Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Červen 2006

Zájezd ZO Přelouč do Vranova n.Dyjí k Texlovi

16. června 2006 v 7:44 | Eman |  Včelařské události v okresu a jinde ve světě
V neděli 11.6.2006 ZO Přelouč a přátelé zajeli k ing.Františku Texlovi (starosta Vranova). Dopoledne byla přednáška a malý medovinový piknik v lesním svahu nad Vranovem. Fotky ze zájezdu s komentáři vypoví víc. Ten žlutý předmět na jedné fotografii ze zájezdu je multibox.

O multiboxu v obou včelařsských prodejnách v Praze (Křemecova a Loeffelman) nemají zatím ani potuchy, ale prodávají ho v prodejně v Hradci Králové.
Kat.
číslo
VýrobekDPH
[%]
Cena
s DPH
[Kč]
Objednat
[ks]
4.041Multibox19444.00,-
Multibox měli ve stánku na akci v Nechanicích - Komárově, ale to jsem tam netušil, co je to za šikovnou věcičku. Základní jednotkou je taková stavebnice z mřížkovaných stěn, spojených dráty a v jedné stěněn vybavená kruhovým uzávěrem na vložení smyku nebo krmítka a uchem na pohodlné přenášení. Součástí je půlitrové plastové krmítko. Použití najde multibox při vytváření smetenců, sebrání roje, transport včelstva, jako přenosný box na pomůcky atd. Jednoduchým spojením 2 krychlí pomocí stejných drátu se vytvoří rojáček na několik rámků Langstroth. Je to dobré na roje, smetence, transport včelstva, na přenášení nářadí a svačiny. Dobrý nápad, který dostal na mezinárodní výstavě včelařů cenu. Vyrábí se to v Chorvatsku. Nemyslím si, že je to drahé. Kdybych sečetl všechny včelařské "ptákoviny", které se mi zdály jako dobré pomůcky a nyní je nepoužívám, měl bych už takových multiboxů několik.
Mimochodem, nedávno jsem při úpravě stanoviště vyhrábnul ze země kovový rozpěrák, který jsem si koupil nejdřív a 10 let jsem ho postrádal. Radost z nečekaného shledání byla veliká :-).

Levný úl ze styroduru

6. června 2006 v 10:07 | Eman |  Včelařské metody, úly a další včelařský hardware
Před 2 roky jsem se rozhodl vyrobit vlastnoručně úl. Inspiraci jsem pochytil na včelařské konferenci. Takový úl ze styroduru (tvrzeného polystyrenu) má řadu výhod, ale i nevýhod. Na začátek uvedu poctivě všechny výhody i nevýhody, tak jak je nyní vidím, abyste v tom měli jasno. Nechci dělat propagátora PS úlu, jako to dělal přítel Boháč úlu Langstroth, ale ukázat, že to jde i jinak, než klasicky. Že úl nemusí stát 3 tisíce a vyrábět ho šikula, nebo truhlář. Že když si nejste jisti, zda včelaření zvládnete, nemusíte investovat větší peníz, nebo riskovat nákupem ojetých úlů zavlečení nějaké nemoci. (jako jsem to udělal před 10 lety já - naštěstí jsem zatím nemocné včely neměl - Zaklepávám to na dřevěný stůl :-)!)

Výhody:

Materiál PS je lehoučký, s dobrou tepelnou izolací (2.5 x větší než dřevo), odolný proti vlhku, není ho potřeba natírat barvou, lze ho dobře slepit a poměrně dobře zpracovávat nožem i pilkou a samozřejmě opravovat. Na výrobu není potřeba náročné truhlářské vybavení a jelikož se sám považuji za prototyp nešiky, který si zatím jakýmsi zázrakem neuřezal prsty na cirkulárce, výrobu PS úlu snadno zvládne i manuální lempl. Podstatné je při výrobě pečlivě rozměřit řezné čáry a rovně uříznout PS desku. Ke spojování dílů již nepoužívám žádné šrouby ani hřebíky, ale lepidlo na polystyren. (to se příliš neosvědčilo, je křehké, proto jsem přešel na universální montážní lepidlo - ale podstatné zpevnění nástavku zajistí závitové tyče - 31.7.2008 EV)

Mezi včelaři se často diskutuje, jestli jsou lepší pro včelaření uteplené nebo neuteplené úly. V tom jsem si přes různé protichůdné názory udělal sám pro sebe jasno. Pro průměrná včelstva je dobře tepelně izolovaný úl s dobrým větráním lepší, než tenkostěnné dřevěné nástavky. Pro silná včelstva není výhoda uteplení asi podstatná, ale většina včelstev je průměrná, jak praví zákon statistiky. Je to výhodné na spotřebu zimních zásob i na vyšší výnosy medu.
Nevýhody
Po 2 letech provozu jsem zaznamenal následující nevýhody: Nástavek je relativně křehký. Když spadne s plnými plásty na zem, může se rozbít. V zimě ho mohou napadnout ptáci a vyklovat do něj díru. Některá včelstva PS vykousávají a tvoří si divoká očka (možná potřebují víc vzduchu :-)). Říkají, že je nevýhoda, že PS nelze dezinfikovat ohněm. Je možné ho ale dobře dezinfikovat vydrbáním v roztoku SAVO a louhu NaOH (litr SAVA a 0.5 kg NaOH v 10 litrech vody). Likvidace nástavků v ohni je také problematická, ale s tím si v době tříděného odpadu nedělám starost. Ona ale likvidace dřevěných úlů ohněm taky zrovna není ekologická lahůdka. (Barvy, propolis, uteplivky). Až budu nástavky likvidovat, tak je rozložím a něco s nimi zateplím.

Samozřejmě, kdybych měl možnost získat levně dřevo, měl potřebné truhlářské vybavení a uměl to, tak si nejspíš vyrobím úly dřevěné. Ale já nemám pořádnou dílnu, natož vytápěnou, nemám potřebné vybavení a jsem nešika.

Kalkulace ceny.
Ze 3 desek Styroduru C (5 cm silný) o rozměrech 125 x 60 cm o celkové ceně 551 Kč lze vyrobit 3 nástavky 39x24x11 a jeden chovný úl na 5 rámků (ten se prodává od Kolomého za 500 Kč ve včelařské prodejně). Zbývá ještě z prořezu několik pruhů PS, který se dá použít na opravy, nebo na zateplení stříšky. Lepidlo na polystyren 0,5 kg za 83 Kč vystačí a ještě zbude.

Dno jsem si vyrobil sám z 2 prken (bočních) 3 cm silných a 10 cm vysokých, kousků palubek s drážkou a s 3 mm oky kovové tkaniny 33x33 cm (z 1 m2 se udělá 9 den) a z několika latěk

Popis konstrukce:
Nástavek se skládá ze 2 panelů o rozměru 405 x 240 mm a 2 panelů 505 x 250 mm. Panely jsou vysoké 240 mm proto, že přilepím zespodu 2 laťky 505 x 50(30) x 10 na zpevnění spoje nástavku. Celková výše nástavku je pak 250 mm. V bočních panelech dole vyříznu pro konce latěk zářez 50 (30) x 10 - a tak se zpevní spojení desek natupo. Ozub z továrny na okraji panelu využívám na zapuštěné zavěšení rámků. PS i laťky lepím lepidlem na polystyren, 24 hodin nechám zatížené zaschnout, raději i déle. V horní části čelních kratších desek vyříznu kousek PS a místo toho tam vlepím kousek dřevěné laťky, aby bylo možné propolisem zatmelené nástavky odpáčit od sebe. Zatím počkám, až se někde pokusí dělat si falešné očko a pak to tím kouskem laťky spravím.
Jak spojovat díly bez lepidla - sešroubováním (příspěvek z včel. konference)
Archibald (e-mailem) --- 24. 3. 2008
výroba styrodurových nástavků bez lepení

Podařilo se mi zkonstruovat styrodurový nástavek bez použití lepidla, a to tak, že stěny drží dvě nahoře a dvě dole lišty, které jsou spojeny čtyřkou závitovou tyčí. Protože mám rámky 39x24 je popis týkající se této míry, v případě jiné je nutné přepočítání.Vycházím ze styrodurové desky 5 cm za necelé dvě stovky v Baumaxu, rozměr 125x60 cm. Vnitřní světlost 40,5 x 48 cm, což je nástavek na třináct rámků. Může se udělat i na méně, ale pak není využita celá deska. Z desky se udělá jeden a čtvrt nástavku. Šroubovice prochází deskou těsně pod povrchem vnitřní strany (díl 40,5 x 25 cm - 25 cm je výška nástavku), pak projde přední stěnou a následně latí cca 1x3 cm, která je na povrchu nástavku. Latě jsou dvě proti sobě v horní a dvě proti sobě v dolní části nástavku. Tyto celý nástavek svírají (matky s podložkami jsou staženy klíčem) a drží ho pohromadě bez lepení. Pokud by někdo chtěl, může na spoje Ponal namazat, ale funguje to i bez lepidla. Při výrobě je nutno před montáží předem vytvořit drážky, já to dělám na cirkule s vysunutým kotoučem cca 1 cm a vodítkem cca 6 cm- Tak tento díl projedu z jedné i druhé strany a drátky pro uložení šroubovice jsou hotové. Přední a zadní díl o velikosti 58 x 25 (48 + 2x5 síla styroduru) propíchnu nabroušeným svařovacím drátem (udělám pravý úhel z drážkovaného a předního dílu a drážku projedu drátem skrz přední stěnu, to nahoře i dole, vpravo i vlevo a pak i zadní díl. Poté se nahrubo sestaví nástavek, přiloží lať a ta se označí a provrtá, přední i zadní lať, následně i dolní latě a nakonec se celý nástavek sešroubuje. Je výhodné nechat u předního a
zadního dílu zub, který je na zakoupené desce a tento zub se otočí směrem dovnitř. Do tohoto zubu se pak vloží hranol s vyřízlým sedlem pro rámek, nebo jen vlepí slabá liště, na které ucha rámků spočívají. .*S celým nástavkem se velmi dobře manipuluje, neboť ho lze držet za horní lišty, je absolutně stabilní.* Nástavky jde sice snadno od sebe oddělit lehkým poklepnutím, ale pokud by někdo zcela bez vyrušení chtěl nástavky oddělovat, bylo by možno toto pomocí excentru (oválu), kterým by se otočilo mezi dolní latí horního nástavku a horní latí nižšího nástavku. Nástavku na sobě velmi dobře sedí, pokud někdo miluje dokonalost je dobré si nalepit smirgl např. na dvířka, které jsou širší než je šířka nástavku , a pak po celé této ploše celým dnem několikrát přejet. Na drážky není nutná ovšem ani cirkula, tyto lze nakreslit a zářez udělat ruční pilkou.
Pokud někdo vyrábí tyto nástavky bez cirkulárky, která zaručí přesný pravý úhel řezu, je dobré si vyrobit jednoduchý přípravek, např. deska 80x30 cm - dva kusy. Na jeden se podélné v prostředku nastojato přišroubuje druhý, aby oba svíraly pravý úhel. (vruty jsou skrz desku spodem a končí ve vrchní stojaté desce. Aby pravý úhel byl stabilní a přesný, uříznou se dva čtverečky, které se umístí z jedné strany, šrouby z lícové jsou zapuštěny. Na dno se nalepí šmirglpapír, hrubý, nejlépe kraj podstrčit pod stojící desku. Jednotlivé díly se pak po uříznutí
přejíždějí na tomto přípravku tak, že se mačkají k boční stěně a dole se obrušují do pravého úhlu.
Nevím, zda toto někoho zaujalo, ale mohu případně sdělit na požádání podrobnosti.
Výroba nástavků ze styroduru se mi jeví jako výhodná vzhledem k její nenáročnosti na strojní vybavení, může je prakticky vyrobit každý.
Životnost minimálně třicet let, pokud nedojde k mechanickému poškození. Nebudou asi vhodné pro toho kdo kočuje, vzhledem k větší citlivosti na hrubé zacházení, ale pro použití na pevném stanovišti jsou ideální. Dle mého názoru rozdíl mezi dřevěnými a polystyrenovými nástavky je hlavně pro účel použití. Pro velkoprovoz je polystyren nevhodný pro špatnou odolnost vůči velkoprovozním praktikám. Z hlediska včel není rozdílu. Dřevěné jsou též zdrojem obživy mnoha výrobců a proto to zatracování výrobků, které se vyrábí svépomocně. Tepelné podmínky ztrácí význam se sílou včelstev, ale ruku na srdce, ať se přihlásí ten, kdo po jarní prohlídce má sto procent včelstev ve dvou nástavcích a více?

Gustav

Poslední model mého PS úlu se závitovými tyčemi