Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Zápisky z porady veterinární správy a OV ČSV v Nasavrkách

1. března 2007 v 7:10 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Zápisky jsou přehled toho, co mě zaujalo - není to úplné a pokud jsem měl poruchu ve vnímání ani přesné.

Úvod - Peroutka:
Stav včelařství: 48436 včelařů 516 478 včelstev, neorganizovaných 1210 s 9082 včelstvy.
Včelařů s více jak 150 včelstvy je 83 s 19155 vč.
Celkově úbytek o asi 26000 včelstev proti roku 2005

Varroáza (ing.Veselý)
- konstatoval další zhoršení situace. Doporučení VÚVč. je nátěr plodu tam, kde je více jak 2 roztoče (ve vet. vyhlášce jsou 3)

Diagnostika měli není kompletní, vyšší polohy (Semily, Jablonec) jsou méně zamořeny roztočem. Dobře je na tom z nižších poloh Mělník, Chrudim. Gabony se dobře osvědčily.

Viry
nejčastěji se objevuje vir deformovaných křídel. Dokázáno, že roztoči jsou nejen přenašeči virů, ale viry se v nich množí.

Brouk Lesknáček úlový se opakovaně objevil vloni v Portugalsku.

VÚ Vč. šlechtí včely na varoatoleranci podle podílu foretických roztočů. Některá včelstva má větší poměr těch roztočů, kteří se "vozí" na včelách proti těm, co jsou schovaní v buňkách. Roztoči si tak na včelách jaksi prodlužují "mateřskou dovolenou". To má za následek sníženou reprodukci - počet reprodukčních cyklů roztočů se snižuje o tu "dovolenou".
Zjišťuje se to počítáním spadu roztočů do 2 dnů po vložení gabonových pásků. Rozdíly mezi včelstvy jsou prokazatelné. Vypadá to zatím slibně.

Sledovaná rezidua léčiv v medu jsou neměřitelná, ve vosku jsou na úrovni pozadí.

Vyšší dávky kyseliny mravenčí při léčení mají negativní vliv na med - rozkládá ho. Naše české metody boje proti varroáze se stále ukazují jako nejšetrnější a nejúčinnější. Nic není dokonalé - žádné zázračné metody se nekonají. Srovnání metod a jejich dávky chemikálií je zde.
Nadějná metoda je sublimace kyseliny šťavelové (pánvička ze žhavicí svíčky z dieslu). Je potřeba mít náhradní metody při vzniku rezistentních populací roztočů.

Zdůrazněn účinek jarního nátěru plodu - včelstva ošetřená mají v létě až 10x méně roztočů, než neošetřená.

Změna veterinární vyhlášky:
Povinná likvidace stanoviště po nálezu moru i v jediném včelstvu (dříve záleželo na VS do 50% klinického nálezu). Zákaz kočování při více jak 3 roztoče/včelstvo v zimní měli se může zrušit v případě, že včelař prokáže, že ošetřil včelstva jarním nátěrem.

Mor
původce se nazývá Paenibacillus larvae (jedna larvae ubyla). Závěr posledních výzkumů je ten, že jako druh jsou všechny jeho varianty patogenní. Dříve se stávalo, že veterina při výskytu některého poddruhu stanovila negativní výsledek. To již padlo.

Na konci roku 2006 se vyskytovalo na území ČR 28 ohnisek.

Zavčelení je možné již za 2 měsíce po zrušení ohniska. Doporučuje se umístit úly několik desítek metrů jinam.

Dostat do včel mor není hanba, dostávají ho vzorní včelaři - "včely neznají ploty". Zločin je zatajování, nedbalost a porušování hygienických zásad. Při podezření ihned hlásit vet. správě. Ta může dát na bakteriologicé vyšetření, včelař pak nic neplatí.

MVDr.Krabec z Tachovska řekl, že 60% ohnisek moru vzniklo slíděním a loupežemi zanedbaných morových včelstev, nebo úlů. 15% nedůsledným postupem při likvidaci ohniska (nezlikvidování všeho). 5 % v souvislosti s kočováním a 20% při převozu plástů, úlů a pomůcek.

Příklad ze života - rozšíření moru: Včelař přivezl do výkupu konve s medem. Tam neměli čas ho slít, tak mu dali stejné prázdné konve, ale na dnu byly zbytky medu - med byl naneštěstí od napadených včelstev morem (jejich původní majitel o tom neměl tušení). Včelař si konve přivezl, a než je stačil umýt, včely je vyčistily a měl ho tam. Naštěstí se to původní ohnisko zpětně dohledalo. Pěkný příklad jak to v životě chodí.

Je také možný přenos moru přes vosk a mezistěny. Zvláště nebezpečné jsou různé pokoutní výrobny mezistěn. U velkých a dozorovaných výrobců mezistěn i při dezinfekční chybě (teplota vyšší než 118 st.C 60 minut, a vyšší tlak) dojde k velkému zředění spor a tak tam není takové nebezpečí.

Dr. Hovorka ze Slovenska podal zprávu o situaci v moru tam. Ocenil metody boje s morem u nás (pálení stanovišť) a Slovensko přebírá metodiky zjišťování spor z měli.

Mgr. Machová - právní otázky kolem postřiků a otrav. Po zákazu Regentu problém otrav zmizel. Při překročení 6 týdenní lhůty v žádosti o náhradu po vzniku moru (datum vyhlášení ohniska), v žádném případě nelze získat finanční náhradu (bez výjimek) - prekluzivní lhůta.

Dr. Horňáčková - Hygiena medu.
Novela vet. zákona. Včelař má možnost prodeje medu ze dvora, na tržnici i v místním maloobchodě konečnému spotřebiteli. Malé množství je považováno do 2000 kg. Povinnost označení medu: druh, množství, včelař, místo, minimální doba údržnosti (2-3 roky).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama