Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Záhadná nemoc napadá včely

27. března 2007 v 8:04 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Záhadná nemoc zabíjí desítky tisíc včelstev po celém USA a ohrožuje produkci medu, obživu včelařů a eventuálně úrodu, která potřebuje od včel opylení.
Vědci se přou při hledání příčin nemoci, nazvané "nemoc zhroucení včelstva".
Zprávy o nezvyklých úmrtích včelstev přicházejí nejméně z 22 států USA. Někteří postižení komerční včelaři - kteří často chovají tisíce včelstev - oznamují ztráty více jak 50 % svých včelstev. Včelstvo má zhruba 20000 včel v zimě a 60000 v létě.
"Viděli jsme hodně věcí za 40 let, ale toto je koncentrace toho všeho." řekl Dave Hackenberg, z Fort Meade, kde se zabývá včelami.

Populace včel v zemi byla již otřesena v posledních letech parazitický roztočem Varroa Destructor, který zničil více jak polovinu chovaných včelstev a většinou devastoval divoká včelstva.

Spolu s produkcí medu, komerční včelstva jsou důležitá jako opylovači v zemědělství, mezi které patří někteří ptáci, netopýři a další hmyz. Poslední zpráva "Národní vědecké rady" uvádí, že ovoce, tři čtvrtiny všech kvetoucích rostlin - včetně většiny úrody potravin a některých vláken, léčiv a paliva - spoléhají na opylovače pro oplodnění.

Hackenberg, 58, byl první kdo hlásil "Nemoc zhroucení včelstev" včelařským výzkumníkům na Penn State Universitě a informoval v Listopadu 2006 když ztrácel asi 1000 včelstev - poté, co začínal na podzim s 2900. "Vezmeme včely co máme a uděláme více včelstev --- ale je to nákladné" řekl. "Je řeč o velkých penězích. ........"

Jeden včelař, který cestoval s dvěma náklaďáky se včelami do Kalifornie, pomoci opylovat mandlovníky, našel po příjezdu téměř všechny včely mrtvé, řekl Dennis vanEnglesdorp, zástupce státní zástupce pro včelařství ministerstva zemědělství Pennsylvanie.
"Charakterizoval bych to jako vážné" ..řekl Daniel Weaver, president Federace amerických včelařů.
"Zda to ohrožuje včelařský průmysl ve Spojených státech nebo ne, je ještě nejisté."
Vědci na Penn State, Universitě v Montaně a U.S. Ministerstvu zemědělství jsou mezi rychle rostoucí skupinou výzkumníků a průmyslových úředníků pokoušejících se vyřešit záhadu.

Stopy, které shromáždili výzkumníci:
  • Ačkoli jsou tělíčka mrtvých včel často rozházeny kolem úlu, někdy vynesena z úlu včelími dělnicemi, žádné zbytky včel nejsou typicky nalezeny kolem včelstev zasaženy záhadnou nemocí. Vědci mají za to, že včely před smrtí odlétly z úlu.
  • Zvenku se jeví zasažené včelstvo normálně, včely vylétají a přilétají. Ale když se včelaři podívají dovnitř úlu, naleznou málo dospělých včel starajících se o plod, mladé vyvíjející se včelí larvy.
  • Normálně oslabené včelstvo by bylo okamžitě vyloupeno včelami z jiných včelstev nebo škůdcem, který jde po medu. To není případ s napadenými včelstvy, které by nemusely být dotčeny alespoň 2 týdny, řekla Diana Cox-Foster, profesor entomologie, vyšetřující problém.

"Je to skutečná abnormalita" řekl Hackenberg. Cox-Foster řekla že analýza pitvaných včel objevila znepokojivě vysoký počet cizích hub, bakterií a jiných organismů a včely s oslabeným imunitním systémem.
Výzkumníci se zabývají efektem pesticidů, které mohou být na včelách. Mezitím by včelaři rádi věděli jestli úhyny včel z posledních pár let, které se sváděly na roztoče nebo špatné vedení chovu, by nemohly ve skutečnosti plynout z této záhadné nemoci.
Některé další zprávy o této událost označují nemoc za AIDS včel . Některé zprávy také dávají nemoc do souvislosti s geneticky modifikovanými rostlinami, ale toto tvrzení není nijak prokázáno.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Karel Karel | Web | 7. června 2007 v 13:26 | Reagovat

Je skutečně obdivuhodné, jak v "liberální" USA jsou nacházeny finance na výzkum včel.

Je to problém jen USA, nebo si toho v USA právě všimli, jinde nemají tak vyvinutý systém sledování úhynů?  U nás se traduje historka o x% ztrátách během zimy, o podletí atd ani nemluvě. Pokud dojde k úhynu v podletí bereme to jako varoázu. Jak máme v CR fakticky fungující signální systém pro úhyny. Tohle dle mého názoru nikdo nesleduje.

Takže je to problém včelařů jen v USA, či jen tamní včelaři ví, že mají problém.

X% z 10 včelstev a stejných X% z 1000 včelstev je už problém. Zvláště když včelař s deseti včelstvy nedovolí nemoci se rozvinout a včelstvům intenzívně pomáhá. Velkovčelaření klade vysoké nároky na "samopřežití" včelstva a přitom tomu včelstvu vyvolává vysoké stresy, které by u nás většina označila za týrání hmyzu.

2 eman eman | Web | 22. září 2007 v 11:52 | Reagovat

Finance se vždy v takové zemi najdou vždy, když hrozí budoucí ztráta daleko větších financí. To v postsocialistické společnosti je něco cizího. Tam určují důležitost problému názory těch, co jsou u moci a mají nějaké netransparentní zájmy (ideologické, osobní, skupinové) - ať to ostatní stojí co to stojí. Pokud v USA se najdou finance na záchranu nějakých přírodních rarit, ze kterých není zisk, musí být zachránci velmi erudovaní a schopní a přesvědčit boháče, aby dali peníze. To vidím jako mnohem správnější, než způsob kdysi zavedený u nás.

Včely se v USA považují za mnohem důležitější živočichy, než je tomu u nás. U nás je včelařství více závislé na tradici a přirozeném výskytu v populaci bláznů do medu, medoviny a přírody.

Spotřeba medu je zde na nízké úrovni, až stoupne na úroveň v Německu, budeme země, která bude med dovážet. Včelařství má tedy budoucnost.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama