Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Tento způsob ledna zdá se mi poněkud nešťastným

22. ledna 2007 v 7:12 | Eman
Touto parafrází jsem si připomněl Rozmarné léto a půvabnou češtinu Vladislava Vančury. Jsem opravdu zvědav, co tento průběh zimy provede se včelami. Optimizmus mi napovídá, že se není potřeba žádných katastrof obávat. Včely zvládly všelijaké rozmary počasí a do genetické informace se jim správné reakce zapsaly. Ta včelstva, která měla naprogramovány nevhodné reakce, tak dále své geny nešířila. Na naše včeličky si vzpomněl i mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben .
VČELY
SI DOVEDOU PORADIT I S MYŠÍ
Ptáci začínají vlivem nebývalých lednových teplot pomalu prozpěvovat, a včely se již také probouzejí. V takových teplech se i tento milý hmyz probudil a vyrazil se z úlů prolétnout.
Za normálních podmínek se včely poprvé proletí až v předjaří, kdy vyrazí, aby se vykálely, avšak po návratu do úlu už nevytvoří takový chumáč, ve kterém přezimovaly. S blížícím se jarem to však nevadí. Letos však hrozí, že časné vylétnutí a možné únorové mrazy včelstva poškodí. Pro včelaře to znamená, aby sledovali své svěřenkyně, aby měly dostatek zásob a v případě potřeby jim je doplnili. Aby se tak včely dožily prvních jarních kvítků, zejména jív, v dobré kondici.
Nepříjemným vyrušením v zimě může být v úle třeba i myš. S tou si však včely dovedou poradit samy, buď ji vypudí anebo usmrtí a pak někde v koutě "zalepí" propolisem, čili po svém způsobu ji neškodně odstraní.
Josef DUBEN
tiskový mluvčí SVS ČR
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama