Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Krmení včel a první léčení varroázy skončilo

12. září 2006 v 13:11 | Eman |  Varoáza
Normální je mít nyní včely nakrmeny a tam kde bylo nařízeno letní léčení, tak musí být vytažené gabonové pásky ven z úlu.
Zapomenutí takového pásku v úlu by mohlo způsobit vznik rezistentních roztočů a následně ztráta účinnosti léků.

Včelaři krmí a nekrmí včely různým způsobem. Nejpohodlnější je mít včely blízko pole se slunečnicí, nebo je tam přivézt ve voze. Včely se obstarají samy tak jako v minulosti po všechny generace. To jen moderní člověk sebere včelám všechen med a tak jim to musí nějak vynahradit. V minulosti se prý med vytáčel až na jaře, až co zbylo včelám po zimě a nekrmilo se cukrem vůbec, protože ho bylo málo a výroba cukru z řepy začala až začátkem 19-tého století.

Krmí se různými metodami. Já používám roztok cukru 3 kg cukru / 2l vody - vlastně 150 kg cukru na 100 litrů vody. Rozmíchám to v máchací 200 l kádi takovou speciální míchačkou podobně co se používá při výrobě šlehačky. Kruh z plexiskla se 2 otovory připevněný na lati 4 šrouby. Spodní výpustí plním 3.8 litrové lahve (3 kg cukru a 2 l vody).
Někdo leje roztok do kbelíků se slámou, někdo nasype suchý cukr do 2 l vody a stejné lahve s děrovaným víčkem otočené vzhůru nohama. Každý včelař má jiný fígl. Jedno je jisté: čistý rafinovaný cukr podaný včas včelám je pro ně to nejlepší. Má minimum zbytkových látek a v zimě zatěžuje trávící systém včel nejméně. Problém krmení medem a zejména medem lesním (medovicovým) je v tom, že pokud se včela nemá v tuhé zimě příležitost vyprášit, tak dostane zánět trávicího systému, úplavici, neboli nosematózu a to je často příčinou vážného oslabení až ztrát včelstev.
Nastává čas, kdy výměna matky je bezproblémová záležitost a spojovat lze včelstva až do prosince. To v případě, že se nějaké včelstvo nepovede - je příliš bodavé, objeví se hrboplod (nepřítomna zdravá matka), nebo toho moc nepřineslo. Do konce roku je potřeba ještě včelstva dvakrát fumigovat Varidolem, nebo aerosolovým vyvíječem a pak už jen v lednu 2007 odběr diagnostického vzorku měli pro rozbor na veterinární správu. Během zimy včelaři připravují rámečky na další sezonu, opravují úly a studují novinky ve včelaření. Pije se k tomu medovina a zima rychle uteče.
Letošní rok byl mimořádně dobrý, zejména bohatý na tmavý lesní med. Spolu s velkým výskytem pravých hřibů v srpnu to byla výjímečnost tohoto roku. Po dlouhé a tuhé zimě to byla jistá kompenzace. Jaká bude ta budoucí zima? Přežijí nám včeličky?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 STenli STenli | E-mail | 21. srpna 2009 v 15:25 | Reagovat

ale kdy se krmii

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama