Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Orkán Kyril rozmetal úly v Krkonoších

25. ledna 2007 v 6:49 | Eman |  Zajímavé zprávy o včelách a jejich produktech
Po dlouhých dnech "nezimy" a téměř jarního počasí to přišlo. V noci z 18.1. na 19.1.2007 se přes naše území přehnal orkán. V Kasalicích mi to také nadělalo malou škoudu. Odneslo to pár hřebenáčů a ty zase rozbily tašky na střeše a trochu mi to přerovnalo prázdné plásty pověšené v přístřešku. Na včelích úlech se nic nestalo - mám na stříškách 10 kg ocelové svorníky ze železničních pražců. Horší věci se ale děly někde v lese.
Ve včelařské diskuzi napsal včelař Horský následující zajímavý příspěvek
Můžete se tady na to podívat.
Větrná vichřice

Zdravím,
z 18. na 19.1.2007 se přehnal přes Krkonoše silný vítr. Na mé včelníci vítr vyvrátil stoletý smrk. V jeho bízkosti jsem měl ve stráni 14 včelstev. Následkem vývratu 10 včelstev bylo rozházeno po zemi. V noci silně pršelo, včelstva byla dokonale prolita, ve dne pak mrholilo a teplota se pohybovala kolem 4 st. Tři včelstva spadla na bok a jen se rozložila v nástavcích, 7vč. se otočilo dnem vzhůru a samostatně oddělilo. Po dva dny jsem vše vracel na původní místo.
Nechtěně jsem měl možnost zjistit stav ve včelstvech.
Včelstva mají dostatek zásob. Na zimu jsem krmil 10 kg cukru + minimálně 10 kg medu v krmné komoře, co si na jaře přinesly. Jedno včelstvo jsem musel rozebrat a přeložit. Měly cca 1dm zavíčkovaného plodu. Včelařím v nadmořské výsce 480 m na míře 39x30 + 15x39 polonástavek. Včel bylo plno v obou nástavcích. Žihadel jsem dostal také dost. Pokud jsem nepřišel o matku, věřím že to přežijí. Včely mají obrovskou vitalitu. Před 10-ti lety jsem řešil podobný případ, to mi 5 včelstev smetla malá lavina sněhu. Nápravu jsem provedl až po týdnu. V současné době včelstva plodují, včely mají značně plné výkalové vaky. V úlech nebylo nic, ale jak si na mě sedly, tak kálely. Nyní uhodí zima a pokud bude dlouhá bez možnosti proletu, může hrozit úplavice.Až se mi podaří poslat obrázek, tak jej přiložím, zatím to není průchodné pro velký soubor.
Horský Zdeněk
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eman Eman | Web | 25. ledna 2007 v 7:50 | Reagovat

Včely opravdu vydrží hodně. Pamatuji se jak před 10 lety co jsem včelařil druhý rok, jsem mě měl úly postaveny na trubkových podstavcích volně na divoké louce. V květnu po silné snůšce z řepky byly medníky plné a pak přišel záplavový déšť. Některé trubky se propadly do zbahnělého terénu a váha medníků  na nakloněných úlech převrhla úly do trávy a bláta. Rámky z nástavků vyskákaly a když jsem k tomu přišel po 2 dnech, myslel jsem, že se včelařením je definitivní konec. Mechanicky jsem naskládal rámky zpátky, postavil nástavky nějak na sebe a šel truchlit. Za další dva dny jsem se šel jen ze setrvačnosti podívat a byl jsem šokován. Včely všechno vyčistily, daly do pořádku a po té katastrofě nebylo ani stopy. Vytočil jsem ještě víc medu než předchozí rok.

Pokud se při takovém pádu úlu nezamáčkne matka, včely se rychle zregenerují.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama