pensylvánské universitě. S Jeffrey S. Pettisem, entomologem z ministerstva zemědělství USA, vede Dr. Cox-Foster vede tým výzkumníků, kteří se pokoušejí najít odpovědi aby vysvětlily "nemoc zhroucení včelstva" ("colony collapse disorder,") název daný syndromu mizejících včel.

"Samozřejmě je řešení velmi naléhavé" řekla Dr. Cox-Foster. "Snažíme se postupovat tak rychle jak můžeme."
Dr. Cox-Foster a její kolegové vědci jsou zde na dvoudenním setkání, aby prodiskutovali první zjištění a budoucí plány s vládními úředníky se zaměřili na nejpravděpodobnější podezření: vir, plíseň (houba) nebo pesticid.

Asi 60 výzkumníků ze Severní ameriky prověřují možnosti na dnešním setkání. Někteří vyjádřili obavy z rychlosti s jakou včely mizejí z úlů; některá včelstva se zhroutila v méně jak dvou dnech. Někteří poznamenali, že země v Evropě, stejně jako v Guatemale a části Brazílie se také hledají odpovědi.

"Ztráty v celém světě mohou a nebo nemusí mít souvislost," řekl Dr. Pettis.

Vyšetřování vstupuje do kritické fáze. Výzkumníci sesbírali vzorky v několika státech a začali pitvat včely a provádět genetickou analýzu.

Doposud známí nepřátelé světa včel, jako je roztoč Varroa, se nejeví, že je odpovědný za nezvykle vysoké ztráty.

Genetické testování na Columbia University odhalilo přítomnost mnoha mikroorganismů ve včelách z úlů nebo umírajících včelstev, které potvrzují, že něco oslabuje jejich imunitní systém. Výzkumníci našli některé houby v napadených včelách, které se nalézají v lidech s potlačenou imunitou AIDS nebo rakovinou.

"To je mimořádně nezvyklé," řekla Dr. Cox-Foster.

Mezitím, vzorky byly poslány do laboratoří ministerstva zemědělství v Severní Karolině tento měsíc k analýze na 117 chemikálií. Zvláštní podezření padá na pesticidy, které zakázala Francie pro podezření že by mohly decimovat včelstva. Znepokojení se objevilo i mezi veřejnými činiteli.

"Je mnoho plodin, které vyžadují opylovatele," řekl poslanec Dennis Cardoza, kalifornský demokrat, jehož obvod zahrnuje zemědělství Central Valley, a který předsedal poslední měsíc na kongresovém slyšení o včelím problému. "Potřebujeme urgentní povolání do zbraně a pokusit se zjistit co se tady děje se včelami, a přinést co nejvíc znalostí souvisejících s problémem."
Doposud byla CCD nalezena v 27 státech, podle Bee Alert Technology Inc., společnosti monitorující problém. Poslední průzkum v 13 státech Včelařskými inspektory ukázalo že 26% včelařů ztratilo polovinu včelstev mezi zářím a březnem.

Včely jsou hmyz, který je nejdůležitější v lidském potravinovém řetězci. Jsou to základní opylovači stovky ovoce, zeleniny, květin a ořechů. Od roku 1940 ubylo mnoho včelstev, i když plodiny, které na nich byly závislé, jako například kalifornské mandle, se pěstovaly. V říjnu, v době kdy včelaři zaznamenali velké ztráty včel, studie Národní akademie věd pochybovala zda americké zemědělství závisí tak moc na jednom typu opylovače, na včelách.

Včelstva jsou ve stresu v posledních letech, jak se více včelařů se uchýlilo ke křižování země s 18-kolovými kamiony plnými včel v hledání možností opylování. Tyto včely mohou trpět dietami z umělých doplňků, lektvarů podobných energetickým nápojům. V několika státech rozlézání měst omezilo přirozené oblasti pro pastvu včel.

Doposud výzkumníci nebrali v úvahu možnost špatné výživy, jestli mohla mít vinu na rozsáhlých ztrátách. Dali také stranou možnost, že příčina by mohla být v krmení běžně používanými geneticky modifikovanými plodinami, Bt kukuřice, protože příznaky typicky spojené s toxiny, jako otrava krve, se neukazují v napadených včelách. ALe výzkumníci zdůraznili dnes že potravní doplňky vyráběné z GMO, jako Fruktozový kukuřičný sirup (high-fructose corn syrup), musí být prozkoumány.

Vědci říkají že definitivní odpovědi na CCD by mohly být vzdáleny měsíce. Ale poslední pokrok v biologii a genetickém výzkumu urychlují hledání.

Počítače mohou rozluštit informaci z DNA a porovnat kousky genetického kódu s určitými organismy. Naštěstí, projekt k roztřídění nějakých 11000 genů včely byl minulý rok ukončen na Baylorské fakultě mediciny v Houstonu, dává vědcům velký impuls ve zjišťování neznámých patogenů ve tkáni včel.

"Jinak bychom hledali jehlu v kupce sena," řekla Dr. Cox-Foster.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama