Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Opět se objevil mor včelího plodu

21. listopadu 2005 v 7:46 | ovcsvpardubice |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Z dopisu KVS kraje Vysočina: "Věc: Mor včelího plodu - informace V Jihlavě 14.11.200
Z důvodu výskytu nebezpečné nákazy - moru včelího plodu v kraji Vysočina (ohniska v KÚ Turovka, Lískovec,Černov a Horní Ves vydala Krajská veterinární správa pro kraj

Vysočinavyhláškyč. 7/2005 a č. 8/2005 pro vymezená ochranná pásma. Podle § 76, odstavce 3) zákona č.166/1999 Sb. - veterinární zákon byly tyto vyhlášky rozeslány kezveřejnění na úředníchdeskách předepsaných míst."
=========================================================
moje poznámka, může se hodit i pro preventivní prohlídky všeobecně:
Doporučený postup prohlídek včelstev v ochranném pásmu.
Cíle prohlídky včelstva je zjištění moru, nebo získání jistoty, že mor není přítomen. Prohlídka by měla být provedena cíleně a nezávisle na jiném ošetřování včelstva.
--------------
1. Použijte dostatek kouře, aby byly včely mírné.
2. Odstranit střechu a umístit ji na zem.
3. Všechny nástavky, které jsou na úlu mohou být umístěny na obrácenou střechu, která uzavře včely.
4. Odstranit mřížku, kontrolovat že matka na ní není. Jestliže je plodiště z 2 nástavků, kontrolovat dolní nejdříve.
5. Odstranit krajní plást, který pravděpodobně neobsahuje plod, umístit ho do menší bedničky (úlku) na oddělky, nebo ho opřít o podstavec.
6. Brát každý plást a odstranit včely prudkým trhnutím, držet ho za ouška v prázdném prostoru plodiště. Plást musí být bez včel, aby bylo dobře vidět na víčka a jakékoli známky nenormálnosti, jako děravé (propadlé) víčko, nebo změněnou barvu larvy.
7. Hledat příznaky držíce plást proti světlu a osvětlovat spodní hrany otevřených buněk. Je-li nějaké abnormální víčko, roztrhnout buňku rozpěrákem. Vložit sirku do zbytku mrtvé larvy. Pokud lze vytáhnout z oranžové hmoty vlákno, je tam pravděpodobně mor. Spálit použitou sirku v kuřáku.
8. Opakovat plást za plástem až se zkontroluje celé plodiště. Když se nic nenalezne, sestavit úl zpátky. Zdravá larva má perleťově bílou barvu. Víčkování zdravého plodu je suché a mírně vypuklé s barvou stejnou jako sousední buňky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Gustimilián Pazderka Gustimilián Pazderka | 3. prosince 2005 v 1:16 | Reagovat

Ovsem je nutno dodati, ze takove prohlidky vcelstev lze uskutecnit ve slunny a pokud mozno bezvetrny den, kdy teploty vystoupi alespon nad 10, nejlepe 15 a více °C. Dále  je mnohdy u (neni to pravidlem) pozitivnich vcelstev patrny po otevreni vcel zapach po klihu. Jde ale uz o stadium rozkladu larev a jejich "vuni". Take jsou v odbornem tisku mnou zaregistrovany planne poplachy u vcelaru, kteri po brzkem rozsireni vcelstev a ochlazeni pocasi podchladili plod a po ztmavnuti techto podchlazenych larev, ktere nebyly vcely schopny obsednout a take vyhazet z bunek, meli tito vcelari pri dalsi prohlidce podezreni na vyskyt moru vceliho plodu.

2 Eman Eman | 3. prosince 2005 v 11:08 | Reagovat

Ten zapach po klihu si pamatuju, odporny. Ke vcelam cucham uz od dubna, jak se rozjede plodovani. Kdybych citil neco nekaleho, tak bych to nenechal v klidu.

3 El El | E-mail | Web | 6. prosince 2011 v 22:47 | Reagovat

hej tak to je libovýý

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama