Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Duben 2007

Samotářské včely - zednice - v Pravech

30. dubna 2007 v 8:18 | Eman |  Zajímavé zprávy o včelách a jejich produktech
Pravy jsou malá vesnička 2 km od Kasalic. Proslavila se u nás tím, že tam měla chalupu senátorka MUDr. Jaroslava Moserová (a v současnosti tam je výjezd na 76 km nové dálnice D11. Majitelka jedné chalupy za mnou přišla, že mají na půdě roj a ona je alergička a bojí se, že dostane žihadlo.

Setkání včelařů pod Kunětickou horou

28. dubna 2007 v 18:44 | Eman |  Včelařské události v okresu a jinde ve světě
Počasí bylo nádherné, lidí bylo poměrně dost. Stačil jsem se pobavit s několika lidmi, prohlédnout si zboží a o půl dvanácté jsem byl definitivně vypuzen harmonikářem a saxofonistou.

Nosema ceranae

26. dubna 2007 v 16:27 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
V souvislosti se záhadnou nemocí včel v USA se vyskytla jedna hypotéza, že masové vymírání včelstev může způsobovat onemocnění Nosemoza, zvláštní druh Nosema ceranae. Nemoc Nosemu Apis naši včelaři znají jako metlu včel. Její popis je na tomto blogu na jiném místě.


Co se děje včelám?

26. dubna 2007 v 16:03 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Poslední aktuální článek v New York Times o stavu vyšetřování záhadného vymírání včel v USA.
24. duben 2007
Více než čtvrtina z 2.4 milionů včelstev se vytratila - desítky miliard včel, podle odhadu včelařských inspektorů Ameriky. Doposud nikdo nemůže říct, co způsobuje, že včely jsou dezorientovány a nevrací se do svých úlů.

Příspěvek ke kritice článku o vlivu mobilů na včely

24. dubna 2007 v 17:07 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
V článku tiskového mluvčího J. Dubna byla reakce na senzační článek o vlivu mobilních telefonů na včely. Tato typicky novinářská bublina měla naznačovat, že vymírání včelstev nějak souvisí s vyzařováním elektromagnetických vln mimo jiné i s mobilními telefony.

Likvidace rojů a "divokých" včelstev

21. dubna 2007 v 10:27 | Eman |  Včelařské metody, úly a další včelařský hardware
Myslím si, že tohle může být pro málo zkušené včelaře (i jiné dobrodruhy) užitečný článek o odstraňování rojů a nevhodně usazených včelstev.


Je včelaření těžké? - (A včelí matyka?)

17. dubna 2007 v 18:33 | Eman |  Včelařské metody, úly a další včelařský hardware
Není. Když vám někdo bude říkat, že do začátku včelaření musíte dávat nějaké velké investice (úly, medomet, ...atd.), nevěřte mu. Nemusíte. Pamatujte na Murphyho zákon ("Největší radost ze včelařeni mají ti, kdo mají minimální nároky na užitek z něho"). Se včelami se můžete bavit bez většího kapitálu.

Med nejlépe od včelaře

17. dubna 2007 v 6:36 | Eman |  Med
-foto-Med je starodávnou surovinou, kterou si lidstvo oblíbilo již před tisíci lety. Snad právě to je důvod, proč byl opředen mnohými mýty a legendami, které mu přisuzují léčivé či přímo čarovné účinky. Odjakživa byl opěvován jako afrodiziakum a elixír mládí. To bylo ovšem ještě v dobách, kdy se med nenakupoval ve velkých obchodních řetězcích.
Med je méně kalorický než cukr

Často kladené otázky na Nemoc zhroucení včelstva

16. dubna 2007 v 13:52 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Co je to Nemoc zhroucení včelstva (Colony Collapse Disorder (CCD) )?
Tento název byl tak dán nejnovějšímu a zdá se nejvážnějšímu vymírání včelstev v celé zemi (USA). CCD je charakteristická náhlou smrtí včelstva, kterému chybí před vymřením dospělé včely.

Analýza příčin vymírání včelstev

13. dubna 2007 v 18:31 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Navazuji tímto na články o vymírání včelstev v USA a VB. Kde je klíč k rozluštění záhady? Něco se muselo přeci změnit v prostředí, nebo ve včelách - to přeci není normální !?.... Nutně si naši včelaři musí položit řadu otázek. Co tyhle katastrofické události znamenají pro naše včely? Máme se obávat, že podobná pohroma přijde i k nám do Česka? Co proti tomu můžeme preventivně udělat? Přečetl jsem o tom dost, abych uvěřil, že to není novinářská kachna nebo velká nadsázka. Skutečně se něco vážného děje se včelami nebo s prostředím pro včely v USA. Příčin vymírání může být mnoho: nevhodná léčiva varroázy, nové a dobře neotestované insekticidy, nové ve všech souvislostech řádně neotestované GMO plodiny (osobně v podstatě nemám proti principům geneticky modifikovaných organismů vážné výhrady), neznámý zavlečený patogen z druhého konce světa, velké a kritické změny klimatu - a nevím co ještě.

Genom včely medonosné vrhá světlo na historii "zabijáckých včel", Včelí tajemství

12. dubna 2007 v 13:37 Zajímavé zprávy o včelách a jejich produktech
Tento článek je doplněním nedávno uveřejněného článku v Lidových novinách, který se opíral o zprávu z USA o rozluštěném genomu včely.

(Genom je veškerá genetická informace uložená v DNA (u některých virů v RNA) konkrétního organismu)

Vědci setřídili genom včely a odhalili tak něco z biologie pokročilých hmyzích systémů, výkonný čichový smysl a také rozšíření afrikanizovaných včel.

Přehledná Tabulka Včelích Nemocí

12. dubna 2007 v 8:45 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
V souvislosti s masivním výskytem moru včelího plodu v královéhradeckém kraji - oblast kolem Dvora Králové a trutnovska - se potvrdilo, že mnoho našich včelařů neví jak vypadá zdravý včelí plod. Možná je to způsobeno nezkušeností, nedbalým prohlížením včelstev,

Nová propagační služba pro včelaře nabízející med

10. dubna 2007 v 15:51 | Eman |  Med
Nová propagační služba pro včelaře nabízející med a služba vyhledávače pro jejich potenciální zákazníky se po zkušebním provozu objevila na adrese www.ceskymed.eu. Zákazník si velmi jednoduše vybere požadovaný druh medu a přes zadání regionu, který je pro něho obchodně zajímavý, najde na mapě přímo prodejní místo svého včelaře. Služba je určena pouze pro členy ČSV a je pro ně poskytována zdarma. Každý člen ČSV ji už může po jednoduché registraci využívat. Podmínky registrace jsou uvedeny vedle registračního dotazníku.
Je samozřejmé, že sekretariát ÚV ČSV bude tuto adresu šířit ve všech materiálech, které jsou financovány přímo svazem nebo prostřednictvím sdělovacích prostředků. Účinnost tohoto vyhledávače však může zvýšit každý funkcionář či včelař, pokud se mu podaří odkaz s příslušným komentářem prosadit kdekoli na internetu, v regionálním tisku či při jakékoli včelařské obchodní činnosti. Členové ústředního výboru byli o možnosti inzerce prodeje medu pomocí vyhledávače informováni na březnovém zasedání a jistě zabezpečí přenos informace na nižší organizační složky svazu a jejich prostřednictvím až k jednotlivým včelařům tak, aby letošní med "ze dvora" hodně tekl k zákazníkům s využitím uvedených webových stránek. A chceme věřit, že i v nových svazových sklenicích s ochrannou známkou Český med.
RNDr. Robert ŠMIED
pracovník sekretariátu ÚV ČSV
Vladimír LNĚNIČKA
vedoucí odborného oddělení sekretariátu ÚV ČSV

V Británii čeká pohroma květiny a výnosy plodin, protože nemoc vybíjí včely

5. dubna 2007 v 18:35 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Jasper Copping
Uveřejněno: 11:25pm BST 31/03/2007 Devastující nemoci vybíjí ohromné množství včel napříč celou zemí a hrozí velkými ekologickými a ekonomickými problémy. Včelstva byla zničena tuto zimu v některých oblastech dvakrát hůře jak obvykle.

Vyšetření varroázy v okrese Hradec Králové

4. dubna 2007 v 6:22 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Na úřední desce KVS Hradec Králové je uvedeno aktuální nařízení č.02/2007 (mimořádná veterinární opatření k zamezení šíření nebezpečné nákazy varroázy včel mezi včelstvy chovanými v katastrálních územích Královéhradeckého kraje).

Jak jsme na tom s morem včelího plodu?

2. dubna 2007 v 17:21 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
V aktualitách webu ČSV je 28. 3. 2007 zveřejněna zpráva ve formě tabulek excel. Přehledná mapka celé ČR je zde (žlutě jsou aktuální ohniska moru k 28. únoru 2007)

Metodický postup při čerpání dotace na kompresory k aerosolovým vyvíječům k ošetření včelstev proti varroáze v roce 2007

2. dubna 2007 v 9:46 | Eman |  Český svaz včelařů, organizace, dotace a jiné
Ošetření včelstev aerosolem prostředku Varidol pozdě na podzim je nejúčinnějším způsobem tlumení varroázy včel. Tím, že není v období aplikace přípravku ve většině včelstev zavíčkovaný plod, dociluje se nejen vyšší účinnosti tlumení onemocnění, ale i předcházení rezistence roztoče Varroa destructor k používaným přípravkům. Z výše uvedených důvodů je nutné metodu aerosolového ošetření využít u maximálního počtu včelstev. Chovatelům včel je poskytována podpora na základě nařízení vlády č. 197/2005 Sb. na nákup léčiv k tlumení varroázy včetně podpory při nákupu aerosolového vyvíječe a na vlastní aerosolové ošetření.

Včelaři USA čelí zániku včelstev

2. dubna 2007 v 8:35 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Publikováno: 4. Březen, 2007
Včela medonosná, jejíž sešikované úly a silné roje připomínají malé vojenské formace, bojují o přežití proti dvěma nepřátelům v New Jersey: Záhadné nemoci, která zabila miliony včel ve 20 státech USA, a následky nezvykle teplého podzimu a začátku zimy.