Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Včely spí, ale včelaři by se měli na chvíli probudit

18. prosince 2006 v 8:54 | Eman |  Varoáza
V současnosti je poslední příležitost zasadit ránu roztočům Varroa Destructor pomocí aerosolového agregátu. Včelstva jsou většinou bez plodu a roztoči se nemají kam schovat. Aerosol má tak malé částečky, které projdou zimním chumáčem včel jak teplý nůž máslem. Koncentrace účinných přípravků M-1 AER nebo Varidol AER je tak malá, že rezidua nelze zjistit ve vosku ani ve včelích produktech. Samozřejmě při současných teplotách je nutné použít jako nosné médium lékárenský aceton. Dýchání acetonu nedoporučuji (zkoušel jsem to z blbosti na sobě - vím o čem je řeč), člověk by neměl zapomínat na respirátor s chemickou vložkou, ale včelám aceton nevadí.
Včelaři by také neměli zapomínat na Mimořádná veterinární opatření Krajské veterinární správy
Všem chovatelům včel se nařizuje:
1. Pro účely zajištění vzorku zimní úlové měli k vyšetření na varroázu včel očistit podložky ometením a vložit je na dobu nejméně 30 dnů na dno úlů do všech včelstev, a to v termínu nejpozději ke dni 15.12.2006 pro katastry obcí okresu Svitavy a Ústí nad Orlicí a nejpozději ke dni 31.12.2006 pro katastry obcí okresu Chrudim a Pardubice.
Po posledním ošetření před vložením podložek k odběru zimní úlové měli se doporučuje dodržet interval mezi posledním ošetřením a ometením podložek v délce 7 dní.
2. Odebrat vzorky zimní úlové měli, a to nejdříve 30 dní od vložení podložek a do 10.2.2007 je odevzdat prostřednictvím příslušné Základní organizace Českého svazu včelařů na územní pracoviště správního úřadu k laboratornímu vyšetření. Zimní úlová měl nesmí být po odběru přesívána přes síta s otvory menšími než 5 mm.
Dodávám, že ZO ČSV Pardubice a ZO ČSV Přelouč musí rozdělit vzorky na ty, které jsou z ochranných pásem moru a ty ostatní a viditelně je označit. Nezapomenout uvádět na seznamy registrační čísla chovatelů.
Chovatelé, kteří vzorky neodevzdají, budou mít menší problém. My tyto včelaře určitě "prásknem" (jak praví klasik: Udávat se nemá, ale hlásit se to musí). Tito včelaři musí absolvovat jarní léčení nátěrem plodu. Možná zcela zbytečně připraví o čas včely, sebe také o peníze a příslušné funkcionáře, co se o to musí postarat. Nehledě na možná zbytečné infuze chemikálií do včelstva.
Ta síta s otvory 5 mm a většími jsou kvůli malému úlovému brouku (Aethina Tumida), který tu sice není, ale co kdyby se objevil. Prý se vyskytl někde v Portugalsku a ve Francii. Ale zatím jsem nečetl, že by se někde v Evropě rozmnožil. V Německu založili pro boj proti této havěti zvláštní stránku . Pokud vznikne nebezpečí, tak na té stránce bude (doufám) informace. Prachy a touha po zisku hýbou světem. Je otázka času, kdy někoho napadne přivézt ze světa nějaké "zázračné" včelí matky a s nimi mimochodem se sem dostane i SHB (Small Hive Beetle). Někdy vám o té potvoře tady něco více napíšu - je to na delší povídání, ale věřte že je to pěkný hajzlík. (5.7 mm x 3,2 mm)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eman Eman | Web | 28. ledna 2007 v 8:15 | Reagovat

K tomu nařízení KVS jednu poznámku. Stává se již zvykem, že Výroční členské schůze (Holice 26.1., Pardubice 27.1.) bývají příležitostí k odezvdávání vzorků zimní měli. Nic proti tomu, mnozí včelaři vloží podložky po posledním ošetření v prosinci a mohou je s klidným svědomím vyjmout 20.ledna.(30 dní). Já například vložil podložku 31.12., vyjmu ji 31.1. a mou povinností je odevzdat vzorek do 10.2. příslušné ZO. Proto by funkcionáři ZO měli být připraveni i na takové "opozdilce", kteří doslova splní veterinární nařízení.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama