Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Lesknáček úlový = Aethina tumida

24. února 2007 v 13:49 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
V Jižní Karolíně na jihovýchodě USA v červnu 1997 objevil včelař Ally Crosby malého černého brouka. Za několik měsíců všechna jeho včelstva pomřela.

Dva Rakušané, G. Kastberger, zoolog a včelařský expert Jens Tutinger natočili dokument o tomto rafinovaném parazitovi. Obrázková zkratka tohoto 30 minutového dokumentu je zde .
Jen na jihovýchodě USA se kořistí brouka staly desítky tisíc včelstev. Malé larvy požírají medové plásty, plodové a pylové buňky. Brouk pochází původně z Afriky, jižně od Sahary. Do Ameriky se dostal v kontejnerech v nákladních lodích, které dopravují napadenou potravu a zeleninu a na nich přijel černý pasažér, brouk Aethina Tumida Murray.
Brouk trápí i africké včely, ale tyto včely dokáží tolerovat stovky brouků. Brouk se nezajímá o včely, ale o jejich zásoby bohaté na proteiny. V obrazovém přehledu jsou v popisu obrázků uvedeny zajímavé momenty ze života tohoto nebezpečného parazita. Zvláštní stránka věnovaná boji proti úlovému brouku zdůrazňuje zákaz importu včel do Evropy. V Evropě byl výskyt brouka prokázán pouze v Portugalsku 13. října 2004, kam se dostal z importovaných včel z USA. Napadené včelstvo bylo zlikvidováno a zabránilo se tak dalšímu rozšíření parazita.

Další článek o brouku
Aethina Tumida na Oslu.cz.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 cleverlogin cleverlogin | E-mail | Web | 17. dubna 2018 v 8:16 | Reagovat

Over education and learning technology firms is unveiling a new product passwords that would be simple to keep in mind such as the pupil's name.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama