Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Upozornění včelařům - (roztoči útočí)

8. února 2007 v 17:00 | Eman |  Varoáza
Výzkumný ústav včelařský Dol vydal následující upozornění .Někteří včelaři během ledna oznamovali, že kvůli průběhu zimy mají velmi málo měli (zimního spadu ze včelstva). Podle mých zpráv, několika včelařům orkán 18-19.1.2007 vyfoukal podložky z úlů. Proto o měl z větší části přišli. Nemám důvod jim nevěřit, ale na mé včelnici žádné podložky vyfoukány nebyly a sebral jsem za 31 dní z 22 včelstev celkem 35 gramů. Nebylo to mnoho, ale zimní měl jasně kopírovala uličky, kde sedí včely a mrtvých včelek bylo minimálně. V jednom úlu jsem objevil rejska, trošku mi rozkousal staré plásty. Je to takový pidižvík, co se všude protáhne. Ale je to chráněný živočich.

Stále jsem svědkem toho, že včelaři odevzdávají podezřele malé množství měli, snaží se vylepšovat si výsledky vyšetření, jakoby někdo podle toho hodnotil jejich kvalitu. Počítání roztočů v odevzdaném vzorku má 2 hlavní cíle: Zjistit (stanovit diagnózu) plošný stav zamoření území pro Veterinární správu a dát případně signál včelaři, že by měl něco pro zdraví včel podniknout. Nikdo nedělá žádné závěry z výsledků vyšetření vůči včelaři, snaha je pomoci a poznat nákazovou situaci pro další opatření. Ideální by možná bylo vyjímání podložek komisí a tak zároveň objektivně zkontrolovat stav včelstev. Ale kdo a za co by to dělal? Každý má spoustu jiné práce, než se jinému hrabat ve včelách. Letos navíc ve 2 ochranných pásmech moru na Pardubicku přistoupilo vyšetření vzorků na přítomnost spor P.L.L. Tady už falšování a odbývání vzorků přestává být legrace.

Nátěr plodu je klasický zásah v případě zamoření více jak 3 roztoče na včelstvo (rovné 3 jsou v normě, kromě roku 2007).
Emulze (0,25%) se připraví vmícháním 5 kapek M-1 AER do 50 ml vody. Natíráme opatrně pomalými pohyby, aby emulze pronikla víčky, ale nebyly zasaženy ostatní plochy plástu.
Hodí se jemný štětec nebo smotek vaty na špejli. Každé stanoviště musí mít svůj štětec nebo smotek! Nenatíráme více než 10 dm2 zavíčkovaného plodu. Emulzi připravujeme každý den čerstvou.
Toto ošetření je na jaře velmi účinné a mělo by se v indikovaném případě provést co nejdříve, jak je to možné. K MDŽ by to pro včeličky bylo ideální, do konce března je to žádoucí, do 15. dubna je to nezbytné - a po 15.4 je to zakázané. Čím dříve se k tomu včelař, který má nadkritický nález roztočů, rozhoupe, tím rychleji to půjde (menší plochy plodu). V jednom včelstvu se natírá maximálně 10 dm2 plochy, zbytek zavíčkovaného plodu by se mělo vyřezat. Proto ten spěch. V tuto dobu je to objektivně nejlepší věc, co se dá pro napadená včelstva roztočem udělat.
Nelíbí se mi žádné infuze chemie do včel, ale stejně tak se mi nelíbilo braní antibiotik, když jsem měl angínu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama