10. února 2006 v 11:07 | Eman
|
(určeno začínajícím včelařům - je to na české podmínky upravený překlad ze stránky
včelí nemoci - návody na léky schválené v Česku jsou na stránce Výzkumného ústavu včelařského
návody k lékům.)
Včely přežily 50 milionů let - člověk pouhých 5 milionů let! kdyby 50,000 lidí žilo spolu pohromadě v těsné blízkosti v malém, uzavřeném, vlhkém, temném, špatně ventilovaném prostoru, nemoce by tam jistě převládly. A proto ...
- Prevence je lepší než léčení
- Naučte se poznat zdravý plod a včely
- Navykněte si hygienické postupy - Nevyhazujte plásty a propolis na včelnici a nevyměňujte plásty
- Snažte se nemačkat včely při manipulaci
- Vyvarujte se loupeže a přeletům - rozlévání cukrového syrupu nebo manipulace pozdě v sezoně.
- Předpokládejte, že zařízení z druhé ruky je z napadeného a nemocného včelstva. Opalte ohněm dřevěné části anebo nepoužívejte rámky nebo plásty z druhé ruky.
- Sterilizujte plásty 80% octovou kyselinou a/nebo Paradichlor-benzen (pozor - může přejít do medu)
- Roje dejte do karatény - kontrolujte je na nemoce (je praktické čerstvě usazený roj, který je bez plodu, vyfumigovat pokapaným páskem Varidolem (nebo MP-10) - viz české návody.
- Nikdy nekrmte cizím medem, nebo medem neznámého původu
- Vždy používejte zvláštní nářadí a rukavice pro každou včelnici
- Jste-li na pochybách, požádejte o radu odborníka na nemoci včel nebo zkušeného včelaře
- V lednu poctivě seberte vzorky 1 měsíčního spadu (měli) a pošlete na vyšetření do Výzkumného ústavu Vč.
- Mor a Varroáza musí být hlášena veterinární správě.
- Nenaříkejte vždy nad ztrátami. Je-li to vaše chyba poučte se z této zkušenosti.
Nemoc v této souvislosti je cokoli, co způsobuje včelstvu problémy (Ne-moci dobře žít) - nemusí to být nezbytně patogen. Včelí nemoci se mohou rozdělit na nemoci plodu, nemoci včel, škůdci a paraziti a nevhodné ošetřování:
Nemoci plodu
Je podstatné rozpoznat zdravý plod - vše co se odchyluje od toho je podezřelé. Mnoho příčin nemocí se nachází ve většině včelstev, ale infekce není obvykle zřejmá dokud včely nejsou ve stresu. Vyhýbejte se stressování včel a nehygienickým procedůrám například výměna plástů, rozlévání syrupu atd.
Sáčkový plod (Sacbrood) je virové onemocnění (Morator aetatulae), nalezené v 30% včelstev, obvykle zaznamenáno od května do časného léta, když je poměr plodu ke včelám vysoký. Staré včelařsé knihy to označují zkažený plod (addled brood) a nyní se nazývá sáčkový plod (Yates). Tato nemoc brání larvě v zakuklení, poté co je zavíčkována v buňce. Larvy uhynulé od tohoto viru se promění ve váčky s kapalinou natažený na zádech s hlavami směrem k hornímu kraji buňky. Dospělé včely je odvíčkují. Nemocné larvy změní barvu od perlově bílé do bledě žluté a hlava se zmačká jak tělo vyschne do tenké, tmavě hnědé šupiny. Na rozdíl od moru včelího plodu, má šupina zřetelný tvar čínské trepky a lze ji snadno odstranit jako jeden kus. Dospělé včely rozpoznají a odstraní napadenou larvu. Dospělé včely mohou být infikovány při krmení nakaženým pylem nebo při trávení tekutiny z larvy - virus se množí a shromažďuje v hypopharngealní žláze která produkuje potravu pro mladé larvy. Avšak infikované včely přestanou jíst pyl a přestanou krmit larvy. Sáčkový plod je obvykle pomíjivý a nemá význam. Plásty mohou být znovu použity - vir se stává neinfekční během několika týdnů.
Vápenatý plod (Chalk Brood )
je způsoben houbou Ascophaera apis, rozšířenou a nalezenou ve zdánlivě nenapadených včelstvech - často se objevuje v časném jaru v rozvíjejících se včelstvech. Vznik není zatím dobře vysvětlen. Vysoká úroveň oxidu uhličitého v plodovém hnízdu, může nastat, jestli jsou včely nedostatečně větrány, nedostatek pylu jsou také možné faktory. Může to být genetického původu, v tom případě může pomoci výměna matky. Houbové spory jsou tráveny larvami a rozmnoží se ve střevu. Výrůstky houby zasáhnou tkáň larvy a larva hyne, často až po zavíčkování buňky. Mrtvá larva je nejdří křídově bílá, často se žlutým středem, a stane se velmi tvrdá a uvolní se v buňce (mumie). Další černé/šedé spory se mohou vyvinout na povrchu. Mumie jsou odstraňovány úlovými včelami a je možné je vidět mimo úlu nebo na dně. Mumie Vápenatého plodu by neměly být zaměňovány s vyhozenými rousky pylu, který má barevné vrstvy. Plásty možno sterilizovat pomocí kyseliny octové.
Mor včelího plodu (American Foul Brood - AFB)
je způsoben
sporotvornou bakterií Paenibacillus larvae larvae. Spory které kontaminují potravu plodu se vyvinou do bakterií a ty proniknou střevní stěnu a rozmnoží se ve tkáni těla larvy. Larva obvykle uhyne poté co je buńka zavíčkována, na otravu krve. Plást má vzhled krabice s pepřem, kde byly nemocné larvy odstraněny. Víčkování může vypadat vlhké, propadlé a děrované. Zpočátku jsou mrtvé larvy sliznaté a uschnou do tvaru hnědých šupin, což je vidět je-li plást nakloněn ke světlu. Šupiny se dají těžko odstranit a jsou vysoce infekční - spory jsou životaschopné po mnoha letech (údajně až 80 let) - snesou teplotu 120 st. Celsia. Diagnoza může být potvrzena pomocí "vláknového testu": Zápalka vložená do podezřelé buňky a pomalu vytahovaná a vytáčená. Je-li to mor vč.plodu, zbytky larvy se vytahnou do hnědého slizkého vlákna. Mor vč.plodu se musí hlásit veterinární správě - a ta dohodne bakteriologické potvrzení. Vydá rozhodnutí o uzávěře stanoviště a dozoruje spálení včel a plástů. Pojištění a náhrady z ČSV (úly a nářadí) a MZe (včelstva) kompenzují včelaři ztráty. Peníze umožní včelaři znovu začít. Nekrmte proto medem nejistého původu, který může obsahovat spory moru. Rojení, přelety a loupeže může přinést mor. Je zakázáno léčit mor antibiotiky.
Rychlý test přítomnosti moru:
Holstův mléčný test, který využívá skutečnosti, že sporující bakterie P.L.produkuje množství proteolytického enzymu. Test se provádí vložením podezřelé uschlé larvy, nebo roztěr nemocné larvy do zkumavky s 1
-4 ml 1% práškové smetany ve vodě. Zkumavka se zahřeje na 37°C. Pokud je přítomen
P. larvae potom suspenze zprůhlední do 10
-20 minut.
Hniloba plodu (European Foul brood - EFB)
je způsobován bakterií Melissococcus plutonius. Bakterie se živí potravou ve střevě larvy a vyhladoví larvu. Larva obvykle umírá dříve než je buňka zavíčkována. Napadená larva je vidět v nepřirozené pozici (bolest žaludku), barva se mění od perlově bílé do krémové a vyschne a tvoří hnědou šupinu (odstranitelnou včelami). V ranných stádiích, infikovaná larva má vzhled roztaveného vosku. Obsah buňky netvoří vlákno. EFB se musí hlásit veterinářům. Potom se zadá bakteriologické potvrzení. je-li potvrzeno - pak ve Velké Britanii je povoleno léčení antibiotiky jen při lehké infekci - doporučuje se metoda setřesení roje. Označení Americký a Evropský mor nejsou zeměpisné údaje výskytu - oba mory se vyskytují v Evropě i Americe. Mor na sebe upozorňuje klihovým pachem spojeným s rozkladem plodu.
...... pokračování příště (Varroáza)
Bee Pests and Diseases (The National Bee Unit delivers the Bee Health Programmes on behalf of Department for Environment Food and Rural Affairs (
Defra) and Welsh Assembly Government (
WAG) in England & Wales.)
....
Nemá to být chápáno jako:
Navykněte si na hygienické postupy - Nevystavujte plásty a propolis na stanovišti a Obměňujte pravidelně včelí dílo mezistěnami. ??