Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Březen 2006

ČSV bude dotovat nákup kompresorů

10. března 2006 v 7:50 | ovcsvpardubice |  Varoáza
Dotace může dostat ZO neb OV (nikoli fyzická osoba), kompresor musí být po nákupu nejméně 5 let v evidenci ZO (OV). Dotace je na kompresory s elektrickým nebo benzinovým pohonem. Maximální výše dotace je 15000 a při nižší částce je to až do 70% ceny. ZO nakoupí kompresor, fakturu zašle na ČSV Praha a na účet dostane obratem příslušnou dotaci, přidá chybějící peníz a zaplatí kompresor dodavateli.
Připomínám, že aerosolový vyvíječ spadá do titulů dotace z EU (viz NV 197/2005 Sb.). Aerosolová technika je bezkonkurenčně nejúčinnější metoda boje proti roztoči varroa destructor v zimních měsících. Dále je potřeba pořídit si respirátor s chemickou vložkou a absolovat školení obsluhy. Ošetření včel v prosinci, kdy včelař stejně nemá co na práci, je hračka. Pro představu jeden vůz se 20 včelstvy trvá s acetonem asi 30 minut. Po ošetření je nutno počkat 7 dní, podívat se případně na spad roztočů, důkladně očistit podložky a vložit je na nejméně 30 dní pro kontrolní diagnostický vzorek pro veterinární rozbor. ZO našeho okresu posílají vzorky do VU Včelařského, Dol u Libčic n.Vlt.- cena vyšetření je 19 Kč (ZO obvykle vybírá 20 Kč).

Novela veterinárního zákona

1. března 2006 v 22:03 | ovcsvpardubice |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Novela veterinárního zákona V části týkající se včelařů je uvedeno: 58. V §20 odstavec 5 včetně poznámky pod čarou č. 17b zní:
"§20 (5) Živou drůbež a živé králíky z vlastního chovu může chovatel prodávat v malých množstvích