Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Biologický boj proti zavíječi voskovému

22. března 2007 v 17:01 | Eman |  Vosk
Který včelař neví, co je to zavíječ voskový?Stačí nechat v létě 2 plásty na sobě a za 14 dní máte vystaráno. Plásty se zásobami pylu se promění v chuchvalce pavučin, trusu a nepořádku. Housenky žerou prakticky celé včelí dílo a zejména plásty s pylem. Zavíječ proniká do úlu v noci. Boj proti tomuto motýlku a jeho larvám je často diskutovaným problémem včelařů.
Co dělat proti tomuto nežádoucímu hmyzu? Nechat plásty volně v průvanu, zavíječ ho nemá rád. Lze plásty umístit do věže nástavků a využít komínového efektu na průvan. Plásty nevkládat těsně vedle sebe. Nebo se dávají plásty do uzavřených skříní, kde se zapálí čas od času sirný knot. Prodávali také višňový ocet, jehož páry měly odpuzovat zavíječe - tomu ale já nevěřím a považuju to za podvod. Nebo se uskladní plásty do chlazeného skladu. Prostě jsou s tím problémy.
Na "Oslu" byl nedávno článek o účincích Bt-toxinu, který normálně produkuje Bacillus thuringiensis používaný jako ekologický insekticid. Bt-toxin produkuje také geneticky modifikovaná kukuřice, která je odolná proti zavíječi kukuřičnému. Pokusy potvrdily předpoklad, že konzumace pylů s některými variantami Bt-toxinu má pro housenky zavíječe smrtelné následky. Včelstva a jejich dílo by tak mohla být chráněna nasbíraným pylem z geneticky modifikovaných rostlin s Bt-toxinem.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama