Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Jednoduchý chov matek

20. dubna 2006 v 8:21 | ovcsvpardubice |  Biologie a šlechtění včel
Metoda chovu matečníků podle Ben Hardena

(zpracováno volně podle Metoda chovu matek Ben Hardena s použitím původních obrázků)
Opravdová radost při včelaření je chov dobrého včelstva s matkou, kterou si vychováte sami. Někteří včelaři jsou bohužel odrazováni od chovu matek, protože považují takový postup za příliš složitý. Následuje popis snadno zvládnutelné metody odchovu zralých matečníků z larviček. Originální článek byl doplněn dalšími informacemi z biologie včely a odstranil jsem nepodstatné informace.
Popisovaná metoda je odvozena od praxe francouzkých producentů mateří kašičky. Ta se vyrábí založením co největšího počtu matečníků a po 3 dnech se z nich odsává kašička. Rozdíl v chovu matečníků je pouze v tom, že se matečníky nechají dozrát.
Nejdřív je potřeba uvést trochu biologie, bez které nelze chov matek pochopit. Je potřeba znát časový vývoj larvy v matečníku. Po 3 dnech od položení oplodněného vajíčka se líhne larva. V tomto okamžiku není rozdílu mezi larvou včely dělnice a matkou. Trubci se totiž líhnou z neoplodněných vajíček spermiemi. Vývoj trubce trvá 24 dní, včela dělnice se vyvíjí 21 dní a matka 16 dní. Vznik matky je ovlivněn způsobem a kvalitou krmení (bílkoviny, hormony...) od prvních hodin. Miska otočená dnem nahoru signalizuje včele kojičce, že se jedná o matečník a podle toho jej včela krmí. Normální včela váží 120 mg a matka od 180 do 230 mg. Velikost matky příliš nesouvisí s její kvalitou. Larvičky stáří půl dne (3,5 dne od snesení vajíčka) jsou ty nejvhodnější pro chov matek. Proto čím starší larva bude přenesena do matečníku, tím bude matka méně kvalitní. Zkušený chovatel pozná tu správnou larvičku - je velmi maličká, sotva vidět a je zahnutá do mírného otevřeného obloučku jako rohlíček. Přenesení larvičky z buńky do mateří misky je otázkou praxe, a velmi dobře tuto operaci zvládají malé děti. Přenášení lze provést larvovací lžičkou, ale je to možné udělat seříznutou větvičkou. Chovné misky lze koupit ve včelařské prodejně. Misky jsou po 10-15 nastrkány do lišt (horní loučka rámku) - nebo 2 nad sebou v prázdném rámku. Misky je dobré před vkládáním larviček natřít medovým sirupem a na několik hodin dát do včelstva k olízání a ovonění. Okraje misek jsou pak pokryty první vrstvičkou vosku, a to je dobrý signál. Larvička se dává na kapku zředěné mateří kašičky destilovanou vodou, ale je možné to dělat i na kapičku vody. Včelky stejně larvu olížou a začnou ji krmit svojí přesně namíchanou směsí krmné kaše. Jakmile začnou včely kolem larvičky budovat voskovou buňku, je matečník přijat a bude v něm vychována matka. Matečníky, na rozdíl od normálních včelích buněk, mají dno nahoře.
Larva se od 3 dne po položení vajíčka vyvíjí do 8 dne, kdy včely začnou matečník víčkovat. 10. den po nalarvení (13-14 den od položení vajíčka) je matečník vhodný k přemístění do klícky, aby mohla vyběhnout matka. Matečník můžeme před vyběhnutím matky dát do oddělku. Kdyby se matečníky ponechaly déle nechráněné, potom první vyběhlá matka zlikviduje ostatní matečníky. Matka vybíhá z matečníku 15-16. den po položení vajíčka, to je 12. den po larvení. Záleží na teplotě prostředí a stáří larvičky.
Přenesení larvičky do misky se dá dobře zvládnout. Kritickou fází však je proces výchovy matečníků ve včelstvu. K tomu se vyvinuly různé metody, bez matky i s matkou ve včelstvu. jsou více či méně komplikované. Musí se vybrat vhodné včelstvo s takzvanou chovnou náladou, dostatečně silné. Malovčelař také nechce kvůli chovu matek přijít o výnos medu. Metoda, která má veškeré výhody, je právě metoda Ben Hardena. Nyní máme tedy připravenou chovnou sérii nalarvených matečníků a přejděme k podstatě chovného úlu. Zopakujme si podstatné výhody metody:
1. Není potřeba hledat matku a tvořit bezmatečné včelstvo
2. Včely vychovávající matečníky pokračují bez ztráty ve snůšce medu.
3. Při použití chovné bedýnky není nutné včelstvo rozdělovat.
4. Může se použít stejné včelstvo pro zisk larviček i pro další chov matečníků.
Včelstvo se v úlu uspořádá tak, že spodní nástavek, plodiště s matkou se oddělí mřížkou. Matku nemusíme hledat, ale prostě se všechny včely smetou do spodní bedny. Potom se dá mřížka a nad ní chovná bedna podle obrázku. Nad ní se položí medník. Včely prolézají mřížkou, krmí matečníky a snáší med do medníku, pokud je snůška. Chovná bedna se uspořádá z nástavku, z obou stran se dá výplň prostoru (např. kostky z polystyrenu). Uprostřed se uspořádají 4 rámečky - 1. Pylový a zásoby, 2. lišta s matečníky, 3.rámek s otevřeným plodem (aby se přilákaly krmičky z plodiště), 4. Pylový plást se zásobami. Tím se vytvoří zahuštěný prostor včelami a vhodné prostředí pro výchovu matek. Funkce výplně z obou stran je soustředit včely do chovného prostoru a nerozptylovat je po nástavku.

Mateří mřížka brání matce v přístupu do chovného prostoru a tak vytváří podmínky pro výkrm matečníků. Pokud by se tam matka mohla dostat, pak by svým mateřím feromonem blokovala vytváření matečníků jako je to vlastně v normálním včelstvu s dobrou matkou. Včely mění starou matku, která nemá již dost mateřího feromonu.
OBRÁZKY (Legenda: Queen excluder= mateří mřížka, Queen=matka, Super=medník, Dummy=výplň, Pollen Frame =pylový rámek, Young brood=mladý otevřený plod, Cell Bar Frame= rámek s chovnou lištou a sérií matečníků, Production colony=produkční včelstvo)
Pohled na chovný nástavek:
Zopakujme si celý postup:
1. Připravíme si chovný nástavek (výplně, 4 rámky - 2 s pylovými zásoby, otevřený plod, chovná lišta s miskami.
2. Chovnou lištu natřeme medovým sirupem a dáme do včelstva k olízání a ovonění.
3. Najdeme si plást s nejmladšími larvičkami z dobrého včelstva, jehož vlastnosti chceme rozmnožovat.
4. Přeneseme larvičky na kapičku zředěné mateří kašičky a vložíme chovný rámek zpět.
(Důležité je, aby v té době měly včely všeho hojnost, nejlépe uprostřed snůškového období, ještě před slunovratem)
5. Po 10 dnech jsou matečníky připraveny k použití. Nelze vyjmutí matečníků odkládat, bez ohledu na počasí, "příroda" na nás nepočká. Matečníky můžeme dát do chovných klícek, aby vyběhlé matky byly uvězněny a k vylíhnutí do včelstva, aby měly vhodné tepelné poměry. Velkochovatelé je dávají do termostatu na 35 st.C.
Matečník můžeme vložit do včelstva, kterému sebereme nevyhovující matku. Nebo: Vytvoříme si k využití matek oddělky (malá včelstva) nebo smetence s mladými včelami a plásty s vybíhajícím plodem, a do nich se zapíchnou matečníky do plástu tak, aby matka mohla vyběhnout. Vylíhlá matka se musí totiž v oddělku ještě oplodnit. Necháme z plástů odlétat starší včely, které jsou stejně orientované na původní úl, a mladé včely smeteme do bedýnky. Mladé včely jsou domácí puťky a přijmou ochotně nový domov, o jiném nevědí.
Doporučuje se takto nově vytvořené včelstvo v úlku 2-3 dny věznit ve sklepě, aby se stmelilo. Nenechat je hladovět. Pak se navečer vystaví na skryté místo, stranou od ostatních úlů (aby je silné včely neobjevily a nevyloupily).
Velkochovatelé matek mají takzvané oplodňáčky, miniaturní úlky (20x20x20 cm) s malými plástečky a krmným těstem, jen pro účel oplodnění matek, aby nespotřebovali mnoho mladých včel. Malochovatel s 10 včelstvy může s výhodou použít 3-5 rámkový chovný úlek se standardními plásty.
Výměna matky
Tato operace je velmi kritická a mnohý včelař zažil nepříjemné pocity po neúspěšném přijetí matky. Zvláště ztráta drahé inseminované matky zabolí. Mě osobně se osvědčil způsob výměny matky s týdenním odkladem. Vychytím nevyhovující matku vložím uzavřenou klícku s novou oplodněnou matkou. Včely novou matku krmí přes pletivo a matka je chráněna od bláznivých včel, které by ji mohly zabít. Za týden je vidět, jak včely obklopují matečník a někdy je na klícce vystavěno srdéčko plástečku. Pevnou zátku nahradím medocukrovým těstem a včely si matku samy osvobodí. Je to postup na jistotu. Nevýhoda je týdenní přestávka v kladení.
Quido Sklenar (Moje včelí matička strana 179 ) vyměňoval matky pomocí kouře, v Jabloňanech - chovné stanici ČSV, jsem viděl metodu s opatláním matky mateří kašičkou - včely matku olízaly a přijaly ji.
Quido měl zásadu, že dobrá matka je cennější než špatné včelstvo.
Na závěr zdůrazním hlavní myšlenky takového chovu matečníků. Matky se vychovají v produkčním včelstvu bez podstatného vlivu na výnos medu. Zúžením chovného prostoru se zvýší počet přijatých matečníků a přítomnost otevřeného plodu s dostatkem pylových zásob přiláká včely kojičky a kvalita matečníků je dobrá. 10 den od vložení chovného rámku s miskami a larvičkami jsou matečníky připraveny k použití, před vyběhnutím matky. Druhý den po vložení misek můžeme zkontrolovat přijaté matečníky.


 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (136)
Zobrazit starší komentáře

101 Ghostwriter Ghostwriter | E-mail | Web | 22. června 2018 v 13:03 | Reagovat

Are you frantically searching for an academic ghostwriter online in UK to get all your assignments done on time and at low prices? Put an end to your search and hire our online ghost writers in UK.Recent studies show that more than two-thirds of the entire student population in UK requires professional assistance for their academics in order to secure good grades at the university level of studies in the country. If you do not wish to risk that, it is always safe to place your bets on the most trusted academic writing service in UK.

102 Darcy Darcy | E-mail | Web | 29. června 2018 v 13:35 | Reagovat

The students fail to understand the importance of the academic tasks. This is why they opt for taking the help from the experts of the help with research paper. The students can take the help of the university assignments but they should try the services of the help with research paper first so that they can get real benefits and buy research paper from the aspect of proper services and cheap payment options as well.

103 Darcy Zara Darcy Zara | E-mail | Web | 5. července 2018 v 11:41 | Reagovat

If you are searching top essay writing websites, a large number of results appear. Many students struggle with writing essays because they don’t know how to approach it.

104 Online Homework Help Online Homework Help | E-mail | Web | 10. července 2018 v 14:49 | Reagovat

Get online Homework help in UK, by team of expert Homework Writers. Get help in writing homework answers of any subject. Homework Writing made easy by online Homework Help

105 walatra jelly gamat original walatra jelly gamat original | E-mail | Web | 30. července 2018 v 5:31 | Reagovat

You should be a part of a contest for one of the best websites on the internet.
I am going to highly recommend this website!

106 handicraft handicraft | E-mail | 2. srpna 2018 v 20:53 | Reagovat

Great site and a great topic as well I really get amazed to read this. It’s really good. I like viewing web sites which comprehend the price of delivering the excellent useful resource free of charge. <a href="https://www.thebrasshandicrafts.com">brass handicrafts online</a>

107 assignment assignment | E-mail | 2. srpna 2018 v 20:54 | Reagovat

I am very happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the random misinformation that’s at the other blogs. Appreciate your sharing this best posting.  <a href="https://www.makemyassignments.com/nz/accounting-assignment-help/">Accounting Assignment Help NZ</a>

108 Hp printer services Hp printer services | E-mail | Web | 22. října 2018 v 9:53 | Reagovat

Your blog is very nice and interesting for me, HP printer support means in printing machine of hp all kinds of problems may be solved through us we provide all kind of problems for your Hp tools In Hp supporting process is following through us

109 Accounting homework Accounting homework | E-mail | Web | 5. listopadu 2018 v 16:27 | Reagovat

Brilliant website. really good content

110 Assignment Writing Service Assignment Writing Service | E-mail | Web | 21. ledna 2019 v 13:08 | Reagovat

An ideal or best assignment writing service provides plenty of services related to writing, proofreading, editing and so on. Now it’s your choice to pick up the kind of assignment help you need from the company. The help can be related to a case study assignment, dissertation assignment, literature review assignment, and the list goes on. Phew, are you tired? Well, the expert writers won’t feel exhausted since they have years of experience in assignment writing in UK for any such category.

111 Write My Assignment Write My Assignment | E-mail | Web | 28. března 2019 v 12:19 | Reagovat

Write my assignment is every student's need as they don't get enough time to prepare their assignments and its because of various reasons like a part-time job,
accidental causes, family issues and many more.
In that one can take help to write my assignment in Camada and the experts or writers associated with my assignment help will provide the best quality, unique and plagiarism free content for their assignments or essays.

112 Essay Writer Essay Writer | E-mail | Web | 9. dubna 2019 v 13:49 | Reagovat

Such a nice blog post on this topic. A majority of the students find their homework and assignment writing task the scariest tasks of their life. Usually, this thinking is of the students who do not have better researching and writing skills and therefore look for some experienced assignment writers, who can write an assignment on their behalf. Writing quality assignment alone cannot help students in acquiring good grades in their academic assignment task.

113 Affecting versus effecting Affecting versus effecting | E-mail | Web | 9. dubna 2019 v 13:53 | Reagovat

The word ‘effect’ implies of a greater action than ‘affect’. Thus, when you use difference between affect and effect, the whole meaning of the sentence is dependent on that particular word. If you are also one of them who are still messing up the usage of Affecting versus effecting, read this blog to solve the issue. The blog discusses the difference between the two and also explains the usage of the words.

114 Coursework writing services UK Coursework writing services UK | E-mail | Web | 28. června 2019 v 9:08 | Reagovat

We offer top-class coursework writing help to the students of the UK because we have more than 3000 experts to provide you with the best coursework writing services UK at a very affordable price. If you have any queries you can mail us at info@studentsassignmenthelp.com.

115 Online Assignment Help Online Assignment Help | E-mail | Web | 18. července 2019 v 19:48 | Reagovat

Such a nice blog post on this topic. I am victor kauffman, associated with onlineassignmenthelp.com. My site is always ready to help you. Our native writers possess the knowledge and expertise needed to handle the very specific assignment requirements of schools and universities of Australia.

116 Essay writing help Essay writing help | E-mail | Web | 2. srpna 2019 v 10:39 | Reagovat

Our executives offer 24x7 essay help service to the potential students living in and around UAE. Our essay writing help service remains available and active for every potential student belonging to several streams of study and academic levels. It is absolutely important for us to make the student understand the essay topic and the concerned context first.

117 Essay writing help Essay writing help | E-mail | Web | 2. srpna 2019 v 10:39 | Reagovat

Our executives offer 24x7 essay help service to the potential students living in and around UAE. Our essay writing help service remains available and active for every potential student belonging to several streams of study and academic levels. It is absolutely important for us to make the student understand the essay topic and the concerned context first.

118 webhosting UK Coupons webhosting UK Coupons | E-mail | Web | 7. srpna 2019 v 12:19 | Reagovat

This post is very interesting.I never read about the bees breeding. This articel is very surprising for me.

119 University Coursework Help University Coursework Help | E-mail | Web | 30. srpna 2019 v 11:09 | Reagovat

Are you are one of the unfortunate souls struggling to resolve academic worries? Put your anxiety to rest when we are here to provide you with the best coursework writing help. MyAssignmenthelp.com is the leading professional Academic Writing Services in the UAE. We have been catering to the students in the hour of need for over a decade now.

120 ACADEMIC TRANSLATION SERVICES SINGAPORE ACADEMIC TRANSLATION SERVICES SINGAPORE | E-mail | Web | 31. srpna 2019 v 12:18 | Reagovat

Get ACADEMIC TRANSLATION SERVICES SINGAPORE help at any time no matter its day or night. Our experts have intense knowledge of languages and credential by top-notch universities.Singaporetranslators.com main purpose to satisfy students with language translator support at affordable prices.

121 My Assignment Help My Assignment Help | E-mail | Web | 16. září 2019 v 13:55 | Reagovat

Nice Post.
Thanks for sharing.

122 write my assignment write my assignment | E-mail | Web | 4. října 2019 v 9:59 | Reagovat

Drop the academic pressure and submit an essay at Australiaassignmenthelp.com. We provide “write my essay” service online. Students can easily achieve essay our website.

123 DO MY ASSIGNMENT DO MY ASSIGNMENT | E-mail | Web | 15. října 2019 v 11:18 | Reagovat

Students have to face harsh deadlines when it comes to submitting their assignments on
time. The demanding curriculum sucks up all the time and energy of students with its
classes, research, and assignments. It is very tough for students maintain a healthy balance
between their academics and their social lives. Every so often you can hear a friend saying
that “Can you do my assignment?” or “I need someone who can do my assignments”. You
can get assignment help from our website. We provide assignment help with all the subjects
you can think of. We have a wide base of clients all over the world. Our experts specialize in
providing top class content which is free of plagiarism and ensures that you get good grades. :-)

124 Pay For Assignment Help Pay For Assignment Help | E-mail | Web | 18. listopadu 2019 v 8:00 | Reagovat

This is the best article for reading and gets important information, reading the article is my hobby, but I really like read your article, amazing article thank you very much, allassignmenthelp is a wonderful platform to write your easy and article by the best expert.

125 Deductive Essay Help Deductive Essay Help | E-mail | Web | 20. listopadu 2019 v 11:42 | Reagovat

BookMyEssay offers Deductive Essay writing service to all the academic students at the reliable cost. Our essay professional team available for you at 24x7.
Website: https://www.bookmyessay.com/deductive-essay/
Whatsapp No: +1(240)8399485

126 Information Security Assignment Help Information Security Assignment Help | E-mail | Web | 26. listopadu 2019 v 10:07 | Reagovat

Students can avail online Information Security assignment writing help service from professional team of master writers' without any hassle. BookMyEssay provides you 100% plagiarism free work.

127 Assignment Help Assignment Help | E-mail | Web | 26. listopadu 2019 v 10:55 | Reagovat

We provide the assignment at the cheapest price.24/7 hours Allassignmenthelp is always ready for you in times of emergency. Write My Assignment Cheap
https://www.allassignmenthelp.com/write-my-assignment.html

128 AllHomeworkHelp AllHomeworkHelp | E-mail | Web | 14. prosince 2019 v 9:10 | Reagovat

AllHomeworkHelp is finishing serving assignment keeping in touch with clients with full fascinating and veritable substance. All these are served from us which will consistently give the understudy best and full data on the points.

129 Garmin Nuvi Map Update Garmin Nuvi Map Update | E-mail | Web | 17. prosince 2019 v 15:22 | Reagovat

Want to know more about GPS Nuvi map update via myGarmin account? You need to visit our website to avail more information: https://garminsmapupdates.com/garmin-nuvi/
Contact us: +1-855-864-5666
Email Id: support@garminsmapupdates.com

130 best assignment help online best assignment help online | E-mail | Web | 26. prosince 2019 v 13:11 | Reagovat

Assignment Help Online is the online administration where students can get full learning in any scholastic session. The points are performed by the prerequisite of students as it were.

131 Digital marketing assignment writing Digital marketing assignment writing | E-mail | Web | 2. ledna 2020 v 12:50 | Reagovat

The points are performed by the prerequisite of students as it were.

132 economics assignment help economics assignment help | E-mail | Web | 9. ledna 2020 v 6:09 | Reagovat

Staggering post to Improve a lot of experience, Command on the most suitable economics assignment help different assignment support with most university students. 10% OFF On every separate.

133 Assignment Help Assignment Help | E-mail | Web | 14. ledna 2020 v 12:13 | Reagovat

Thank you for bestowing this information which will enlighten many of us. It’s really helpful who wants to know more about Assignment help in the UK. ???  :-!

134 KasiaM KasiaM | E-mail | 27. ledna 2020 v 19:13 | Reagovat

Neco pro chlapce, potkejte divky z oblasti: http://girlssnapshots.com

135 Assignment help UK Assignment help UK | E-mail | Web | 4. února 2020 v 7:42 | Reagovat

Making academic reports is a task most understudies like to give up over to the theme experts. This is because most of them are staggering and broad, the investigation for which eats up a tremendous portion of their critical time.

136 essay helper essay helper | E-mail | Web | Sobota v 13:25 | Reagovat

Very informative and well written post! Quite interesting and nice topic chosen for the post.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama