Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Analýza příčin vymírání včelstev

13. dubna 2007 v 18:31 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Navazuji tímto na články o vymírání včelstev v USA a VB. Kde je klíč k rozluštění záhady? Něco se muselo přeci změnit v prostředí, nebo ve včelách - to přeci není normální !?.... Nutně si naši včelaři musí položit řadu otázek. Co tyhle katastrofické události znamenají pro naše včely? Máme se obávat, že podobná pohroma přijde i k nám do Česka? Co proti tomu můžeme preventivně udělat? Přečetl jsem o tom dost, abych uvěřil, že to není novinářská kachna nebo velká nadsázka. Skutečně se něco vážného děje se včelami nebo s prostředím pro včely v USA. Příčin vymírání může být mnoho: nevhodná léčiva varroázy, nové a dobře neotestované insekticidy, nové ve všech souvislostech řádně neotestované GMO plodiny (osobně v podstatě nemám proti principům geneticky modifikovaných organismů vážné výhrady), neznámý zavlečený patogen z druhého konce světa, velké a kritické změny klimatu - a nevím co ještě.

Pro zamyšlení nad věcí si přečtěte úvahu o možných příčinách vymírání včelstev převzatou z této zajímavé německé stránky.
Zdravé včely a rozmanitý užitečný hmyz jsou potřebné pro nedotčenou přírodu. Mnohotvárnost rostlin a živočišných druhů je na nich přímo a nepřímo závislá.

Co vězí za záhadným umíráním včel

Mnoho činitelů komplikuje život včel.Vymírání včelstev a masivní úbytek mnoha užitečných druhů hmyzu a motýlů mají mnoho příčin. Průmyslový pokrok, globalizace, změna klimatu a průmyslové zemědělství způsobuje přírodě a množství užitečnému hmyzu těžké škody.

Včely trpí epidemiemi zavlečenými z celého světa a motýli reagují citlivě na změny klimatu. Přírodní oblasti jsou stále více obětovány průmyslovému zemědělství a růstoucím potřebám rychlého zvyšování počtu lidí. Takto vznikající tlak na druhy, které jsou závislé na nedotčené přírodě, je staví zcela mimo hru a případně se postará o jejich vymizení.

Bohužel lidstvo snažící se o úspěch a blahobyt přehlíží komplexní charakter přírody jako základ života. Přírodní cykly jsou po miliony let v citlivé rovnováze. Člověk byl v tomto přírodním cyklickém vývoji vytvořen až nakonec, a ví že je také nejvíc ohrožen. Žádné zvíře nemůže existovat bez rostlin, a pouze málo rostlin bez hmyzu. Každý přírodní druh podporuje nebo využívá jiné druhy. Nic není nadřazeno nic není podřízeno, vše je vzájemně závislé a odpovědné za ostatní.

Záhadné je umírání včelstev pouze pokud vycházíme z nutnosti narušovat koloběh přírody podle libosti a z toho profitovat. Biologická krajina naproti tomu dává půdu tomu co mu odnímá, nechá prostor užitečným a brání tak masovému výskytu škůdců. Biologické hospodaření znamená integraci do koloběhu přírody. Také tím jsou zároveň uměle vytvořeny životní prostory za účelem přirozeného vývoje.
Průmyslové zemědělství však vidí tyto souvislosti jenom jako nežádoucí a likviduje rychle každý prvek přírodního koloběhu.

Ať je to hmyz, plevel, houby a bakterie a také mikroflora, příliš ovoce nebo příliš výhonků, všechno je bezezbytku chemicky odstraněno. Příroda je ve stavu srovnatelném s člověkem po chemoterapii. Imunitní systém je na nule, každý škůdce musí být znovu zničen s enormními chemickými náklady.
Může se v takto silně oslabeném systému udržet náš užitečný? To je trvale nemožné. Tento hmyz vyžaduje mnohotvárnost rostlin, také jiný hmyz, půdní humus a také nedotčenou mikrofloru. Pokud nepadne za oběť systematicky masivně využívaným insekticidům, přinejmenším je silně oslaben jejich imunitní systém, popřípadě životní prostor. Malé přírodní ostrůvky jsou do spoluúčasti také zataženy.

Masové rozšíření škůdců v přírodních ostrovech přinášejí také tam problémy s rovnováhou.

Včely mají k tomu vedle zemědělských kultur přežít. 1400 pesticidů 30000 tun ochranných prostředků rostlin. Chemický průmysl se zajímá jen o zisk a ne o blaho včel. Jejich nebezpečnost pro včely je měřena na tom, kolik včel zemře za 12 hodin, a pokud zemřou za dva dny nebo týden během práce v jedové kuchyni zemědělce, nemá být pro včely nebezepečné.
Řadu let padají miliony včelstev této ignoranci za oběť. Každoročně co se tohle stará o tučné titulky, zmizí několik druhů motýlů, hmyzu a na nich závislých rostlin a živočichů beze stopy z naší Země.

80 procent rostlin je přímo nebo nepřímo závislých na opylení hmyzem. Lidstvo hodlá mnoho takových druhů navždy vyhubit. Ještě hůře: pokud obživa lidstva nebude v sázce, nebude bezměrné zničení hmyzu a včelstev zastaveno.
Zvláštní prodejní šlágr jako imidacloprid a další neonicotinoidy, ženou zničení všech druhů masivně dopředu. Zisky chemických gigantů v budoucnosti nenahradí škody, které se dnes před očima všech tropí.

Škůdce a nemoci se dají zvládnout a léčit. Avšak šílenství průmyslového zemědělství můžeme zdolat pouze správným chováním vůči přírodě a našemu stvořiteli.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eman Eman | Web | 14. dubna 2007 v 7:21 | Reagovat

http://www.orsba.org/htdocs/download/Dtew.htm

Možné příčiny záhadné nemoci mizejících včel

Vliv pesticidů

Nosema Apis

roztočík včelí

nedostatek ve výživě

Vliv prostředí, převážně počasí

Jedovatý pyl nebo nektar

genetické nemoci

Stres včelstev

Virové infekce.

2 Eman Eman | Web | 15. dubna 2007 v 17:17 | Reagovat

Prý jsou příčinou mobilní telefony

http://news.independent.co.uk/environment/wildlife/article2449968.ece

a česká ozvěna:

http://www.novinky.cz/koktejl/radiace-z-mobilnich-telefonu-pry-mate-vcely_113238_v521n.html

Taky jedna hypotéza, že je na vině Nosema ceranae

3 Eman Eman | Web | 15. dubna 2007 v 20:39 | Reagovat

Myslím, že je ta zpráva typická novinářská hloupost a touha po senzaci, případně jsou navedení od O2, ale co když v USA mají u každého úlu mobilní telefon :-), u každé včelnice je BTS s velkým výkonem ? :-)) Magnetické pole od reproduktoru mobilu působí na orientační schopnosti včel a ty pak nenašly cestu domů.:-)

Pravděpodobnější se mi jeví ta Nosema Ceranae, protože o ní moc nevím.

článek o ní je na:   www.vcely.sk/zootechnika od A. Turčániho

4 Eman Eman | Web | 18. dubna 2007 v 6:21 | Reagovat

Anton Tučáni: Nosema ceranae v Europe

http://www.vcely.sk/index.php?name=News&file=article&sid=208

5 Mirko Palecek Mirko Palecek | Web | 9. července 2007 v 11:41 | Reagovat

Dalsi info k dane problematice viz nas web: http://www.zachrantevcely.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama