Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Perličky z Nasavrk, ze semináře prohlížitelů včelstev

12. února 2007 v 18:00 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
V sobotu a v neděli (10.2) jsem se účastnil semináře v Nasavrkách. Přednášeli tam Dvořák, Titěra, Krabec, Machová - známá esa našeho včelařství, tak ať mi prominou, že je nebudu titulovat.

Nic převratného jsem se tam nedověděl, co bych už dříve nevěděl, ale nebyla to ztráta času. Vyslechl jsem si problémy lidí z morových pásem, autentické výpovědi, které jsou cennější než strohé řádky vyhlášek.
Stručně uvedu některá hesla, co je dobré si připomenout a vědět. Včelař postižený morem vč. plodu má nyní jen 6 týdnů na předání žádosti o náhradu. 43-den ztrácí nárok. Jeden to překročil, bylo to o vánocích, dny volna, nemoc atd. - odvolal se, vysvětloval, posílal potvrzení a MZe po pečlivém zvážení žádost stejně zamítlo.
Ohnisko se ruší po 3 měsících, ne jako dříve po roce. Proto některé údaje o rozšíření moru mohou klamat. Ohniska totiž rychle zanikají. V roce 2006 bylo celkem 120 ohnisek. Po likvidaci se ohnisko odhlásilo.
Původce moru se už jmenuje jen Paenibacillus larvae (jedno larvae ubylo). Očekávat mor musí každý včelař, proti tomu nepomáhá sebelepší pečlivost a metoda chovu, nepomáhají nové úly a udržované stanoviště. Včely si v okruhu 5 km najdou zesláblá umírající včelstva a nákazu si přinesou. Naopak - silné a vitální včely si nákazu přinesou spolehlivěji. Dostat mor do včel není hanba - včelař by podezření měl ihned nahlásit veterině, plást přes ni poslat na vyšetření - jinak si to platí sám a může mít problémy. Uhynulá včela mechanicky utěsnit, aby nebyla vyloupena. Každý úhyn po zimě je podezřelý. Každý včelař by měl prohlížet plásty a naučit se bleskově posoudit zdravý plod. Propadlá, děravá víčka a mezerovitý plod je vždy krajně podezřelý. Prohlížet by se měly i medné plásty, jestli tam nějaká buňka nemocného plodu není.
Bylo tam apelováno na likvidaci starých úlů, budečáků (ty se mnohdy neprohlídnou dokonale, zvláště jsou-li tam ostřejší včely). Můj názor je, že staré úly jsou vždy podezřelé, protože tam mor mohl být a včely se s tím v tichosti vypořádaly, aniž by to včelař zaznamenal. Spory moru vč.pl. odolávají víc jak 80 let, teplotě 120 st.C, louhu a kyselině. Schovají se do pletiva dřeva a vlhkost je pak vytáhne napovrch. Opálení dřeva nemá účinek - spory zalezou až 3 mm do hloubky. Proto vše spálit - to není zvrácenost, ale tvrdá zkušenost.
EU zakázala léčit mor. S tím mají asi problém slováci a maďaři, kteří hojně léčili antibiotiky (Tylancel). U nás se vždy pálilo, ale na nátlak slováků ve ČS federaci bylo do vyhlášky o moru dána hranice 50% pro rozhodnutí zda spálit celé stanoviště nebo ponechat včelstva bez klinického nálezu. V květnu 2007 má vyjít novela, kde bude již po 1 nálezu nařízeno spálení celého stanoviště (s žertem dodávám i s rodiným domkem včelaře, aby se na něco nezapomnělo). Ještě nyní se vyskytují na slovensku rozumbradi, co veřejně radí i českým včelařům jak mor léčit. Ať si tam dělají co chtějí, ale přes hranice by měli mlčet.
V EU je 5 nebezpečných chorob včel podléhající oznamovací povinnosti: Varroáza, mor, hniloba, roztoč Tropilaelaps clarae a tumidóza. Za provedení všeho, co nařídí VS odpovídá chovatel. Může se stát, že lajdák nejen nedostane náhradu za utracená a spálená včelstva, ale ještě zaplatí vysokou pokutu ve správním řízení. Náhradou za prohlídky může být vyšetření vzorku měli na přítomnost spor. Pozitivní stanoviště se pak prohlédne klinicky.

Ing. Titěra vykládal o nenakažlivých onemocněních - Hlad, zima, horko, otravy, hrboplod.
Přípravek na ošetření řepky Regent byl konečně zakázán, má u nás na svědomí tisíce včelstev.
Na cvičení jsme se podívali na spory nosemy, roztočíka, štírka jižního a včelomorky.
Ochrana zvířat proti týrání se vztahuje jen na obratlovce, včely se tedy mohou vesele týrat a nic se nám nestane. To je dobrá zpráva pro včelaře, kteří stále experimentují a hledají kámen mudrců jak získat včely, o které se nemusí vůbec starat a vytáčet z nich 100 kg medu ročně. Je ale jisté, že zanedbáváním povinného ošetřování se toho nedocílí.
Další Murphyho zákon: K fatální otravě včel dojde vždy v pátek odpoledne, kdy není v dosahu žádný veterinář. K tomu ale vážná rada: v tom případě odebrat za přítomnosti starosty obce vzorky včel a postříkaného porostu a uložit je v mrazáku. Hlásit se to pak musí státní veterinární správě, soukromý veterinář totiž neplatí. Zásada je, kdo si něco objedná, ten to potom zaplatí. Když si včelař pošel vzorky na vyšetření do laboratoře sám, sám je zaplatí.
V EU platí 30-denní pozorovací doba. U nás 12 měsíců. Kontrolní otázka: Kdopak se bude asi v budoucnosti přizpůsobovat?
Škody na včelách se musí hlásit policii od 1500 Kč výše. Jinak se to hlásí vždy místní ZO, aby včelař - člen ČSV měl nárok na likvidaci škody z pojištění. Škody nad 20000 hlásit i OV a do Prahy - Křemencové, a oboum ihned bez odkladu. Dobrý bonmot: "Nevěřím nikomu a sobě na 50%."
Vloni byla 4 úmrtí od bodnutí včely - jedno z nich dokonce zkušený včelař - učitel, dostal do nosu pigáro a v nemocnici umřel. Včelař není nikomu odpovědný za žihadlo cizí osobě. Protože to nezavinil, je to přirozený projev včel. Sousedská práva se řeší podle zásady, že se musí každý vyhnout zásahu do pokojného stavu. Přivézt na zahrádku, kde vždy bylo 5 včelstev, kočovný vůz se 40 včelstvy, je tento zásah a to se nedělá. Tady by včelař při sporu prohrál. Chráněna musí být práva obou stran. Když si zase lufťáci postaví bazén a včely tam nalétávají, tak se nezblázníme. To by bylo asi tak všechno, co mi uvízlo v hlavě. Spory často vyplývají ne z podstaty, ale z malicherných příčin spojených s nevraživostí a nedostatkem dobré vůle. Moje spekulace: Výše bylo napsáno, že včelař není odpovědný za žihadlo cizí osobě, i kdyby to byla jeho včela. Ale co když si přiveze vůz se 40 včelstvy na zahrádku, soused se domůže svých práv a soud (obecní úřad) nařídí včelaři vůz odvézt. Včelař se na to vykašle a sousedův kůň pak dostane žihadlo a pojde. Pak by logicky měl být včelař odpovědný, protože to zavinil, že včely měl odvézt a neodvezl.
To jen tak, aby řeč nestála.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama