Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Lesknáček úlový = Aethina tumida

24. února 2007 v 13:49 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
V Jižní Karolíně na jihovýchodě USA v červnu 1997 objevil včelař Ally Crosby malého černého brouka. Za několik měsíců všechna jeho včelstva pomřela.

Dva Rakušané, G. Kastberger, zoolog a včelařský expert Jens Tutinger natočili dokument o tomto rafinovaném parazitovi. Obrázková zkratka tohoto 30 minutového dokumentu je zde .
Jen na jihovýchodě USA se kořistí brouka staly desítky tisíc včelstev. Malé larvy požírají medové plásty, plodové a pylové buňky. Brouk pochází původně z Afriky, jižně od Sahary. Do Ameriky se dostal v kontejnerech v nákladních lodích, které dopravují napadenou potravu a zeleninu a na nich přijel černý pasažér, brouk Aethina Tumida Murray.
Brouk trápí i africké včely, ale tyto včely dokáží tolerovat stovky brouků. Brouk se nezajímá o včely, ale o jejich zásoby bohaté na proteiny. V obrazovém přehledu jsou v popisu obrázků uvedeny zajímavé momenty ze života tohoto nebezpečného parazita. Zvláštní stránka věnovaná boji proti úlovému brouku zdůrazňuje zákaz importu včel do Evropy. V Evropě byl výskyt brouka prokázán pouze v Portugalsku 13. října 2004, kam se dostal z importovaných včel z USA. Napadené včelstvo bylo zlikvidováno a zabránilo se tak dalšímu rozšíření parazita.

Další článek o brouku
Aethina Tumida na Oslu.cz.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama