Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Včelí vosk

18. srpna 2005 v 8:16 |  Vosk
Včelí vosk
Včelí vosk je houževnatá hmota ze směsi několika složek, které jsou: Uhlovodíky 14%, monoestery 35%, diestery 14%, triestery 3%, hydroxymonoestery 4%, hydroxypolyestery 8%, ester kyseliny 1%, polyesterové kyseliny 2%, volné kyseliny 12%, volné alkoholy 1%, nidentifikované látky 6%.

Včelí vosk vylučují včely ve formě tenkých šupinek. Šupinky jsou vytvářeny žlázami na přední straně povrchu břicha. Dělnice mají 8 žláz produkujících vosk na vnitřní straně břišních segmentů od 4 do 7. Velikost těchto voskových žláz záleží na věku dělnice.
Včela používá vosk na stavbu plástů, kde vychovává plod a ukládá pyl a med. Pro včely vytvářející vosk (mladé včely 12 dní po vylíhnutí) je vhodná teplota 33 až 36 stupňů Celsia. Přibližně 8 kg medu musí včely zkonzumovat, aby vytvořili 1 kg vosku. Když včelaři vytáčí med, odškrabují víčka vosku z plástových buněk. Barva víček je různá od žlutobílé do hnědé podle čistoty plástů a propolisu. Vosk z plodových plástů je tmavší, než z medových plástů. Nečistoty se rychleji akumulují v plodových plástech.
Vosk má teplotu tání od 62 do 64 st.C. Nevaří se, ale otepluje se až do vzplanutí kolem teploty 120 st.C. Jestliže se vosk zahřeje na 85 st.C, změní dočasně barvu na tmavě hnědou. Po zchladnutí se barva vrátí na původní žlutou až oranžovou (podle úrovně obsažených nečistot). Hustota vosku je 0.958 - 0.970 g/cm3 při 15 st.C.
Použití vosku je v kosmetice, politurách na nábytek (recept: 100 g vosku nastrouhaného po zmrazení rozpustit v 500 ml terpentýnu - za tepla rozmíchat, leštit až druhý den po nanášení), boty, svíčky. Svíčky ze včelího vosku hoří čistě bez kouře a velkého ukapávání.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jaromír Bahenský Jaromír Bahenský | E-mail | 19. dubna 2007 v 15:09 | Reagovat

Dobrý den všem přátelům, prosím poraďte mi, kde bych mohl prodat vosk vyřezaný z rámečků.Nestojím o výměnu za mezistěny, protože těch mám dostatečnou zásobu a neumím vosk "vyvářet".Jinak bych chtěl pochválit tyto stránky.Jsem pouze malý včelař ( mám pouze troje včely), ale včelařím s láskou a zde jsem se dozvěděl spoustu zajímavého.

Přeji hezký den J.Bahenský

2 Frank Richard Frank Richard | 6. dubna 2010 v 16:15 | Reagovat

zkus obec Stražisko v okrese Prostějov.Tam je výrobna mezistěn,snad i vykupují.Jinak stačí dát starě plásty do vhodné bedny na pocínovaný plech a zakrýt sklem,postavit sešikma na slunce a máš čistý vosk.

3 Karel Karel | E-mail | 8. května 2011 v 21:43 | Reagovat

Dobrý den, koupil bych vosk. 774006644

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama