Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Záhada vymírání včelstev v USA - pokračování

27. března 2007 v 17:15 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Při pátrání po dalších informacích se celá věc se záhadným mizením včel začíná jevit jako pěkný "průšvih", do kterého se už zaangažovali i politici na nejvyšších úrovních.

Je několik hypotéz o příčinách, ale žádná není prokazatelně potvrzena. Poměrně obsáhlá informace je na wikipedii a v článku o této nemoci na blogu. Každý se, zdá se, snaží přihřát svou polívčičku od odpůrců GMO, přes zastánce biozemědělství až po odpůrce jakýchkoli chemických prostředků. V blogu je celkem živá diskuze o problému. Situace je vážná z důvodu poměrně velké závislosti prosperity zemědělství na opylování včelami (=honeybees):
Příčina "nemoci mizejících včel" (tak tuto nemoc nazývá BBC), je stále záhadou a pátrání usilovně pokračuje.
Pro ty, co nevládnou angličtinou, pár vybraných informací z rozsáhlejšího článku o nemoci z wikipedie:
Včelstvo, které zahynulo na tuto nemoc je obecně charakterizováno:[5]
  • Úplnou absencí dospělých včel v úlech, s žádnými nebo málo mrtvými včelami v úlech nebo před úly.
  • Přítomností zavíčkovaného plodu ve včelstvech.
  • Přítomností zásob potravy, jak medu a pylu:
i. tyto nejsou okamžitě vylupovány jinými včelami
ii. když se vyskytne napadení škůdci jako je zavíječ voskový a lesknáček úlový, útok je pozoruhodně zpožděný.
Předchozí symptomy které se mohou objevit před konečným kolapsem včelstva:
  • Nedostatečná pracovní síla k udržení přítomného plodu
  • Pracovní síla se zdá být vytvářena mladými dospělými včelami
  • Matka je netypicky evidentně mimo úl
  • Včely nejsou ochotny konzumovat dodávanou potravu, jako cukerný sirup a bílkovinové doplňky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 G. Pazderka G. Pazderka | 29. března 2007 v 10:15 | Reagovat

Má teorie ohledně ztrát.

V minulosti (od 1924)jsme se už s něčím takovým, ale v malém setkali.

Příčina:

Těšínská nemoc u včel, arzen a jeho výskyt, litosféra, co obsahuje a její propady k zemské kůře při globálním oteplování,  ...

Podobné souvislosti:

Stálé rotující proudy nad zemí, stoupavé proudy při bouřkách, spad afrického, ukrajinského písku u nás, ...

Další má teorie o "včelích mapách" v podobných souvislostech a využití větrnných proudů k orientaci pátraček, které dokážou každoročně nasměrovat přesně migraci včelstva do úrodných míst i na obrovské vzdálenosti, podle spadu pylů ze snůškových lokalit v takových proudech, ... prostě zajímavá migrace A.d. . (podobně jak u migrace sarančat, které ale proudy pouze používají jako "cestující dopravní prostředek".)

Těším se na zpochybňující a jiné teorie.

G.Pazderka

2 Eman Eman | Web | 30. března 2007 v 11:58 | Reagovat

V diskuzi k článku o této záhadné nemoci se objevil tento přehled teorií příčin:

1. Roztoč Varroa - parazitický roztoč a související nemoci

2. Neznámý patogen - jakýsi důkaz toho jsou plísňové patogeny, nalezeny ve včelách. Jsou to příčiny nebo symptomy? Byly tam předtím?

3. Otrava pesticidy -

a) pesticidy na boj s roztoči

b) nové pesticidy užívané v produkci polních plodin, o kterých se ví, že jsou  jedovaté pro včely. Uvádí se také nové pesticidy založené na nikotinu, nebo bt-toxinu.

4. Špatná výživa, a stresovaná včelstva

5. Kombinace několika faktorů dohromady.

???? co dalšího ?

3 G. Pazderka G. Pazderka | 30. března 2007 v 16:04 | Reagovat

§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§

Nic není prokázáno laboratorně? :-) To bych se divil. Včelařství je tak zajímavý  obor pro hledače záhad. ... Všechny symtomy ukazují na otravu a posléze sepsi.

Kdo zažil otravu na vlastní kůži tak ho to trkne. Jo a když je mateří feromon přeražen nějakou jinou látkou a ta látka má tak razantní a má specifické účinky, že matka je včelstvu napohled k ničemu tak je také o záhadu méně.

Vědci, kteří toto momentálně determinují to dokážou samozřejmě lépe podat než já. Ale když vědec spoléhá pouze na své tituly a nedojede si ověřit a podrobně rozebrat sepse včelstev a spoléhá na jakési formuláře, do kterých napíše kdo co chce jen když má léčivo zadarmo, tak se není proč spolehnout ani na ty vědce a hlavně na jejich zprávy.

Emane pár, víceméně i menších i větších sepcí jsou na Jižní Moravě naprosto normální a každoroční a nikdo s tím nic nedělá protože je asi ten jih moc daleko od Prahy. Ani já s tím nic neprovedu, protože jsem nic ve srovnání s gigantem ČSV a jeho fabrikou na zdraví včelstev VÚ Libčice. Takové problémy s úhyny si řeší každá oblast a stát po svém. Takže se těším na výroky vědců z Dolu a na ještě větší marketing a reklamu z něj v souvislosti s touto problematikou takových úhynů v takovém měřítku.  

Co mě zaujalo je naprosto nezchybný příklad propagace je na letošní (jaro 2007) přípravek M1.

-------------

Otázkou je za jak dlouho se to pustí "do eteru" skutečný stav a jak dlouho bude zajímavá lež, která rozmaže ten skutečný stav.  Ze zkušeností z našeho systému ve včelařství je lež vlastně pravdou, takže v americkém pojetí nečekám nic jiného. Pravda se nezveřejňuje, protože by mohla vyvolat paniku a paniku tu nikdo nechce, to raději "někdo" podpoří lež. Prostě se někdo nebo něco odsoudí a ty budeš zase v klidu jako spotřebič po vypnutí přívodu energie.

§§§§§

Nepřipomíná ti z tohoto něco z poslední tvé reakce na mne na Konfereci a ÚKRK?

§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§

4 Eman Eman | Web | 31. března 2007 v 8:19 | Reagovat

Zdá se, že jsi se vším raz dva hotov. Závidím ti tu bohorovnost při posuzování takových složitých jevů, jako je mizení včelstev. Nepředpokládám, že v USA jsou takoví amatéři, aby neuvažovali o všech možných příčinách, o kterých píšeš  (příklad viz můj příspěvek 2). Určitě jsou tam ve výzkumu nemoci mnohem dále, než informují kusé zprávy. Ono nestačí vyslovit nějakou hypotézu (otrava - sepse), ale jednoznačně ji prokázat a vymyslet, co s tím do budoucna. Kousek ode mne došlo před několika lety k hromadnému úhynu 200 včelstev z 250. Na 99% byl na vině Regent, použitý místním ZD v kombinaci s Damem. Ovšem ve včelách se neprokázal a tak pojišťovna nic nedala a viník byl nezjištěn. Zemědělci pilně rozšiřovali mezi lidmi, že včely uhynuly hladem, jedovatým krmením, špatným vedením včelstev, atd. Výsledek byl, že včelař takto otráven skončil na chovu 70 včelstev.

Pokud se snažíš kritizovat propagaci M-1AER a jeho použití k nátěru plodu, máš jistě lepší metody časného boje s varroázou. Rozdíl v počtu roztočů u ošetřeného a neošetřeného včelstva nátěrem je 10-tinásobný.

Místo zbytečné kritiky je raději uveď, ať se poučíme. Ale se vším všudy a ne nějaké vědecky neprověřené nápady. Metody boje s varroázou zaváděné Včelařským výzk. ústavem z Dolu jsou unikátní právě nedetekovatelným množstvím reziduí v medu a vosku. O kvalitu medu nám jde především.

5 Karel Karel | E-mail | 31. března 2007 v 9:19 | Reagovat

Určitě je to zajímavý článek a dík za něj.

A myslím, že i kdyby nebyl příčinou, tak si myslím, že stojí za úvahu zmiňovaný STRESS.

Americký i náš způsob včelaření způsobuje včelám často stress. Něco je nutností, něco děláme z nevzdělanosti a člověčí arogance. A jednoho dne se možná každé ucho utrhne.

6 G. Pazderka G. Pazderka | 31. března 2007 v 10:27 | Reagovat

Stále na téma úhynů a nezjištěných příčin, ...

razdva hotov musí být s každým velkým problémem a hlavně musí být nalezeno jednoduché účinné řešení. ... jednoduchá řešení jsou komplexně šířeny v mnoha případech a v celém našem systému včelařství, jinak to snad ani nejde ...

jsem rád že se zmiňuješ o velkých včelařích, protože ti jsou právě indikátory, že se něco děje, jak se to děje, co je nebo může být příčinou, protože co je vidět jsou "nejblíže rozuzlení". Bohužel tato Tvoje dílčí zkušenost ukazuje jak je pochybný systém zjišťování otrav a úhynů u nás.

Zamysly se Emane nad svým druhým komentářem a sděl mi jak můžeš být přesvědčen o skvělých výsledcích v nenalezení stop po léčivech, když ten samý VÚ ve své zprávě (regent, dam) nenalezne ani z 99 % látky tak razantní. Jde oto, že nikdo neví jak a načem taková zjištění dělají, kdo to dělá (která-é laboratoř-é), jaké vzorky jejich podmínky odběru a kdy a kde jsou odebírány.

Kdo je případně zodpovědný za šíření klamavých informací, když se zjistí, že se vlastně nehledaly CÍLENĚ léčiva určené k léčení, ale úplně jiné spektra látek používaných v zemědělství.

Co vím, tak v Dole umí pouze testy na mouše a nato potřebují akorát velké vzorky   zamražených ošetřených kultur rostlin. Včely a jejich preparace volátek a následně zjišťování toxicity je otázkou speciálních a cílenných rozborů.(níže)

Podle ceníku nemá a nedělá VÚ takové cílenné rozbory, ale ukazuje to na jinou laborku, typuji Olomouc. (položka -rozbor za 5 000,-)

Také musím sdělit, že jsme oproti Slovensku již zastaralí v případě dotací na podobné rozbory, protože tam se dotují (budou dotovat) nemale i takové speciální a cílené diagnostiky např na antibiotika. (viz. vcely.sk a jejich "197")

Zkrátka: .. jsme zařízení na takové obrovské lokální sepse? Máme v případě takového průseru takového kalibru nějakou oporu v Dole, nebo nemáme? To jsou otázky, ne provokace. A zajímat Tě musí jen ta opravdová připravenost a ne nějaké básničky o rozborech, které jako protokoly nikdo nikdy neviděl a jen najivně onich recituje.

I A.Einstein musel pochybovat veřejně o názorech  na např. vznik světlo aby zpochybnil, že nejde při vzniku o vlny, ale o pohyb molekul. Vidím podobný zásadní stejný nedostatek. Je potřeba vidět otázky co nejvíce nezávisle a zajít hlouběji pod povrch a protože jsem praktik ve včelařství ptám se jako praktik. Jedná se o mnoho vyvrácených teorií a jednu potvrzenou. Oto jde.

A není co mi závidět. Jsem už jen zklamán tím jak to u nás ve včelařství (ne)funguje.

Ještě takový detail. Boj s Varoázou je podobný dodávání zásob. Co neuděláš před zimováním a během zimy, už na jaře moc nedoženeš. A není co dohánět, když Tvé včely vyloupí nějaké sousedovi mrzáky s až 4 samičkami na těle. Reinvaze Vd. je prostě nepřetržitý problém.

7 Eman Eman | Web | 31. března 2007 v 11:41 | Reagovat

Vidím, že jsi nejen hodně sečtělý, máš i informace, o kterých netuším kde jsi je vzal (naznačení, že jsou rozbory medu na rezidua léčiv snad falšovány?).  Vím jen, že metodika boje proti varroáze je u nás na špičkové světové úrovni a je světovými odborníky uznáván. Výsledek je například u mě ten, že z mých 22 zazimovaných mám letos zase 22 solidně silných včelstev a pouze v jednom jsem měl přemíru roztočů (asi 50), ale toto včelstvo je dost silné, na 3 nástavcích a má se čile k světu. Předpokládám, že tam byla nějaká pozdní loupež u sousedů.

Já nemám důvod zpochybňovat výsledky vědeckého výzkumu v Dole. Já jim důvěřuji a prakticky se mi to osvědčilo.

Tvým motivům k pesimistickým řečem, osočování včelařské organizace, zpochybňováním našich metodik a léčiv nerozumím, nevím kam tím míříš a ani mě to už vlastně nezajímá. Nejsi pro mě odborná autorita. Až to, co ty tvrdíš, bude tvrdit například Ing. Antonín Přidal z Brna, tak se nad tím vážně zamyslím.

8 G. Pazderka G. Pazderka | 31. března 2007 v 17:26 | Reagovat

Netvrdím, že jsou rozbory na rezidua falšovány a A.Přidala buď tak hodnej netahej do svých filozofií nade mnou.  Já se nad tebou nepozastavuji a rád  debatuji nad problémy a ne nad sebou nebo tebou. Na mé osobě doufám není nic tak zajímavého.

Mluvím o včelaření a ty o něčem pesimistickém. Snažíš se mě neustále zesměšňovat Emane. Nemluvíš k věci.

Možná asi "chrlím" mnoho informací, s čímž máš asi problém onich přemýšlet a reagovat k věci. To lehce napravím. Toto je poslední příspěvek ode mne na tvém webu kde "prosíte o komentáře". Jestli nechceš jít hlouběji do určité problematiky, tak ti tu nebudu zavazet.

K rozborům. Jestli jsi postřehnul z přednášek p. Titěry nějaké informace(otravy a určitá chem. látka), tak víš dobře očem mluvím. Mluvím otom, že jestli hledáš soubor použitých účinných látek v medu, nejde o debakl, ale o dost nákladnou záležitost. Vždy je potřeba mít proto podle čeho srovnávat a vědět co hledáš. Nezvykl a nezvyknu si na podávané informace okolo tzv. výsledků z rozborů medu u nás. Nikdy nejde o přesné informace, ale o jen tzv. závěr. Z toho nikdo nic přesného nevyčte. Nebo jsi tak informovaný co to tedy bylo za x set rozborů medu u nás?  Nevíš očem mluvíš, ale hlavně že se opíráš do mě. (dost otřelá taktika v ČSV)

Nic. Máš pěkný web, ale když mluvíš o "vědeckých  rozborech" medu ve VÚ tak už dlouho jsem žádný nový neviděl. (to jsou ty s pečetí a úředními podpisy a ne TV šoty)

Nebo možná jsi se špatně vyjádřil. Med pravidelně ze skladů obchodníků a zpracovatelů odebírá jen SVSka v rámci svých zákonných povinností mají určeny finance ze stát. rozpočtu pro své labiny. Takže se jedná z velké většiny o medy které jsou vykoupeny a čekají na objednávky z řetězců nebo na vývoz. Dol se ke kvalitě medu pouze vyjadřuje "na objednávku"(když chceš certifikát na ČM),  nebo když chce být mediálně populární. Jestli se ti udělá jako běžnému konzumentovi zle z nějaké sklenice medu, tak jde o zdraví člověka a nato má kompetence jen hygiena a jejich labiny. (popř. OHS to přepošle tam, kde mají akreditaci jde li o velký průser)

§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§ ;-)

9 Eman Eman | Web | 2. dubna 2007 v 7:37 | Reagovat

Nikdy nic nebylo a nebude dokonalé. Ani chemické rozbory medu nebo vosku kdekoli na světě. Zpochybňovat analytickou práci výzkumného ústavu dokáže každý, pokud to chce dělat a něco tím (možná) sleduje. Soudný člověk si takové věci přebere a pokud sám, Gusto, nenabídneš důvěryhodnou alternativu k rozborům medu a dalších včelích produktů v naší republice, pak je to všechno mletí prázdné slámy. "Rytí" do autorit má své meze. Nevadí mě, že tu vyjadřuješ své názory, NAOPAK, ale reaguji na ně po svém a také subjektivně. Kdybych Tvé názory nebral vážně, tak bych vůbec neodpovídal. Chci, aby informace byly vyvažovány.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama